Ako uspieť vo verejnej výzve pre začínajúcich podnikateľov? Poleť na TOP svetové konferencie!

Ak máš pocit, že príležitostí je málo, nie je to pravda. Týmto článkom ti dokážem, že stačí vedieť, kde informácie hľadať a cesta za ďalším dôležitým míľnikom v tvojom živote bude na dosah. Preplatili mi dve medzinárodné podujatia, ktoré sa svojou organizáciou radia k jedným z najprestížnejších na svete. Nestálo to nič, stačilo len uchopiť príležitosť a nepustiť ju. Chcem, aby si nabudúce šiel aj ty, preto ti dám návod na to, ako uspieť vo verejnej výzve pre začínajúcich podnikateľov.

Človek by si povedal, čo si blázon, prečo zverejňuješ niečo, čo ťa dáva na koňa v konkurenčnom prostredí?

Ja hovorím, čo ak sa práve teraz niekto niekde utápa v podnikateľských trápeniach a nevie ako z nich von. Čo ak mu práve tento článok umožní vycestovať, vidieť, nakopnúť a zachrániť ho. 

Čo je viac? 

AKO SOM SA K VEREJNEJ VÝZVE DOSTAL 

Ako digital marketér pravidelne sledujem videá a prednášky najväčších odborníkov v oblasti marketingu na svete. Lídri svetových značiek a spoločností mi dávajú viac rozhľadu do oblasti, v ktorej pracujem, preto sa nechávam unášať ich vedomosťami a tým ako oni pracujú. 

Takto nejako som v januári blúdil internetom a zrazu narazím na zaujímavú ponuku. Znela takto: Výzva pre začínajúcich podnikateľov: Účasť na medzinárodnom odbornom podujatí. 

Ja mám výzvy rád, najmä preto, že už sa mi úspešne podarilo požiadať o príspevok pre začínajúcich podnikateľov a aj som odovzdával a vypracoval kompletnú projektovú výzvu pre kultúrny grant krajského mesta.

PRVÉ INFORMÁCIE K VEREJNEJ VÝZVE 

Pozrel som na plagát a informácie má úplne vystrelili:

1. Čokoľvek

Môžem si vybrať akúkoľvek konferenciu, seminár či veľtrh v rámci EÚ.

2. Všetko grátis

Preplatia mi nielen vstupné na toto podujatie, ale aj letenku a ubytovanie.

3. Viac, viac, viac

Môžem požiadať o účasť na niekoľkých podujatiach.

4. Až 5 dní

Áno, uhradia ti podujatie s dĺžkou trvania max. 5 dní a 4 noci

ZÁKLADNÉ PODMIENKY K VEREJNEJ VÝZVE

1. Začínajúci podnikateľ

Musíš podnikať menej ako 3 roky od dátumu podania žiadosti, ak výzva neurčuje inak.

2. Spĺňaš definíciu MSP

Nemáš viac ako 250 zamestnancov a ročný obrat nie je väčší ako 50 mil. €.

3. Sídliš v BA, ale aj v okresoch mimo BA

Sídlo tvojho podnikania môže byť v ktoromkoľvek kraji. Výzvy sú však rozdelené pre Bratislavský kraj a mimobratislavské kraje.

4. Termín podujatia

Podujatie, ktoré som si vybral sa muselo konať v období máj-júl, respektíve v období, ktoré určuje vyhlásená výzva.

Po prečítaní týchto informácií sa mi zachvelo srdce, pretože som presne vedel, že toto je príležitosť, ktorá sa neodmieta. Podmienky spĺňam, podujatí je kopec a tak mi nič nestojí v ceste pustiť sa do toho. 

KOMPLETNÉ PODMIENKY VÝZVY 

Ešte pred odoslaním akejkoľvek žiadosti ti odporúčam preštudovať si nasledovné dokumenty:


NENECHAJ SA OBMEDZOVAŤ

V hocakom odvetví podnikáš, nenechaj sa obmedzovať a hľadaj to svoje. Keďže ja milujem marketing, vedel som presne za čím pôjdem a články z podujatí, ktoré vďaka výzve absolvujem určite na mojom blogu čoskoro zahliadneš. 

