Ako hľadať agentúru na Work and Travel? Vyberáme TOP 3 na Slovenskom trhu.

Vážne rozhodnutie, ktoré priamo ovplyvňuje spokojnosť alebo nespokojnosť s tvojím vycestovaním. Našťastie je dnes veľmi ľahko rozpoznateľné, ktorá spoločnosť je len zavádzajúcim lapačom peňazí a ktorá to myslí vážne. V článku sa podelíme o našu skúsenosť a poradíme nielen to ako hľadať agentúru na Work and Travel, ale vyberieme aj podľa nás tri zaručene spoľahlivé agentúry na slovenskom trhu. Pre porozumenie si vysvetlíme, aký je rozdiel medzi pracovnými a študentskými pracovnými vízami.

  • Ste párik a chcete absolvovať Work and Travel na rôzne víza?
  • Máte chuť vypadnúť ako početná skupina?
  • Máš záujem o konkrétneho zamestnávateľa v konkrétnej oblasti?
  • Máš iné špecifické požiadavky?

Všetko toto sa dnes dá, ak nájdeš správnu agentúru!

NA ZAČIATKU TVRDÝ ORIEŠOK

V predošlom článku sme si rozobrali, ako vyzerajú prvé kroky za pracovnou dovolenkou do USA, no aj výber agentúry boli pre nás dni nekonečného čítania a hľadania. Najväčším zádrhelom bolo, že jeden z nás nebol študent a musel vycestovať na pracovné víza. Vedeli sme, že máloktorá agentúra ponúka takúto možnosť, pretože nie je ľahké skĺbiť študentské pracovné víza J1 s pracovnými vízami H-2B a ešte k tomu, aby sme pracovali spolu na jednom mieste a v jednej firme.

Problém je, že nie každá americká spoločnosť prijíma a chce prijímať ľudí na pracovné víza. Skôr sa sústreďujú na lacnú pracovnú silu – študenta. Ak si aj ty v podobnej šlamastike, vytvor si jeden koncept správy, daj copy-paste a kontaktuj rad-radom niekoľko agentúr.

NAŠA SKÚSENOSŤ S AGENTÚRAMI

Treba povedať, že s ani jednou agentúrou sme nemali vyslovene problém a necítili sme zo žiadnej strany neochotu. Neboj sa preto ani ty mieriť konkrétne na požiadavky, ktoré máš. Dostaneš buď odpoveď, že sa to v ich prípade dá, nedá alebo sa pokúsia urobiť všetko preto, aby ti vyšli v ústrety. Pri komunikácii sleduj veľmi pozorne reakcie, prístup a ochotu. Tieto signály ti jasne napovedia, s kým máš dočinenia.

My sme takto narážali na odpovede: nedá sa, nedá sa, pokúsime sa, nedá sa, pokúsime sa, až sme sa dostali k agentúre SLOVAKLIFEGUARD. Od tej sme takmer okamžite dostali odpoveď:

,,Určite je možnosť, aby ste s Katkou vycestovali spoločne. Vybaviť prácu u jedného zamestnávateľa nie je problém, takisto vybaviť, aby ste spoločne bývali nebude problém. Jediná vec, ktorú Vám nevieme na 100% zaručiť je, že by ste pracovali na jednom bazéne.“


TIP PRE TEBA

Dôveryhodnosť agentúry a zamestnávateľa zistíš na základe referencií Čechov a Slovákov, ktorých môžeš kontaktovať vo facebook skupinách napríklad: Lifeguards 2012, Czech-us Work and Travel USA alebo Lifeguard in USA a priamo sa opýtať, či majú skúsenosť s danou agentúrou alebo americkým zamestnávateľom. Pomoci sa určite dočkáš.


EUFÓRIA SA DALA KRÁJAŤ

Správa, ktorú sme od agentúry dostali by potešila každého! No ešte viac sme zostali prekvapení, keď nám v rovnaký deň prišli informácie o zamestnávateľovi, ktorý vie spracovať náš prípad aj s presným platovým ohodnotením a ďalšími detailmi k práci. V čase, kým sme rozdýchavali tieto novinky sa na nás zo strany agentúry už len valili ďalšie potrebné informácie o podmienkach, ktoré k tomu celému patria.

Začal sa kolotoč nekonečného množstva otázok a odpovedí a v tom všetkom vystrelil iba jeden zvládnuteľný háčik. Americký zamestnávateľ požadoval, aby sa človek s pracovnými vízami H-2B do Ameriky dostavil najneskôr do 20.mája.

A aby toho nebolo málo, do dvoch dní sme vedeli presný termín skype pohovoru, ktorý nás čakal 7 dní po tom, čo sme odoslali prvú správu o našom záujme. Proste super prístup a dynamicky sa vyvíjajúci proces. Takto presne sme si predstavovali, že bude vyzerať priebeh blížiaceho sa dobrodružstva.

PRACOVNÉ VÍZA H-2B

Sú to tzv. sezónne alebo dočasné pracovné víza. Doba ich platnosti vo všeobecnosti nesmie presiahnuť 1 rok, ak však počas roka nájdeš iného zamestnávateľa, vďaka nemu sa tieto víza dajú predĺžiť až na 3 roky. Platí však, že práca musí mať charakter sezónnosti. Územie v USA môžeš počas doby platnosti opustiť toľkokrát, koľko chceš. Zvyčajne sa udeľujú práve v spojitosti s Work and Travel v prípade, že nie si študent.

ŠTUDENTSKÉ PRACOVNÉ VÍZA J1

Základnou podmienkou je byť študentom denného štúdia a vek nad 18 rokov, maximálne však do 28 rokov. Ohraničené sú povolením, ktoré dovoľuje pracovať maximálne 4 mesiace + 30 dní cestovať po území USA. Aby si o tieto víza mohol požiadať, potrebuješ ešte formulár, ktorý vystavuje americký sponzor. K americkému sponzorovi sa dostaneš vďaka agentúre, cez ktorú si budeš vybavovať samotné Work and Travel.

VYBERÁME TOP 3 AGENTÚRY 

Go2Us : s týmito pánmi sme mali osobnú skúsenosť. Bolo cítiť, že si programom viackrát prešli a vedia poskytnúť veľmi praktické a konkrétne informácie. Maximálne otvorená komunikácia, ochota po všetkých stránkach a skvelý priebeh plavčíckeho kurzu.

Injoy : veľmi progresívna agentúra pôsobiaca aj na českom trhu, ktorá má bohatú ponuku programov. Referencie účastníkov hovoria za spoľahlivosť poskytovaných služieb. Prvý dojem hovorí jasne, že o túto agentúru je dobre postarané a Injoy team vie, čo robí.

CCUSA : stálica medzi agentúrami, ktorá pôsobí na slovenskom trhu takmer 20 rokov. Výhodou je, že sú priamym zastúpením americkej spoločnosti a ponúkajú nielen prácu, ale aj rôznu dobrovoľnícku činnosť, stáže a práce v amerických detských táboroch.

Spoľahlivých agentúr je na Slovensku viac. Dajte preto na osobnú intuíciu, prípadne sa nebojte preveriť si agentúry u ľudí, ktorí už s nimi spolupracovali. My sme takto komunikovali s niekoľkými, ktorí nám hovorili veci otvorene a bez okolkov.

Lepší spôsob ako sa dostať k hodnoverným referenciám a informáciám snáď ani neexistuje.

Báť sa pohovoru s Američanom alebo nie? Ako taký pohovor vlastne prebieha a čo očakávať sa dozvieš v našom 3. diely – Pracovný pohovor do Ameriky.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.