Kurz plavčíka do USA, načo sa musíš pripraviť a ako vyzerajú skúšky?

Kurz Amerického červeného kríža a Lifeguard kurz by mal byť bezproblémovým naladením sa pred vytúženým odchodom za veľkým dobrodružstvom. Zahŕňal v sebe tri nie úplne jednoduché, ale o to viac zaujímavé dni, ktoré sa nakoniec ukázali ako obrovský zážitok a maximálne navnadenie. Príprava, bez ktorej si nevieme predstaviť tak zodpovednú prácu, akou plavčíctvo určite je. Ako taký kurz plavčíka do USA vyzerá a či je dôvod mať obavy z neúspechu pri skúškach sa dozvieš v tomto článku.

PRVÉ POKYNY

Pravdepodobne si si už vybral agentúru, cez ktorú vybavuješ všetko potrebné na pracovno-dovolenkové leto v Amerike. Prešiel si pohovorom a máš doručené, odovzdané a podpísané papiere na svoj odchod. Predposlednou skúškou ohňom a teda vízovým pohovorom si prešiel a čaká ťa už len posledná skúška odvahy. Spolu s partiou ostatných odvážlivcov sa ideš zúčastniť psychicky a trochu aj fyzicky náročného predĺženého víkendu.

Plavčícky kurz, ktorým musíš prejsť nie je len o schopnosti vedieť si rekreačne zaplávať. Zvládnuť musíš:

  • záverečné testy v anglickom jazyku,
  • pochopiť celú pointu zodpovednosti, ktorú na seba v Amerike preberáš,
  • naučiť sa techniky záchrany,
  • vedieť reagovať v kritických situáciách,
  • vstrebať princíp fungovania prevádzky bazénu
  • a najmä prejsť kurzom Amerického červeného kríža, ktorý je štandardom pre každého hasiča, policajta a záchranára v Spojených štátoch.

Až taká brnkačka to teda nebude. Dôležité je poznamenať, že je v záujme agentúry, aby to zvládol každý účastník. Predsa len, kurz stojí nemalé peniaze a agentúra dostáva od amerického zamestnávateľa za každého z nás isté odmeny.

Agentúra by sa mala postarať o kvalitnú prípravu a plynulý priebeh kurzu. Tvojou úlohou je priniesť si so sebou iba poznámkový blok, písacie potreby, pohodlné oblečenie, plavky a uterák.


TIP PRE TEBA

Ak nevieš o agentúre, na ktorú sa môžeš spoľahnúť, určite ti pomôže článok o tom Ako si vybrať agentúru na Work and Travel


PRÍPRAVA PRED LIFEGUARD KURZOM

Poznáš to, akonáhle ťa čaká niečo nepoznané, jemná nervozita sa stáva tvojou súčasťou. Keďže sme vedeli, že kurz začína vstupnými testami, povedali sme si, že by bolo dobré ísť si pred kurzom trochu plavecky potrénovať. Áno, boli sme raz.

AVŠAK, každému kto si nie je svojimi schopnosťami istý, odporúčame ísť viackrát, ako len raz. Dať si tristo metrov na jednu šupu po dlhšej plaveckej odmlke nie je sranda…

KURZ PLAVČÍKA DO USA CEZ WORK AND TRAVEL

DEŇ 1. ŠTVRTOK

Príchod na miesto bol vo štvrtok večer. Prvé stretnutie sa udialo priamo na bazéne a tak sme sa dali do plaviek a postavili sa k ďalším dvadsiatim nastúpeným budúcim plavčíkom. Pokyny boli jasné, pod dohľadom lektorov zaplávať 300 metrov bez prestávky. Ďalšou disciplínou bolo vynoriť niekoľko pukov na jeden nádych. Neboli to žiadne SEAL’s testy, takže obkúsať si nechty od nervozity nemusíš. Skôr je problém zvyknúť si na tú chladnú bazénovú vodu.

Po úspešne zvládnutých vstupných testoch sme sa odpratali do triedy, kde sa poriešili administratívne záležitosti a rozišli sme sa domov. Všetko dôležité začína druhým dňom.

DEŇ 2. PIATOK

Druhý deň sa začal skoro ráno v triede. Prakticky celé doobedie sa točilo okolo prednášok a školení v rámci zoznamovania sa s názvoslovím, praktickými radami a informáciami o tom, o čom toto povolanie vlastne je, čo znamená, aké má v Amerike postavenie, s čím sa budeme počas pobytu stretávať, aké budú naše základné povinnosti, aký je priebeh práce, riziká, zodpovednosti a ostatné detaily.

