Ako ušetriť a žiť bohatý život? 13 tipov, ktoré nás zachránili.

Ako manželia sme sa ocitli v náročnej situácii bez pravidelného príjmu. Poviem vám, bola to poriadna skúška. Počas tohto obdobia sme sa naučili mnohému, no našťastie sme poznali 13 tipov ako ušetriť a žiť bohatý život. Zaviedli sme ich dávno pred tým, ako sme uzavreli manželstvo a zafungovali natoľko, že nás nie len zachránili, ale budeme ich praktizovať aj naďalej. Fotky sa nezľaknite! Nepôjdeme do takého extrému, hoc veľká časť populácie tohto sveta si ani v 21. storočí takýto bohatý stôl nemôže dopriať.


STRUČNE O NÁS

Asi ako každý, aj my sme mali sen cestovať, zariadiť si bývanie a mať krásnu svadbu. Zo všetkých síl sme sa to snažili dosiahnuť bez toho, aby sme sa museli zadĺžiť. Keďže sme do manželstva vstupovali pomerne mladí, no chválabohu so zázemím a prácou, podarilo sa nám to.  Vďačíme za to prioritám pri míňaní peňazí, ktoré sme si stanovili a ktorých sme sa aj držali. A tak vzniklo 13 tipov ako ušetriť a žiť bohatý život.

Všetky naše sny nám vďaka týmto tipom vyšli podľa predstáv, ale potom prišlo obdobie, kedy sme sa ocitli v situácii, že sme sa práce kvôli okolnostiam museli vzdať. Počas pomerne dlhého obdobia sme si teda pomáhali, ako sa dalo. Niečo sme mali našetrené a niečo nám kvapkalo zo štátnych príspevkov. Našťastie sme sa už z predchádzajúceho obdobia naučili múdro hospodáriť a každú korunku silno vážiť.

Počas tohto obdobia sme pochopili niekoľko dôležitých právd a jedna z tých najpodstatnejších bola, že sa skutočne dá žiť šťastný život aj bez pridrahých a nepotrebných výstrelkov. Dokonca sa na to dá aj zvyknúť.

Boli to silné okamihy, ktoré náš vzťah pred maželstvom a počas manželstva neoslabili, ale naopak upevnili. 


TIP PRE TEBA

Detailne o štátnych príspevkoch a benefitoch, ktoré môžeš využiť a čerpať v ťažkých chvíľach, či už ako študent, nezamestnaný jednotlivec alebo párik si povieme v kategórií Nový začiatok.


13 TIPOV AKO UŠETRIŤ A ŽIŤ BOHATÝ ŽIVOT

#1 MOBIL

Keď vám skončí viazanosť paušálu, zastavte sa u svojho operátora, zrušte si paušál, ponechajte si svoje číslo a nastavte si program: ,,Platím toľko, koľko prevolám.“ Ako to vyzerá v praxi?

Predtým sme platili cca. 40 € mesačne, teraz platíme 5 €. 

Áno, zistili sme že to, za čo platíme sa absolútne nerovná skutočnej hodnote využitia služieb. Je doba internetu, dá sa volať a písať správy zadarmo. Mimochodom, takmer všade je wifi. Načo mám teda platiť za internet v telefóne? A tam, kde wifi nie je, je to výhodou, pretože aspoň máme konečne trochu času žiť život.  A inak, prečo by som mal platiť operátorovi za 100 minút, keď prevolám 10?

#2 STRAVA

Pravidelne si sadneme za stôl a vytvoríme týždenný plán toho, čo si navaríme a čo budeme papať. Ešte predtým však otvoríme poštovú schránku, vyberieme všetky reklamné prospekty, prípadne otvoríme portál zlacnene.sk a tento týždenný plán sa snažíme prispôsobiť akciám, ktoré sú v niektorej zo sietí potravín. Takto vieme ušetriť mesačne niekoľko desiatok eur a o chutné domáce stravovanie sa nijako neukrátime.

Prestali sme si nakupovať hlúposti, ako sladená voda a sladkosti, konzervované a chemicky upravované polotovary, objednávať donáškove jedlá a romantické večere v reštauráciách sme obmedzili na príležitostné sviatky. O to viac sme si tieto spoločné chvíle vážili a tešili sa z nich.

Do obchodu nechodíme hladní a máme spísaný zoznam. Nakupujeme len to, čo je na zozname a čo potrebujeme, nikdy nie nadbytok. 

