3 nástroje na uľahčenie života alebo ako sa (m)učia učitelia na Basecampe, časť druhá.

Ako nový účastník Teach for Slovakia som sa v lete povinne zúčastnila šesťtýždňového Basecampu v Tatrách. Basecamp je základnou prípravou nových učiteľov – neučiteľov na prácu s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia v školách. Keďže išlo o intenzívnych šesť týždňov, stihli sme sa zúčastniť 130tich odborných školení zameraných na akademické, pedagogické, manažérske, ale aj iné zručnosti. Okrem školení sme 2,5 týždňa pôsobili ako učitelia v letnej škole, kde sme získané vedomosti skúšali v praxi. Na Basecampe sme mali výnimočnú možnosť stretnúť sa s rôznymi mentormi, koučmi, či významnými hosťami – politikmi, ľuďmi z praxe  a biznisu, ktorí nám predali svoje skúsenosti a ich pohľad na aktuálnu situáciu slovenského školstva.

          1. Nástroj

Najviac rastieme pri páde a reflexii

Už po prvých dňoch na Basecampe som o sebe začala pochybovať a bola som deprimovaná z toho množstva školení a nových informácií, ktoré sa do našich hláv lektori snažili dostať. Po úvodných školeniach, na ktorých sme sa zoznamovali s filozofiou TFS, prišlo na rad školenie o reflexii. Toto sa mi v aktuálnom duševnom stave veľmi zišlo. Úspechy a pády sú v živote každého z nás dôležité, pretože majú moc nás motivovať, posúvať vpred a učiť nás. Avšak potenciál týchto rôznych situácií môže zostať nevyužitý, ak sa nenaučíme narábať so sebareflexiou. Pochopiť, čo mi spôsobuje tento stav a tak hľadať možnosti, ako sa tomu vyhnúť ma uchránilo pred (ešte väčšími) depresiami.


REÁLNY PRÍKLAD

Mojim najväčším problémom na Basecampe bol stres zo stereotypu a takzvaná ponorková choroba. Keď som si cez reflexiu uvedomila, čo mi vadí, mohla som lepšie ventilovať v tejto oblasti. Začala som chodiť s účastníčkami na prechádzky,  medzi tréningami som šla na slnko, vyhľadávala som ticho a pokoj a tým sa mi aj zmenila celková nálada a zvládala som mnoho vecí ľahšie.


3 nástroje na uľahčenie života

Počas nasledujúcich dvoch rokov budeme potrebovať zdroj motivácie pre každý ďalší deň. Práve preto sa sebareflexia stala barličkou, ktorú sme sa na Basecampe učili systematicky používať.

Zo začiatku mi bolo neprirodzené zamýšľať sa nad situáciami, mojimi negatívnymi/pozitívnymi pocitmi v nich, prehodnocovať ich a nakoniec hľadať vylepšené alternatívy mojej reakcie, činnosti, či prípravy. Ale potom prišiel tzv. ,,aha moment“, kedy som dokázala z reflexie ťažiť.

Napríklad mi pomohla ukázať veci, na ktoré plytvám kopec energie a pritom ich nedokážem zmeniť, alebo naopak veci, ktoré mi robia radosť a som v nich dobrá, ale nevenujem im pozornosť. To viedlo zaručene k depke a vyjsť z nej bolo pritom také jednoduché.

          2. Nástroj

Povedz, čo si o mne myslíš?

Tím TFS vedel, čo potrebujeme k svojmu rozvoju a podľa toho nastavil basecampový program na celých 6 týždňov. Podľa môjho názoru je TFS organizácia, ktorú tvoria profesionáli vo svojom obore. Každé školenie bolo pre mňa obohacujúce a keď som sa po celom týždni konečne stretla s mojim Matúšom, nespoznával ma. Inak som vnímala realitu.

