Ako vyzerajú prvé kroky za cestou do USA? Očakávaj najlepšie leto. + VIDEO

Je vycestovanie za pracovnou dovolenkou do USA tvrdý oriešok, alebo úplna hračka? Čelili sme podobným otázkam, no rozhodli sme sa zistiť to na vlastnej koži. Vďaka túžbe po odchode za dobrodružstvom sa nám podarilo zažiť vysnívané leto v páre, ktoré sa udeje možno iba raz za život. Ako vyzerajú prvé kroky za cestou do USA? V nasledujúcich riadkoch sa tomu povenujeme.

Ak máš chuť vycestovať do USA, program Work and Travel je na to ako stvorený. Poznáme však ľudí, ktorí to hecli, urobili skutočný krok do neznáma a vzali to na vlastnú päsť. Ostáva už len na tebe, aký spôsob odchodu zvolíš a aký typ práce si vyberieš. Možností je veľa a práve preto sú prvé kroky za cestou do USA rozhodujúce.

VYHODNOŤ SVOJ STAV

Na začiatku je dôležité zosumarizovať si, v akej pozícii sa nachádzam. My sme čelili dosť podstatným prekážkam keďže:

  • sme dvojica a chceli sme ísť spolu – to znamená bývať spolu, aj pracovať spolu
  • iba jeden z nás bol vysokoškolský študent – čo je problém, Work and Travel je len pre študentov
  • obaja sme mali v tom čase prácu – teda povinnosť dotiahnuť pracovné záležitosti
  • Katka v roku vycestovania končila bakalára – čiže mala úlohu pred odchodom do USA úspešne zoštátnicovať

4 dôvody pri ktorých si povieš, že to je nereálne. Ak sa nachádzaš v podobnej situácii vedz, že nič ťa nesmie odradiť. Aj my sme dlho váhali a rozhodovali sa, no ten kto nevystrelí, nemôže dať gól. A tak sa to jedného novembrového dňa samovoľne celé spustilo.

ČÍM SKÔR, TÝM LEPŠIE

Ak si sa rozhodol ísť cez agentúru, tak na ten čas, kedy začneš veci vybavovať si dávaj bacha. Ak si podobne zložitý prípad, ako sme boli my, je najlepší čas pustiť sa do vybavovačiek po lete v mesiacoch október-november. Dôvodom sú:

1. LEPŠIE CENY – množstvo agentúr do konca roka ponúka výhodné ceny za predregistráciu. Rozmýšľaj, ako ušetriť už na začiatku, pretože náklady sa budú nabaľovať.
2. DOSTATOK ČASU – na nájdenie tej správnej agentúry, ktorá je schopná vybaviť práve tvoj špecifický prípad. Dostatok času znamená aj pokoj pri prispôsobovaní vecí ako sú zamestnanie, rodina a škola.
3. LEPŠIA POZÍCIA – čím skôr vieš či ťa prijali, tým väčšiu šancu máš vybrať si oblasť, kde chceš pracovať. Pohovory prebiehajú do apríla a záujemcov je veľa, takže platí: Kto skôr príde, ten má donuts. 🙂


TIP PRE TEBA

Pokús sa prehovoriť kámoša/ku, partnera/ku, spolužiaka/čku a choďte do toho spolu, nielenže ušetríte kopec peňazí, ale aj všetko ostatné bude jednoduchšie. Prečo, to si povieme v nasledujúcich dieloch.


NAMOTIVUJ SA

Aj my sme hľadali a trávili hodiny pri rôznych článkoch, videách, fórach a čím viac vecí sme nachádzali, tým viac otázok sme mali. Obrátili sme sa na kamarátov, ktorí niečo podobné už absolvovali a po všetkom tom chaose informácií sme zistili, že vlastne všetko je to úplne jedno. Každá firma je iná, každé miesto, kde ťa ubytujú je iné a celé to záleži na mnohých okolnostiach, prípadne šťastí, ktoré ty nedokážeš zo Slovenska nijako príliš ovplyvniť.

Vieš však ovplyvniť ešte väčšiu motiváciu a chuť vycestovať.

Zdroje motivácie a informácií:

CHCI DO AMERIKY – web s tipmi a informáciami, ktoré sa pred odchodom a aj počas pobytu hodia
CESTOVÁNI PO USA – web plný podstatných informácii o živote v Amerike a cestovaní
YOUTUBE – napíš do vyhľadávača Work and Travel a máš toľko motivácie, že to ťažko vydržíš

Možno ťa namotivuje naše video:

Toto 5 minútové video samozrejme nedokáže zachytiť 5 mesačný život v spojených štátoch. Dokáže však priblížiť pocit, ako nám bolo fajn. Treba však očakávať chvíle, s ktorými sa bude nutné popasovať. Už od samotného procesu vybavovania, cez príchod do USA, po prácu a starostlivosť o život v cudzine, to si bude vyžadovať dávku zodpovednosti. My sme ju v tej eufórii vnímali zriedkavo a až doma, keď sme sa obhliadli za týmto letom, sme si povedali UÁU, tak toto sme dali.

PREČO BUDEME PÍSAŤ?

V čase, keď sme my hľadali informácie o pobyte v USA, v rámci programu Work and Travel, sme našli množstvo blogov a článkov o tejto téme, ale ani jedno miesto, ktoré by zastrešovalo a detailne opisovalo celý proces. Proces spojený s osobným skúsenosťami, ktorý by ma vtiahol priamo do príbehu a pri ktorom by som si dokázal predstaviť prierez celého leta. Od myšlienky vycestovať, až po návrat domov.

A toto bude to miesto. Určite nás preto sledujte ďalej, pretože taký podrobný a živý návod o vycestovaní do USA v rámci Work and Travel a ešte k tomu vo dvojici tu ešte nebol.

ČO ĎALEJ?

Je veľa dôležitých krokov, ktoré treba vykonať, ale medzi top 100 😀 určite patrí, vybrať si overenú a ochotnú agentúru. Ochotnú počúvať milióny našich otázok, odpovedať na ne a naozaj pomôcť, ak to je potrebné. Presne o tom je náš Diel 2. Ako si vybrať agentúru na Work and Travel.

 

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.