Koľko zarobí plavčík v USA a aké sú jeho náklady na život? Takto vyzerali tie naše.

Prinášame ti reálny prehľad pohybov financií v pozícií plavčík v Amerike, aby sme zodpovedali jednu z najzákladnejších otázok: ,,Koľko zarobím?“ Otázka financií pri vycestovaní do Ameriky je kľúčová, pretože stále je lepšie byť pripravený, ako si výlet zbytočne pokaziť. Ak však holduješ takémuto typu adrenalínu, nasledujúce riadky by si už čítať nemal. 

Pre tých z vás, ktorí sú ako my a chcú presne vedieť koľko zarobí plavčík v USA alebo koľko stoja kuracie prsia, či vajcia vo Walmart-e, hor sa do čítania.

Dá sa v Amerike počas leta zarobiť?

Kým prejdeme ku konkrétnym číslam, pozrime sa na zásadný bod, ktorý treba v tomto článku zvýrazniť hneď na začiatku. Tým je to, že každý si pod slovom ‘’zarobiť“ predstavuje niečo iné, každý má iné nároky, zámery, chute a očakávania.

Pre nás bolo cieľom v prvom rade posezónne cestovanie a až počas pobytu sme prišli na to, že my si dokážeme touto prácou našporiť dostatok doláčov aj na spoločnú svadbu. Preto sme ťahali hodiny, aby sme si potom mohli poriadne vychutnať zaslúžené ovocie

bahamy

Tie hodiny sme ťahali aj vďaka tomu, že som dostal od firmy auto a vďaka tomuto benefitu som robil pre firmu kopec platenej nadpráce. O tom viac v mojom minulom článku s názvom: Aké (ne)výhody má plavčík, ktorý dostane auto? 


Študentské aj pracovné víza

Najväčšou výhodou tohto článku pre teba bude, že si môžeš detailne porovnať aké podmienky má plavčík, ktorý vycestuje na študentské víza J1 a aké pomienky má človek, ktorý cestuje na pracovné víza H2b, keďže sami sme vycestovali na študentské a pracovné víza.

6 bodov, podľa ktorých si vypočítaš minimálny mesačný zárobok

 1. cena na hodinu
 2. garantovaný min. počet odpracovaných hodín týždenne
 3. cena za ubytovanie
 4. ak je ešte iný pravidelný poplatok zamestnávateľovi
 5. dane a odvody  (cca. 20% z celkového príjmu pri H2b a 10% pri J1)
 6. tvoj čistý príjem za týždeň/mesiac

Rovnica bude: ( 1 x 2 ) – 3 – 4 – 5 = 6

Koľko zarába študent – plavčík

Byť študentom a ísť pracovať do Ameriky je z finančného hľadiska bežný štandard. V pomere príjem vs. náklad to vôbec nie sú horibilné peniaze, ako si niekto predstavuje. Mzdy sa pohybujú v rozmedzí 7-10 $ / hod., záleží od zamestnávateľa.

Katkine podmienky – študent J1 vyzerali nasledovne:

Príjem

+ 8.6 $ / hod. 

Náklad

– 105 $ ubytovanie / týždeň
– 10 $ zariadenia / týždeň
– 85 $ uniforma

Keďže výplata prichádza v USA na účet každé dva týždne, v priemere Katka za toto obdobie odpracovala 94 hodín, čo sa na vyplatnej páske ukázalo ako 808,4 $.

Po odpočítaní všetkých nákladov a odvodov jej prišlo na účeť v čistom za dva odpracované týždne 388.9 $, s ktorými mohla hospodáriť. 

Podobná výplata Katke prišla na účet do konca sezóny ešte 8 krát.

Katka výplata plavčík

Koľko zarába civil – plavčík

No tu už to začína byť zaujímavejšie. Cena za prácu sa pohybuje medzi 10 – 15 $ /hod. a nadčasy sa blížia k dvojnásobku, čo predstavuje 18 – 25 $. Vychytať takéto niečo môžeš vďaka šťastiu, ale myslím, že sa to dá napríklad aj tým, keď už s touto prácou budeš mať skúsenosť a pôjdeš k rovnakému zamestnávateľovi opakovane. 

Moje podmienky – pracovné víza H2b vyzerali nasledovne

Príjem

+ 12.99 $ / hod.
+ 19.485 $ / hod. nadčas

Náklad

– 120 $ ubytovanie / týždeň
– 20 $ zariadenia / týždeň
– 120 $ uniforma

Iný náklad

– 200 $ auto depozit
– 150 $ ubytovanie depozit
– 300 $ garancia príchodu

Keďže výplata prichádza v USA každé dva týždne, v priemere som za toto obdobie odpracoval 114 hodín, čo sa na vyplatnej páske ukázalo ako 1701,69 $. 

