Práca popri škole. Personálna agentúra ma naučila triky ako ju nájsť!

Počas stáže v personálnej agentúre som nahliadla do zákulisia toho, čo sa v agentúre deje po prijatí nového životopisu a toho, ako sa na voľné pozície vyhľadávajú vhodní kandidáti. Práve zo získaných skúseností som čerpala nápady na vytvorenie tohto článku. Nájdete v ňom kľúčové triky, ktoré pri hľadaní práce zaručene fungujú a aj to, ako môže byť práca popri škole dostupná pre každého. Bezhlavé rozposielanie životopisov na všetky svetové strany je väčšinou strata času, ktorý vieš radšej využiť na zefektívnenie tvojej snahy. 

Počas svojho štúdia som si prešla budovaním úspešného centra pre deti a mládež, pracovala som na trvalý pracovný pomer pre medzinárodnú automotive spoločnosť, stážovala som na pozícii dizajnéra v automobilovej spoločnosti, využila som stáž pre jedného z najväčších slovenských zamestnávateľov, skúsila som si prácu personalistky a prešla som výberovým procesom pre svetovú organizáciu, kde budem už po štátniciach pracovať. Zaujímavé je, že ku každej z týchto pracovných ponúk som sa dostala iným spôsobom.

1. VYPRACUJ SI ŽIVOTOPIS NA PROFESIA.SK A KARIÉRA.SK

Tieto pracovné portály sú skvelým zdrojom pre každú pracovnú agentúru, z ktorej majú priamy prístup k ľuďom hľadajúcim prácu. Rovnakým spôsobom akým si na týchto stránkach filtruješ pracovné ponuky ty, personalisti vyhľadávajú vhodných kandidátov na voľné pracovné pozície. Vyplnením takéhoto životopisu doslova inzeruješ svoju osobu na pracovnom trhu a dávaš agentúram na známosť, že si k dispozícii. Keďže životopis, ktorý si môžeš na portáloch vytvoriť má predpísanú formu a len niekoľko grafických šablón na výber, toto nie je spôsob ako sa od ostatných odlíšiť. Musíš si preto dať záležať na kvalitnom obsahu tak, aby potenciálneho zamestnávateľa zaujal a pozval ťa na pohovor.

V prípade, že sa ti nikto neozve:

  • pridaj detailnejší popis tvojich skúseností, vzdelania, certifikátov,
  • zmeň/ odstráň/ pridaj svoju fotku (len profesionálnu, žiadne selfíčka),
  • pozmeň grafiku životopisu (vyber si inú ponúkanú šablónu),
  • skontroluj si gramatické chyby ;-).

Denne pribúdajú do databázy nové životopisy, čo ťa chronologicky posúva na nižšie priečky, z nižších priečok na staršie stránky a zo starších stránok do zabudnutia. Ak ťa má personalista spomedzi všetkých tých životopisov nájsť, nemôžeš sa nachádzať na poslednej strane. Tiež sa môže stať, že dnes personálka neponúka prácu, na ktorú vyhovuješ, ale o dva týždne bude potrebovať človeka, ako si ty. Čiže aj z toho dôvodu je dôležitá aktívna aktualizácia.


TIP PRE TEBA

Našim pomocníkom pri vyhľadávaní kandidátov v personálnej agentúre bol kamoš FILTER. Kandidátom zverejneným dlhšie ako mesiac sme sa už ako personalisti neozývali, keďže sme predpokladali, že si za ten mesiac prácu našli.  Preto svoj životopis každý mesiac (alebo častejšie) aktualizuj podľa vyššie uvedených bodov.


2. PREZRI SI STRÁNKU ISTP.SK

Jedná sa o Internetového Sprievodcu Trhom Práce, ktorý pomáha ľuďom uplatniť sa na pracovnom trhu, ale aj zamestnávateľom nájsť vhodných kandidátov. Registrácia nie je potrebná pre jednoduché vyhľadávanie voľných pozícií, ale pre využívanie ich ďalších služieb je bezplatná registrácia nutná. Odporúčam vytvoriť si tu svoj profil, vďaka ktorému ťa zamestnávateľ môže nájsť podobne ako v predošlých prípadoch.

