Čo si zbaliť do USA na Work and Travel? Určite sa vyhni našim chybám.

Čím sa máš riadiť pred odchodom do Ameriky, na čo si dávať pozor pri balení veci, ktoré z vecí sú ti na nič a ktoré naopak odporúčame nezabudnúť? Čím blížšie je termín odchodu, tým viac otázok máš a jednou z najzásadnejších je aj to, čo si zbaliť do USA na Work and Travel. My sme urobili dosť veľa chýb, preto sa s tebou podelíme o naše skúsenosti, aby si ich ty po nás nemusel opakovať. Povieme si teda aj to, ako sme sa pri odchode zariadili my a čo by sme dnes urobili inak.

Už sa to nezadržateľne blíži. Cesta za vysnívaným letom klope na dvere a my presne vieme, čo teraz prežívaš. Každý deň sa špáraš internetom, chodiš od stránky ku stránke a hľadáš tie najdetailnejšie informácie, ktoré ťa v príprave na tvoju cestu majú uistiť v neistotách.

Dodáme ti trocha istoty našim článkom? Veríme, že áno.

POĎME POPORIADKU

To, čo si máš zbaliť do USA na Work and Travel vo veľkej miere záleží aj na tom, kde a pre koho budeš pracovať. Ak máme hovoriť o našej skúsenosti, tak dnes, ak by sme sa balili, počítame s týmito 4 zásadnými vecami:

  • začiatok Mája – koniec Septembra

To je obdobie, v ktorom do USA prichádzame a v ktorom z USA odchádzame. To znamená, že zažijeme počas pobytu nielen letné počasie, ale lízne nás aj prechodné. Jarno – letné a letno – jesenné.

Ročné obdobie : Dobre sa pozri na to počas akého obdobia budeš v USA pôsobiť.

Ja som na začiatku pri príchode zažil seriózne mrazivé rána, kde som musel obliecť na mikinu aj prechodnú bundu. Počas leta sa zdalo, že to bol ideál, ale keď prišiel intenzívny dážď, rapídne sa zmení aj teplotná klíma a vtedy už kraťase nestačia. Boli aj varovania pred tornádami, či tropické dni. Našťastie sme však na tieto prípady pri balení kufrov mysleli.

  • okolie Pennsylvánie

Ak nepočítam cestovanie do teplých krajín po sezóne, toto bola oblasť, v ktorej sme prežili takmer celých 5 mesiacov. Z toho sa dá odvodiť podnebie približne obdobné tomu slovenskému.

Oblasť : Nezabudni si zistiť, kde cca budeš pracovať.

Aj keď si mnohí možno myslia, že v Amerike je stále horúco, z odstavca vyššie sa dá odvodiť, ako to vyzeralo v Pennsylvánii počas celej sezóny. Keďže som však zo začiatku pôsobil aj v štáte Washington, tie mrazivé rána ma v úvode mája zastihli práve tam. Ak chceš horúco počas celej sezóny, treba ísť robiť plavčíka na Miamske pláže.


TIP PRE TEBA

Ak túžiš vyslovene po práci na Miami odporúčame sa obrzieť za ponukou spoločnosti POĎNAMIAMI


  • Nákupy

My sme vedeli, že nebudeme chcieť len cestovať, ale si aj nakúpiť komplet nový šatník. Preto väčšina vecí, ktoré sme so sebou zo Slovenska zobrali, boli veci určené na vyhodenie po skončení pracovnej sezóny.

Plány : Načrtni si predstavy svojho pobytu v Amerike ešte pred odletom.

Ak nemáš v pláne nakupovať oblečenie a chceš peniaze minúť skôr na cestovanie, v tom prípade pri balení na to cestovanie aj mysli. Určite sa nebudeš chcieť po zaoceánskej lodi prechádzať v tričku, v ktorom si šlapal den čo deň do práce na bicykli. S nákupom oblečenia však radšej rátaj, tým americkým cenám nakoniec určite neodoláš.

  • Práca

Pri zazmluvnenom čase odpracovaných hodín 48 a viac nebude veľa času na párty a výlety. A to sme si pri balení v zásade neuvedomovali.

Čas : Popremýšlaj, či to, čo si balíš, aj skutočne využiješ.

Tu by som sa rád zastavil. Asi sa pýtaš, čo tým chceme povedať? Ide o to, že práce v Amerike sa vyhrotilo toľko, že boli týždne, v ktorých som odrobil aj 65 hodín týždenne. A celkom rád, keďže to bola možnosť privyrobiť si a nakoniec si ešte viac vychutnať posezónne cestovanie. Veď nemusí byť na škodu nielen cestovať a nakúpiť si oblečenie, ale doniesť domov aj to, čo som pred odletom do celého tripu investoval. A teda náklady za kurz, letenku, víza, poistenie atď.

Podstatou ale je to, že dokopy som celý týždeň nakoniec nechodil oblečený v ničom inom, len striedal plavčíkovské plavky a firemné tričká. Až po konci sezóny som si vychutnal civilné oblečenie nakúpene tam.

60% vecí, ktoré sme si so sebou zo Slovenska priniesli nám boli na nič. Nemali sme ich kedy a kde využiť. 


Prečo sme tie veci nemali kde a kedy využiť pochopíš ešte lepšie, keď si pozorne prečítaš, ako vyzeral náš bežný pracovno-plavčícky deň


ZHRNUTIE

Ako si môžeš všimnúť dobre je sa pri balení zamyslieť nad tým, v akom období do Ameriky idem, v ktorej oblasti budem žiť, aké mám plány so zarobenými peniazmi a aký je rozsah práce na pracovnej zmluve.