#3 ENERGIE

Regulácia a efektivita. Myslím, že tieto slová jasne vystihujú čo dodržiavame. Jednoducho povedané, ak nie som doma, zbytočne mi budú kúriť radiátory. Ak nie je naplnená práčka, nebudem predsa prať. Takisto nemusím svietiť v miestnosti, v ktorej sa nenachádzam. Ak sa chcem ísť vyrelaxovať, tak radšej pôjdem do nejakého wellness, ako by som mal doma míňať hektolitre vody na vonný kúpeľ. Takéto šetrenie energií vám dokáže priniesť preplatky desiatok eur ročne.

Pri rozmýšľaní nad energiami ma vždy zamrazí, keď si uvedomím, že my splachujeme záchody pitnou vodou, zatiaľ čo v iných krajinách pitnej vody takmer niet.

#4 CVIČENIE

Keďže sme sa viac ako 18 rokov aktívne venovali pohybu, prestať by bolo pre naše telo veľký šok. Taktiež je úplne normálne, že sa chce človek cítiť dobre a v kondícii. Preto sme sa rozhodli vymyslieť sériu domácich cvičení, ktoré nahradili a vyvážili cvičenie v posilňovni. Moja váha sa stala záťažou pre Katku a Katkina sa naopak stala záťažou pre mňa. ( možno sa neskôr dočkáte inštruktážneho videa 🙂 )

Okrem toho je na internete množstvo kvalitných tréningov, ktoré môžete vykonávať z pohodlia domova. Prečo teda neušetriť ďalších viac ako 50 € mesačne?

#5 JAZDA AUTOM

Auto sme začali používať výhradne pre dôležité a nevyhnutné cesty. Rozhodli sme sa uprednostniť prechádzku alebo mestskú hromadnú dopravu. Nie len, že sme ušetrili ďalšie eurá, takisto sme sa vyhli zbytočným zápcham a stresu z parkovania v hektickom meste.

#6 ŠTUDENTSKÉ ZĽAVY

Študentský život sa celkom oplatí. V manželstve a nie len v ňom ho môžete uplatniť na množstvo vecí, ako je lacnejšie mhd cestovanie, výhodné stravovanie v školských zariadeniach, vlaky zadarmo, požičiavanie kníh zo školskej knižnice a množstvo iných zliav a benefitov, o ktorých možno ani neviete. Informácie sú dostupné kdekoľvek na internete, v brožúrach k študentským kartám, u samotných predajcov alebo aj v školských zariadeniach.

#7 OBLEČENIE

Katka si svoj šatník naplnila na celý rok vecami, ktoré by som nikdy nepovedal, že sú zo sekáča. Naplniť komplet skriňu oblečením v hodnote 30 €, chodiť v tom na vysokú školu alebo do officu a do práce, obehať v ňom rôzne konferencie, obhajoby projektov a stáže a pritom vyzerať stále dobre, normálne a civilizovane? V blúzke za 0,20 centov a nohaviciach za 0,50 centov 🙂 Je to neuveriteľné, ale ľudia častokrát jej outfity chválili. Naviac máte oblečenie, ktoré vyniká svojou originálnosťou a nie je tuctové. A to stačí mať len trpezlivosť, vychytať dodávku nového zboží a ste vyhrali.

Nehovoriac o dopade oblečenia na naše životné prostredie a zneužívanie chudákov z krajín tretieho sveta, ktorí na naše tričko v hodnote 20 € drú za pár centov mesačne.

Ľudia žijú v predsudkoch. Míňajú stovky až tisíce eur na veci, ktoré vôbec nepotrebujú, aby z nich tieto veci urobili to, kým vôbec nie sú.

#8 ZÁVISLOSTI

Toto považujeme za najviac premárnené peniaze. Alkohol, cigarety, káva a iné závislosti, to všetko sme z nášho života úplne odrezali. Samozrejme, pohár vínka alebo šálku kávy sme si pri nejakej občasnej príležitosti dopriali, ale vyhadzovať mesačne desiatky eur za to, čo nie len nepotrebujeme, ale čo aj otupuje naše zmysly a telo je prostý nezmysel.

#9 KULTÚRA

O kultúrne vyžitie sme sa nijako neukrátili. Stačí vyhľadať zľavy, ktoré sa ponúkajú v divadlách a kinách alebo využívať rôzne poukazy a o nič neprídete. Vedeli ste, že existujú dni v týždni, kedy vstup do múzeí, divadla a na rôzne spoločenské podujatia vášho mesta sú úplne zadarmo?

Tým nechceme povedať, že platené kultúrne podujatia netreba podporovať, práve naopak. V tomto prípade však hovoríme o situácií, keď sa nachádzate v ťažkej situácii bez príjmu.

Kto si myslí, že šetriť znamená zavrieť sa do svojej pomyselnej jaskyne je na omyle.