Tento portál by som nepodcenila. Na prvý pohľad možno nie je veľmi prehľadný, ALE agentúry ho využívajú na dennej báze a preto je dobré sa s ním bližšie zoznámiť. Na ich stránke sa mi páči sekcia noviniek, kde som často našla výborné aktualitky pre študentov. Výhodou je, že portál môžeš sledovať aj pomocou rôznych sociálnych sietí a novinky ti budú vyskakovať samé.  

3. VYTVOR SI KONTO LinkedIN            

LinkedIn je profesionálna sociálna sieť, ktorú využívajú nie len ľudia hľadajúci prácu, ale aj zamestnávatelia a personalisti, ktorí hľadajú pracovnú silu. Na vyplnenie svojho profilu si nájdi chvíľku času. Tvoj profil by mal predstavovať aktuálny real-time životopis, preto tam vkladaj to, čo ti pomôže novú pozíciu resp. kontakty získať.

Zanedbať tento online nástroj by bolo v dnešnej dobe zbytočnou chybou. Registráciou zadarmo a správnym vyplnením údajov môžeš vďaka minimálnej námahe dosiahnuť to, že práca popri škole za tebou príde sama. Okrem toho, ako už bolo spomenuté, sa jedná o sociálnu sieť, takže tam vieš byť aktívny každý deň, zdieľať na svojej nástenke zaujímavosti o sebe alebo zo sveta, ktoré ťa zaujímajú. Jednoducho si tam vytváraš vlastný profesionálny profil, akým chceš vystupovať pred partnermi, nadriadenými, kolegami atď.

Registrácia sa skladá z piatich základných bodov:

  1. registrácia účtu
  2. aktivácia účtu
  3. nadviazanie spojenia so známymi
  4. výber typu účtu
  5. vyplnenie profilu

4. ZASTAV SA OSOBNE V PRACOVNEJ AGENTÚRE

Niekedy nestačí zaslať životopis do pracovnej agentúry, ale je potrebné osobne tam zájsť a pýtať sa na možnosti. Je to tak z toho dôvodu, že personálka nemusí mať momentálne otvorenú voľnú pozíciu pre teba. Avšak v prípade, keď sa im taká pozícia otvorí, hádaj, kto im pri kontaktovaní napadne ako prvý? Osobný kontakt a prvý dojem zohráva veľkú úlohu aj pri tak napohľad bezvýznamnom kroku, ako je odovzdanie životopisu personalistovi. Rozhodne o tom, či tvoje CV skončí niekde v archíve alebo ho zaradia do databázy. Preto sa neboj a pri osobnom kontakte buď prirodzený.

Veď aj Andrew Carnegie, ktorého filozofiou sa riadi mohutná Košická spoločnosť U.S.Steel Košice, povedal:


„Kde je málo úsmevu, tam je málo úspechu.“


5. SLEDUJ ŠKOLSKÚ NÁSTENKU

Vo verejných priestranstvách školy sa nachádzajú vyhradené miesta na lepenie, či pripínanie plagátov. Často tam študenti pripínajú pútače na piatkové akcie :), ale niekde medzi tými všetkými farbami visia aj letáky s pracovnou ponukou. Tento priestor často využívajú personálne agentúry alebo malí podnikatelia, ktorí si hľadajú zamestnancov sami a preferujú študentov. Je to pre nich výhodné hlavne preto, že si zaučia študenta, ktorý u nich môže ostať aj po skončení školy a je naňho spoľah.

Ja som to zvykla robiť tak, že som sa tam občas pristavila a odfotila si, čo ma zaujalo. Na kontaktný mail už len stačí zaslať svoje CV so sprievodnou správou, ako si sa o nich dozvedel a prečo máš o prácu záujem.

6. SLEDUJ FACEBOOK

Facebook sa stal veľmi silným nástrojom asi na všetko. Stačí sa pridať do vhodných skupín, odoberať niektoré stránky, priateliť sa so správnymi ľuďmi alebo si len hodiť výstižný status. Naozaj odporúčam na hľadanie práce aj tento prostriedok, už len z toho dôvodu, že sú na ňom „všetci“ a je super aktuálny. Akurát si daj pozor na dobré zabezpečenie súkromia a možno vhodné prístupné fotografie. Nech tvojho potenciálneho šéfa neodradí práve nejaký politický postoj, piatková akcia, vulgárny status a iné :-).