Sleduj príklady podujatí, ktorých sa ty môžeš zúčastniť nabudúce:

E-Commerce: K5 FUTURE RETAIL CONFERENCE, CEBIT, DIGITAL DRAGONS

Vývojári: DEVELOP:BRIGHTON, APP DESIGN ANDDEVELOPMENT CONFERENCE

Grafika: REKLAMA POLYGRAF, FRONT-TRENDS, COMPUTER GRAPHICS

Dizajn: TRENDSET, CLERKENWELL DESIGN WEEK, DESIGN DISTRICT

Výrobné technológie: XYLEXPO, INTERTOOL

Veda a inovácie: SMERT, EUROSCIENCE OPEN FORUM, WEBIT. FESTIVAL EUROPE


POSTUP PRE PRIHLÁSENIE SA DO VEREJNEJ VÝZVY PRE ZAČÍNAJÚCICH PODNIKATEĽOV

1. ŽIADOSŤ

Keďže vykonávateľom výzvy je spoločnosť Slovak Business Agency, prvým krokom je podať žiadosť prostredníctvom ich online formulára. V tomto bode však už musíš mať jasno na aké podujatie chceš ísť, pretože do formulára okrem osobných údajov uvádzaš aj konkrétne konferencie, či výstavy.

Výzva sa zverejňuje na TOMTO linku, stačí si počkať a vychytať termín.


TIP PRE TEBA

Daj si do merítka vyhlasovateľa výzvy Slovak Business Agency, ktorý je kľúčovou inštitúciou z hľadiska podpory mikro, malých a stredných podnikateľov na Slovensku. Agentúra ponúka kopec podporných programov, tak sleduj jej WEB alebo FACEBOOK.


2. ŽIVOTOPIS

Spracuj si vlastný životopis. Keďže sa jedná o projekt z fondov EÚ, odporúčam ti, aby si si životopis pripravil vo forme Europassu, ktorý je normou pre podobné žiadosti a výzvy v rámci EÚ. Europass si jednoducho vypracuješ online na TOMTO linku.

3. PROFIL

Profil MSP do 3 rokov je takou malou obhajobou. Príde mi to ako dokument, ktorým dáte najavo to, že si schválenie výzvy zaslúžite. Okrem informácii o žiadateľovi obsahuje aj charakteristiku podniku, ciele podniku, vašu činnosť atď. Skrátka preukážete svoje vedomosti o tom, že viete v čom podnikáte a poznáte podnikateľské prostredie samotné. 

4. PODNIKATEĽSKÝ PLÁN

Konkrétne ,,predpokladaný podnikateľský plán“, ktorý obsahuje opäť informácie o žiadateľovi, stručnú charakteristiku podnikateľskej činnosti, výkaz ziskov a strát a súvahu.

5. ANGLIČTINA

Pripravte sa aj na to, že sa vás môžu opýtať na znalosti vašej angličtiny. Dôvod je jednoduchý. Lístok na takúto konferenciu môže stáť aj vyše 1000 € a keďže sa jedná o medzinárodné podujatia celé sa odohrávajú v anglickom jazyku. Vyhlasovateľ výzvy sa teda môže uistiť, že podujatiu budete rozumieť a preplatenie týchto prostriedkov nebude vo vašom prípade márne. 

Otestujte sa z anglického jazyka a získajte certifikát na TEJTO stránke. Test stojí 10€, ale sú to vierohodné štandardy, ktoré sa používajú v 60 krajinách sveta.

6. ODOSLANIE DOKUMENTOV

Dokumenty 2. až 4. odošlete na jednu z emailových adries vášho okresu a už len čakáte, čo sa bude diať. 

Bratislavský kraj: sp@npc.sk
Banskobystrický kraj:
sp.bb@npc.sk
Košický kraj: sp.ke@npc.sk
Prešovský kraj: sp.po@npc.sk
Nitriansky kraj: sp.nr@npc.sk
Trenčiansky kraj: sp.tn@npc.sk
Trnavský kraj: sp.tt@npc.sk
Žilinský kraj: sp.za@npc.sk


ČO SA BUDE DIAŤ? 

Po nejakom čase vás budú kontaktovať, či sú všetky dokumenty v poriadku, prípadne, či máte niečo doplniť. Po deadline zasadne schvaľovacia komisia, tá vyhodnotí, či vám výzvu schvaľujú alebo nie. 

Mimochodom ja som poslal asi päť žiadostí, kde som uviedol päť rôznych svetových podujatí, ktorých by som sa chcel zúčastniť. Vôbec som nečakal, že dva z nich budú nakoniec schválené a tak už za pár dní odlietam do Prahy na social marketing event Engage Prague a pár dní po tom do Amsterdamu na prestížny The Next Web Conference, ktorý nie je len o marketingu, ale aj o biznise a inováciách. Sledujte môj ‘‘Marketing v hrsti’‘ tam prinesiem feedback na tieto podujatia.

Držím vám palce, snáď vám žiadosti schvália a možno o rok sa na niektorom z týchto podujatí spoločne stretneme.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.