ČO BY SME SI ZBALILI DO USA NA WORK AND TRAVEL DNES?

Vychádzajme z toho, že určite by sme si vzali veci, s ktorými počítame, že ich tam aj vyhodíme.

1. POSTELNÉ PRÁDLO

Vzali sme si ľahkú perinu (letnú), malý vankúš a obliečku. A dobre sme urobili. Nemuseli sme sa v prvé dni starať o to, čím sa prikryť a kde a za koľko to kúpiť. Boli to staršie veci, ktoré sme vedeli, že nakonci vyhodíme.

2. LIEKY

Základný balíček liekov je viac než potrebný. Zastihnúť ťa môže kadečo. Potrebovať budeš masť na uštipnutie hmyzom, čierne uhlie na žalúdočné problémy z jedál, na ktoré nie si zvyknutý, ibalgin na bolesť zubov, či hlavy, panadol proti teplote, theraflu na chrípku a prechladenie, sprej do nosa, jox a pastilky na bolesť hrdla, olej na opaľovanie a po opaľovaní panthenol.

3. OKULIARE

Tie využiješ ako plavčík na dennej báze. Sedieť pod dáždnikom ešte neznamená, že sedíš v tieni. Slnko sa celý deň odráža od bazéna, preto sú okuliare viac ako dôležité pre tvoj zrak a schopnosť dobre vnímať  bezpečnosť v bazéne.

4. HYGIENICKÉ POTREBY

Je dobré si doniesť so sebou bežné hygienické potreby. Ako som spomínal vyššie, uľahčí ti to prvé dni pobytu, kedy sa nebudeš musieť zapodievať míňaním peňazí za tieto veci a hľadaním ich po obchodoch.

5. TEPLÉ A CHLADNÉ OBLEČENIE

Rátaj s horúcim počasím a rátaj aj s ochladením. Ale viac ako jeden pár kraťas, nohavíc, mikín, tričiek, jednu bundu by som si už nebral. My sme si zobrali omnoho viac, zbytočne, pretože väčšinu sme nevyužili a aj tak to všetko šlo v našom prípade na konci sezóny do koša.

6. OBUV

Šľapky sú základ plavčíckej výstroje, v ktorej budeš obutý väčšinu dňa. Jedny botasky, max. dvoje na bežné nosenie teda úplne stačia. Aj tie skončili v našom prípade po sezóne v koši.

7. POČÍTAČ A KNIHY

Dobrý film, počúvanie hudby, kontakt s rodinou a priateľmi nie je na škodu. Počítač sa zíde aj pri plánovaní posezónného cestovania na nákup leteniek, lístkov atď. My sme boli dvaja, ale zobrali sme si jeden počítač. Úplne to stačilo. Kniha ti spríjemní chvíle, ak ti na tvoj bazén nikto nepríde.

POZOR! Nezabudni na redukciu do zásuviek – americkú redukciu na adaptér

8. DOKLADY

Áno, bez nich ani nechoď, lebo bez nich ťa ani nikam nepustia. Pas, poistenie, podklady k práci (zmluva a iné dodatky), víza , peniaze, to všetko si odlož na bezpečné miesto. My sme si so sebou zobrali aj vytlačené životopisy v angličtine (pre prípad, veď nikdy neviete). Odporúčame ti tiež prefotiť základné doklady ako pas a víza a uložiť ich na iné miesto, ako nosíš originály.

Ak si čítal s pochopením, ľahko zistíš, že tie najobjemnejšie body 1,4,5,6 sa na konci sezóny vyhodia. Takže mi ostane kopec miesta na nákup nového oblečenia. A ak si hordu oblečenia nakúpiť neplánuješ, budeš mať aspoň priestor na dokonalé cestovanie na ľahko a tu by som zvážil zbalenie sa do ruksaku.

VYCHYTÁVKY PRI BALENÍ SA DO AMERIKY

1. KUFOR

Dobrý kufor na kvalitných kolieskach je základ. Ak sa chystáš po práci cestovať, niet nad spoľahlivý kufor. Neber však monštrum, ktoré sa ti nakoniec stane záťažou. Mysli aj na opotrebenie a ochranu kufra. My sme si kúpili krásne kufre, ktoré nám však letecké spoločnosti  manipuláciou patrične označkovali.

2. VÁKUOVÉ VRECIA

Bez toho sa ani nebaľ, toto vyrieši všetko. Ak vieš, že použiješ vákuové vrecia, vieš, že nepotrebuješ kupovať lodný kufor, ale stačí ti stredný, praktický kufor. Periny a oblečenie stratili takto 80% svojej veľkosti.


Toto video od spoločnosti Heathrow Airport určite môže pomôcť

ZÁVER

Ak to mám nejako uzavrieť, my sme sa ťahali do Ameriky s nabalenými dvomi stredne-veľkými kuframi, jedným malým kufrom a ruksakom. Viac ako polovicu vecí sme vôbec nevyužili (hlavne oblečenie a obuv), preto nerobte rovnakú chybu ako my.

Vedzte, že mať toľko práce, aby ste tie veci nevyužili bude nakoniec len dobre. Pretože po sezóne si odmakané 4 mesiace o to viac užijete na vašich cestách.

1 comments Add yours

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.