TIP PRE TEBA

Formám dosiahnutia praxe popri štúdiu sme sa bližšie venovali v predchádzajúcom článku. Ak ťa táto téma zaujíma, nemal by si ho vynechať.


7. OPÝTAJ SA ZNÁMYCH

Nemusíš mať vo svojom okolí práve ľudí sediacich na kreslách vedúcich pozícií. Každý z nás má istý vplyv na okruh ľudí okolo seba a tí zas majú vplyv na ďalších. Úplne ti postačí aj poznať zopár pracujúcich spolužiakov. Daj im svoj životopis a popros ich, nech sa za teba v práci prihovoria. Odporučenie je predsa najdôveryhodnejšia reklama. Môžeš využiť napríklad to, že univerzity spolupracujú s rôznymi spoločnosťami a opýtaj sa na prácu priamo vyučujúcich. Referenciu napr. od vedúceho katedry žiaden podnik neprehliadne.

Opýtanie sa známych je jeden zo spôsobov, ako som sa zamestnala do medzinárodnej automotive spoločnosti. Môjmu spolužiakovi sa ozval personalista s ponukou práce. Keďže on o danú ponuku nestál, odporučil personalistovi šikovnú spolužiačku, zaslal mu môj životopis a do dvoch dní som mala pohovor :-). Bol to skutočne veľmi rýchly proces a práca popri škole prišla takmer sama.

8. NAVŠTÍV VEĽTRH PRÁCE

Ak to s prácou myslíš vážne, tak sa na veľtrh vopred priprav. Zisti si aké spoločnosti sa zúčastnia a preštuduj si ich činnosť. Všimni si možnosti ponúkané pre teba a spíš si body na konzultáciu. Na veľtrhu sa nestačí zúčastniť iba prednášok, treba komunikovať aj pri pulte podniku. Spísané body ti pomôžu pýtať sa priamo a vystupovať profesionálne. Ak ťa spoločnosť zaujala, nechaj im na seba kontakt, ale ideálnejší je vytlačený životopis.

Najväčšie veľtrhy práce na Slovensku:

  • Profesia days
  • Job Expo
  • Dni príležitostí

Veľtrh práce sa ma tiež priamo týka. Práve vďaka zastaveniu sa pri jednom z výstavných stánkov a mojej iniciatíve pri diskusii som dostala životnú príležitosť. Stala som sa súčasťou významného programu Teach for Slovakia, o ktorom detailne píšem v samostatnej kategórii tohto blogu.   

9. ZAŠLI ŽIVOTOPIS PRIAMO DO FIRIEM

V tomto prípade si vypracuj aj motivačný list, v ktorom uvedieš, prečo si sa rozhodol pre ich spoločnosť. V motivačnom liste navrhni aj oddelenie alebo pracovnú pozíciu, o akú máš záujem. Prípadne môžeš spomenúť, že si otvorený aj iným možnostiam, ktoré by ti navrhli. Pozor si daj na to, aby si uviedol mail správnej kontaktnej osoby, inak na reakciu budeš čakať márne. Niektoré spoločnosti vypisujú voľné pracovné pozície na svoju stránku, čiže môžeš reagovať priamo.

Ja som napríklad vedela o jednej ponuke pre vysokoškolských študentov štvrtých ročníkov a žiadosť som odoslala priamo pani personalistke na uvedený mail s dokumentmi, ktoré vyžadovali v podmienkach. Tu si dôkladne preštuduj, čo všetko od teba vyžadujú. Hlavne medzinárodné spoločnosti od teba môžu žiadať CV v cudzom jazyku, tak aby sa ti nestalo, že im pošleš len v slovenčine.

Ak ti niektorý z tipov ako si nájsť popri škole brigádu v obore pomohol nájsť vysnívaný job, chceme sa tešiť spolu s tebou, preto neváhaj a daj nám o tom vedieť.

Ak ťa zaujímajú ďalšie cenné informácie, už dnes sa môžeš tešiť na ďalší článok, ktorý sa bude venovať chybám, ktorých sa najčastejšie študenti pri hľadaní si práce dopúšťajú a taktiež poradíme ako sa týmto chybám vyvarovať.

 

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.