Po odpočítaní všetkých nákladov a odvodov mi prišlo na účeť v čistom za dva odpracované týždne  1038.83 $

Keďže som bol v Amerike o dva týždne dlhšie ako Katka, podobná výplata mi prišla ešte 9 krát.

Matúš výplata plavčík

Pýtaš sa, v čom som mal šťastie?

Tesne pred mojim odchodom americké úrady zmenili zákon a nemohol som vycestovať ako ,,lifeguard,, na pracovné víza. Tak mi zamestnávateľ musel zmeniť pozíciu na ,,service helper,, čo ma zaradilo do druhej tabuľky nastavených podmienok. 

Viem však, že ak by sa ti podarilo na pracovné víza na pozíciu plavčíka vycestovať, tak tvoje podmienky sa od mojich extrémne odlišovať nebudú. Bude to trochu menej na hodinu, ale zaručene to bude viac, ako keby si šiel na študentské víza.

Existujú aj ďalšie náklady

Ešte predtým, než sa ocitneš na plavčíckej stoličke niekde uprostred Ameriky je potrebné myslieť na výdavky pred cestou.

 • 500 – 600 € / letenka do USA
 • 500 € / kurz plavčíka + sprostredkovanie
 • 144 € / víza študent
 • 170 € / pracovné víza
 • 300 € / záloha do vrecka

Takže ešte predtým než vyrazíš počítaj, že tvoja peňaženka sa odľahčí o cca. – 1500 €.


Naše zhodnotenie zárobku v programe Work and Travel – lifeguard

Osobne si myslím, že študentovi sa to finančne neoplatí a drvivá väčšina má problém si domov priniesť čo i len jeden ušetrený dolár.  

Iné však je mať to šťastie alebo schopnosti prejsť pohovorom na pracovné víza, kde podmienky sú zásadne odlišné. Ja som mal našťastie to šťastie a nielen že som zarobil, ale aj som krásne ušetril. 

Fungovali sme na princípe – Katkina výplata slúžila na život tam a moja výplata slúžila ako sporenie. 

nákup walmart

Náklady na život v Amerike

Pre nás ako dvojicu sme si dokázali nastaviť systém 120 $ na týždeň.

Čo znamenalo, že sme sa stravovali a varili si sami. S touto sumou sme dokázali úplne kráľovsky fungovať. 

A čudovali by ste sa, aké sú reakcie Američanov, ak počas obednajšej prestávky na bazéne vytiahnete v dóze francúzske zemiaky, zapekanú brokolicu, ryžu s kuracími prsiami, či tradičné palacinky. 

Koľko stojí základný balík potravín

Ceny sa samozrejme odvíjajú z mesiaca na mesiac, no takto si môžete urobiť aspoň základný prehľad o cenách. 

 • Kuracie prsia, balenie 2 kg / 11,7 $
 • Brokolica 1 kus / 1,17 $
 • Dresing do šalátu 1 kus / 1.98 $
 • Vajcia 30 ks / 3.48 $ 
 • Zemiaky 10 kg / 4.54 $
 • Krutóny do šalátu 1 balenie / 1.38 $ 
 • Chipsy Lays XXL 1 balenie / 2.54 $
 • Chleba – sendvič 1 kus / 1 $
bločký nákup walmart

Ako je to s cenou za internet?

 • Wifi na bazéne: niektoré zariadenia wifi majú, iné nie, ak áno, heslo si popros na recepcii
 • Wifi na apartmáne: máloktoré apartmány majú vlastné pripojenie, najlepšiou voľbou je ísť za susedom a dohodnúť sa, aby ti za poplatok sprostredkoval heslo na sezónu (nám to dal sused zadarmo)
 • Wifi v telefóne: vieš si kúpiť kartu s dátami, my však s týmto nemáme skúsenosť, keďže ako šofér som dostal od zamestnávateľa mobilný telefón s 1GB dát (no proste šťastie)

Treba Work and Travel merať peniazmi?

Určite nie! Týmto článkom iba popisujeme skutočnosti počas nášho pôsobenia. Tento zážitok sa nedá merať peniazmi, pretože samotná skúsenosť, prítomnosť v tom prostredí a prežitok toho leta je na nezaplatenie. 

Si pripravený? 

Tak čo, pomohli sme ti lepšie sa pripraviť na leto, ktoré ťa za chvíľu čaká? Želáme ti, čo najmenej ľudí, ktorí nevedia plávať, občasné prehánky, nech si oddýchneš od neustálej rutiny a poriadny zážitok z cestovania po sezóne. Ten pocit rozhodne stoji za všetko. 

Ak máš ďalšie konkrétne otázky, zaujíma ťa niečo bližšie o téme príjmov a výdavkov, kľudne nám nechaj komentík.

Každopádne, držíme ti palce!

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.