Stretávať sa budeš s okruhmi tém: The Professional Lifeguard, Facility Safety, Patron Surveillance, Injury Prevention a Rescue Skills.

Práve úvod do Rescue Skills je to, čo uzavrie doobedie a po výdatnom obede nasleduje praktická časť na bazéne. Tak šup do plaviek.

Nezabudni si poriadny župan. Čaká ťa časté skákanie do vody, ale aj čakanie mimo bazéna na ďalšie pokyny, kedy lektori znázorňujú techniky, ktoré potom trénuješ s ostatnými účastníkmi. Jedná sa najmä o správne skoky do vody, potápanie, oboznámenie sa s výbavou plavčíka a iné.

Po bazéne sme sa opäť stretli v triede, kde sa do večera riešila téma Pool Operator. Dosť podstatná časť tvojho budúceho letného povolania. Ty ako plavčík v Amerike totiž nemáš na starosti len samotnú záchranu a ochranu návštevníkov, ale si aj koordinátorom a správcom bazéna. Je teda tvojou zodpovednosťou starať sa o čistotu vody, merať a kontrolovať stav chemických prvkov, čistiť bazén a pochopiť ako bazén technicky udržiavať v stave bezpečnej prevádzky.


Ak chceš mať predstavu o tom ako vyzerá kurz plavčík pre Work and Travel, hodí sa pozrieť si toto videjko od agentúry Czech Us.


DEŇ 3. SOBOTA

Ďalšie skoré ráno v triede. Pomaly si už začíname na seba zvykať a vlastne v očiach každého z nás cítiť prítomnosť tej dobrodružnej atmosféry. Uvedomujeme si, že sa to naozaj deje a my sme už len krôčik od zaujímavého leta.

Školenia, ktoré nás čakali toto doobedie sa niesli v znamení konkrétnych techník ošetrenia úrazov jednotlivých častí tela, prvej pomoci, spôsobov dezinfekcie, riešenia ťažkých stavov vo vode a na súši a komunikácie s postihnutými.

Okruhy názvosloví sa točili okolo: Before Providing care, Victim, Breathing Emergencies, Head – Neck – Spinal Injuries, First Aid

Techniky sme na mieste priamo aj skúšali, takže nebolo to len o teórii, ‘’obeťami“ sme si boli navzájom a tiež sme mali k dispozícií aj figuríny, na ktorých sme si všetko skúšali a pretavovali do praxe.

Poobede sme sa ocitli opäť na bazéne a v ňom sme strávili už celý deň až do večera. Riešili sa všetky techniky záchrany už aj za pomoci záchranných prostriedkov ako je tuba, či záchranná doska. Vyťahovanie obete z vody, stabilizácia obete, pretáčanie obete vo vode, vyťahovanie spod hladiny a mnoho mnoho ďalšieho.


Pripájam aj náš rozvrh kurzu, aby si mal predstavu o časovom rozmedzí. Samozrejme sa tento rozvrh môže meniť v závislosti od agentúry.

 


DEŇ 4. NEDEĽA

Celkom vyčerpaní sme sa ocitli v poslednom dni kurzu a ten už bol celý o skúškach a výstupných testoch na to, aby sme mohli dostať oficiálny doklad o zložení kurzu American Red Cross a teda aby nás zamestnávateľ mohol legálne na túto pozíciu zamestnať.

Odštartovali to písomné testy v anglickom jazyku, ktoré sa skladali z desiatok otázok z vedomostí, ktoré sme sa naučili počas posledných dní. Testy pozostávali aj zo suchej praktickej časti. Tá bola o tzv. CPR/AED  for the Professional, čiže záchranné techniky na suchu, prvá pomoc a ošetrenie obete.

Poobednajšie testy sa diali na bazéne a jednalo sa o všetky najdôležitejšie úkony, ktoré musí záchranca ovládať v situáciach Active Drowing, Passive Drowing a Backboarding.

HODNOTENIE KURZU

Absolútne skvelá atmosféra, nové poznatky, super prístup lektorov, spoznanie slovákov-čechov, na ktorých sa v prípade potreby môžete v USA počas pobytu obrátiť. Skúšky zložili všetci a v tomto momente bolo leto hmatateľné. Pozdraviť sa spôsobom: Čau, vidíme sa v Amerike poteší a od samotného odchodu nás delili už len dni.

Ak ťa kurz plavčíka ešte len čaká, nemaj obavy, je to super akcia, ktorú určite zvládneš a úprimne ti aj v dobrom závidíme.

Lifeguards Go2us

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.