#10 CESTOVANIE

Počas roka, v ktorom sme ostali bez príjmu a museli skresať náklady na náš život, sme si samozrejme povedali, že tak tentokrát sa k moru leňošiť nepôjde. Na druhej strane sme sa však ocitli v pozícii spoznávania krás našej krajiny. Boli sme na niekoľkých túrach, zdolali sme tatranské štíty, prešli sme si slovenským rajom, jazdili sme na bicykli a využili sme aj poriadnu zimnú sánkovačku. Keď sa na to pozriem spätne, o nič sme sa neukrátili.

Ušetrili sme stovky eur a aj napriek tomu sme videli miesta, ktoré sme dovtedy len prehliadali. 

#11 DARČEKY

Každý podľa svojej chuti, ale my sme sa dohodli, že si darčeky kupovať nebudeme. Tešíme sa zo vzájomnej prítomnosti a toto proste nepovažujeme za znak dokazovania si lásky. Dnes je už toľko pseudosviatkov, ktoré si vyžadujú kupovanie darčekov, že keby sme mali každý jeden dodržiavať, nikdy sa nedočkáme svadby, cestovania, ani zariaďovania si vlastného bývania.

#12 PRASIATKO

Katka si v roku 2011 založila obálku na ktorej bolo napísané: ,,New York po bakalárovi.“ Jej snom bolo navštíviť ,,veľké jablko,, a jasne si stanovila termín, kedy sa tam chce dostať. Od roku 2011 si každý mesiac prevažnú časť príjmu z práce odkladala do tejto obálky a čuduj sa svete, v roku 2015 sa prechádzala po Times Square. Ako bonus prešla celé východné pobrežie Severnej Ameriky a to všetko len vďaka jej trpezlivosti.

Viac o ceste po Amerike aj s podrobným návodom a celom priebehu tohto dobrodružstva sa čoskoro dozviete v edícii článkov Vo dvojici po Amerike.

#13 RODINA A PRIATELIA

Posledný bod je veľmi vďačná téma, ktorá patrí našim rodinám a priateľom. Vďaka ich pomoci a starostlivosti o nás sme v ťažkom čase cítili veľkú podporu v každej oblasti. Nemusí sa tu konkrétne jednať o financie, pretože akákoľvek pomoc alebo útecha od blízkych vás vie nakopnúť v boji ďalej. Ak máte aj vy to šťastie, rodinku a priateľov, na ktorých sa môžete obrátiť, neváhajte to urobiť.


TIP PRE TEBA + SÚBOR NA STIAHNUTIE

Ak si jednotlivec alebo žijete v páre, odporúčame založiť si účtovnú knihu domácnosti. Môže to byť zdieľaný online dokument prostredníctvom Google Disc alebo fyzický zošit, do ktorého si budete zapisovať koľko sa minulo a na aký účel. 

Po pár mesiacoch budete mať pred sebou krásny prehľad hospodárenia svojej domácnosti, ktorý môžete ľahko optimalizovať. 

My používame zdieľaný online dokument, aby sme k nemu mali prístup kdekoľvek sa nachádzame a jeho náhľad si môžete zadarmo stiahnuť nižšie.

Dokument obsahuje aj prednastavené vzorce a pracuje sa v ňom ako s klasickými matematickými operáciami v exceli. Využívate základné znamienka ( = , + , – )

 


VÝSLEDOK

Akceptujeme tých, ktorým to možno príde celé pritiahnuté za vlasy. Každému z nás môže vyhovovať niečo iné, preto si to prispôsobte podľa seba, zriaďte si pre svoju domácnosť úplne nové finty alebo ak na to máte, tak míňajte koľko chcete a na čo chcete.

Zoznam, ktorý som napísal, zafungoval v našom živote. Vďaka týmto tipom sme absolútne nezávislí od bánk a dlhov. Máme vlastné bývanie, prežili sme krásnu svadbu, precestovali sme tisíce kilometrov a žijeme šťastný život, ktorý síce nie je ukážkovo prepichový, no aj tak je naplnený radosťou.

Ak si to spočítate, ročne sme ušetrili stovky, až tisíce eur. Nechceme sa však tváriť, že nesnívame a nemáme ciele.  Naopak, tieto sny a ciele sa snažíme naplniť práve rozumným míňaním a investovaním.

Povzbudzujeme vás. Takéto obdobie je veľkou školou a poriadne sformuje váš život. Najlepšie na naplnení týchto záväzkov je to, že vidíte hmatateľné výsledky a dokážete prečkať ťažké a rozhodujúce obdobia.

 

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.