Myslím, že veľká časť úspechu organizácie tkvie v  počúvaní a pýtaní sa ostatných na ich názor. Po každom školení bolo našou úlohou vyplniť feedback a školenie ohodnotiť. Okrem toho sme ešte jednu ,,veľkú“ spätnú väzbu vypĺňali pravidelne každý týždeň. Prvý týždeň som si nato zvykala, druhý týždeň som už vedela, čo sa odo mňa očakáva a zvyšné týždne ma to už otravovalo 😀 . Potom som však zistila, že tieto naše spätné väzby niekto ozaj číta a veci sa menia k lepšiemu podľa nášho hodnotenia.


REÁLNY PRÍKLAD

Na začiatku nám nevyhovovala strava a TFS tím robil všetko preto, aby sa to zlepšilo a nakoniec sa zmenil aj samotný dodávateľ. Jeden čas sme dokonca mali nepokoje vo vzťahoch, tak TFS tím pre nás vyčlenil extra teambuildingové aktivity.


3 nástroje na uľahčenie života

Zistila som, že byť otravovaný otázkami ohľadom mojej spokojnosti je lepšie, ako byť v kolektíve, ktorý sa o môj názor ani len nezaujíma a šéfko si robí všetko po svojom :-). Radikálna ale profesionálna úprimnosť k sebe samému a k ostatným, vedie k odstráneniu mnohých nedostatkov, vyriešeniu konfliktov a urovnaniu nepokojov.

Každý z nás je iný a nahliadame na situácie z odlišných uhlov pohľadu. To, čo niekomu vyhovuje môže inému spôsobovať obrovský problém. A práve vďaka feedbackom od účastníkov z minulých rokov, sme mohli my zažívať o niečo lepšie služby ako naši predchodcovia a takisto účastníci po nás budú mať o niečo vychodenejší chodník, ako sme mali my.

Letná škola

V programe Basecampu bola zahrnutá aj 2,5 týždňová prax v letnej škole. Zaplnili ju deti, ktoré sa dobrovoľne prihlásili do školy počas letných prázdnin. Kto by tomu veril? Ale bolo ich tam vyše stovky. Každý deň mali štyri vyučovacie hodiny – angličtina, slovenský jazyk, matematika a veda. Keďže našou úlohou bolo naučiť sa učiť zážitkovou formou a vyskúšať inovatívne metódy na vysvetľovanie novej látky, mali sme kopec roboty.

3 nástroje na uľahčenie života


UČIŤ SA JE ZÁŽITOK

Ako vyzerá školský deň u pančelky, ktorá si získala srdcia svojich detí, som popísala v tomto článku. Pre mňa samotnú bol tento deň hotovým zážitkom. 


Každý z nás učil minimálne jednu hodinu denne, na ktorú sme sa pravidelne pripravovali aspoň do dvanástej v noci. Stresujúca pre nás bola nielen samotná príprava hodiny a materiálov na ňu, ale aj fakt, že musíme splniť všetky podmienky spísané v špeciálnej tabuľke schopností deliverovania hodiny. Tie nám hodnotil náš mentor a on bol zároveň aj bránou do programu.

Áno, dobre čítaš, Basecamp bol v určitom zmysle ďalším výberovým kolom pred nástupom do školy v septembri. Ani sa nedivím prečo. Veď počas Basecampu vyšli na povrch takmer všetky charakterové vlastnosti účastníka, odhalili sa jeho schopnosti a pod vyvinutým tlakom sme aj my sami začali chápať, aké ťažké to bude.

Keďže medzi veľkých podporovateľov programu patrí aj pán prezident, neváhal nás v letnej škole navštíviť. Pán prezident si skúsil jednu hodinu sám odučiť a okrem toho mal záujem vidieť aj nastupujúcich účastníkov programu. Toto predstavenie hodiny vložil TFS tím do rúk mne, a tak som mala jedinečnú príležitosť vyučovať deti za prítomnosti pána prezidenta. A predstavte si, dal mi dokonca aj spätnú väzbu :-D.

Po skončení letnej školy som urgentne potrebovala oddych. Cítila som sa maximálne vyšťavená a predstava vyučovania celých desať mesiacov v školskom roku mi pripadala ako nedosiahnuteľná méta. Pri živote ma v tej chvíli držal pohár vínka, sladkosti a vedomie, že som na mieste, kde ma chce Boh mať.


ZOBRALI NÁS DO OSADY

V programe basecampu bola zahrnutá aj návšteva osady v Krížovej Vsi, kde nám jej obyvatelia varili ich tradičné jedlá a my sme na chvíľu mohli zažiť podmienky, v ktorých deti zo znevýhodneného prostredia žijú. To, čo sme tam zažili som rozpísala v článku, ktorý ťa vtiahne do života, o ktorom si zrejme nesníval.


          3. Nástroj

Záchranné kolesá v búrke

Ak žijete celých šesť týždňov pod jednou strechou s 30timi mladými ľuďmi, ktorí sa ženú za spoločnou víziou nehrozí, že budete sami, že si nenájdete spriaznenú dušu, svoju bútľavú vŕbu alebo človeka rovnako šibnutého, ako ste vy. V čase keď sme boli po všetkých tých školeniach po intelektuálnej stránke na bode nula, stratili sme všetky zábrany ukázať svoje skutočné ,,JA“ a rôzne masky a formálne vystupovanie šli stranou. Boli sme len my, naše emócie a maximálna úprimnosť.

Myslím, že bez všetkých tých vonkajších vplyvov by sme neboli schopní odhaliť svoje ja úplne. Našla som úžasných ľudí, ktorí mi pomáhali počas celej tej doby minimálne prežiť. V programe sa nachádzali aj body venované čisto na budovanie komunity a dôverných vzťahov, pretože v TFS je každému jasné, že bez podpory, to dlhodobo nie je možné zvládnuť.

Je dôležité obklopovať sa ľuďmi, ktorí sú nielen neustále pozitívni, ale vedia presne čím si prechádzate, lebo sa v tom brodia spolu s vami. Sú schopní vás nielen vypočuť, ale aj poskytnúť radu, vedia vám dať konštruktívnu spätnú väzbu a tak vás vrátiť späť, keď ste si niekam uleteli, alebo s vami len tak sarkasticky povtipkovať a povzniesť sa nad svojou ťažkou situáciou.

3 nástroje na uľahčenie života

Život po Basecampe existuje

Takzvaný tíčovský jazyk, ktorý obsahuje rôzne výrazy chápané len tíčovskou komunitou sme používali stále. Íenemko, gépečka, ípečka, béemcéčka, dibrífy, čekpointy, lrningsrkls  a podobne boli naše najpoužívanejšie slová v každodennom slovníku. Preto po skončení Basecampu bol pre mňa vstup do bežného života hotový kultúrny šok.

Istú chvíľu mi trvalo uvedomiť si, že počas dňa si môžem naplánovať vlastný program a nemusím si kontrolovať google kalendár, či všetko stíham. Basecampová bublinka sa na malú chvíľku rozpadla a ja som mala dosť času na to, aby som všetko naučené zabudla 🙂 .

Teraz pracujem s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia ako TFS učiteľka. Článok o lete píšem v polovici októbra a som na seba hrdá, ako som si na to dokázala nájsť čas. Moje deti sú skvelé, ale nemajú doma také skvelé podmienky, ako som mala ja. Učím ich počítať bez použitia palčekov na rukách, písať poznámky bez vytvorenia diery do zošita, správne napísať svoje meno, hlásiť sa a počúvať, keď iní hovoria, používať anglicko-slovenský slovník, v ktorom sa slová hľadajú podľa abecedy a pozor, je rozdelený na slovenskú a anglickú časť. A hej, učím piatakov.

2 comments Add yours

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.