Kladieš si otázky: Je moja angličtina na dobrej úrovni? …. čo sa ma budú pýtať ? … ako dlho bude rozhovor prebiehať? .. kedy budem vedieť, či som prešiel? Téma pracovný pohovor do USA potrápi azda každého, kto chce vycestovať. Je nutné sa vôbec obávať? Na všetky otázky ti odpovieme v ďalšej časti článku kategórie Vo dvojici po Amerike.
TOTO SME VYKONALI PRED POHOVOROM MY
- REGISTRÁCIA: do väčšiny agentúr sa treba registrovať buď online, alebo ti pošlú nejaký ich formulár. V niektorých agentúrach sa uhrádza pri registrácii poplatok, ktorý bude potom odrátaný z celkovej ceny kurzu. Detailný rozpis poplatkov pred vycestovaním rozpíšeme v samostatnom diely.
- ŽIVOTOPIS: vypracuj si životopis v angličtine v ktorom zhrnieš svoje schopnosti, vzdelanie a prax, nech má americký zamestnávateľ prehľad s kým bude hovoriť ešte pred pohovorom.
Pracovný pohovor do USA predchádza okruhu otázok, ktoré by ti mala agentúra poradiť. Tento okruh tém sa zvykne na pohovore riešiť, čiže sa vieš pekne pripraviť. Taktiež sa odporúča naštudovať si základné informácie o zamestnávateľovi a teda vyzistiť si kde pôsobí, čím sa ešte zaoberá a podobne. Tieto veci sa dajú jednoducho vyzistiť na webovej stránke spoločnosti, u ktorej budeš robiť pohovor.
Náš zamestnávateľ bol Aquasafe Pool Management, takže všetky informácie sme ľahko čerpali z ich web stránky.
OKRUH OTÁZOK NA KTORÉ SA PRIPRAV
- Tvoja motivácia vycestovať a pracovať v USA.
- Prečo práve pozícia plavčíka.
- Čo vieš o tejto pozícii a aké sú zodpovednosti plavčíka.
- Bežné otázky zo životopisu = záujmy, štúdium.
AKO JE TO S ANGLIČTINOU?
Úroveň našej angličtiny v čase pohovoru bola primeraná. Katka ju ovládala lepšie, pretože ju aktívne študovala, ja som mal z toho naopak väčšie obavy, pretože som angličtinu používal na bežnej a jednoduchej úrovni. Takže taký ten neistý pocit, či porozumiem a ako odpoviem poznám veľmi dobre.
Vyhnúť sa tomu ale nedalo. Nervózne sme pol hodinu pred pohovorom komunikovali medzi sebou po anglicky a keď nadišiel ten čas, zapli sme si skype a pekne každý osobitne sme čakali na moment spojenia. Celkovo sa v našom prípade jednalo o veľmi príjemný rozhovor, so super chlapíkom priamo z kancelárie spoločnosti, ktorý nemohol trvať u každého z nás viac ako 15 minút.
Odporúčame komunikovať so slúchadlami na ušiach. Lepšie počuješ a rozumieš.
TIP PRE TEBA
Ak máš obavy z angličtiny, jednoducho si ju pár dni predtým precvičuj s nejakým priateľom, priateľkou. Spíš si konkrétne otázky a ich odpovede do angličtiny a komunikujte. Zvyknúť si otvoriť ústa a hovoriť je to najpodstatnejšie ako predísť prvotnému šoku. Nám to veľmi pomohlo 🙂
AKO PREBIEHAL NÁŠ POHOVOR DO USA?
Zoznámili sme sa, porozprávali sme mu niečo o sebe, čo robíme, čo máme radi, prečo práve táto práca a prečo práca v Spojených štátoch. Celý rozhovor sa niesol v super atmosfére, po celý čas (americký) úsmev na tvári a takto sa viac menej rozhovor aj ukončil. Na záver padla otázka, či máme vybranú oblasť, v ktorej by sme chceli pracovať. To sme samozrejme vôbec netušili, keďže sme v Amerike v živote neboli. Rozlúčili sme sa a keď sa skype vypol, tak len sme sa pousmiali nad super pocitom, ktorý sme z toho celého mali.
Nastali hodiny neúprosného čakania a nervózneho pobehovania hore-dole, že kedy sa dozvieme očakávanú odpoveď.
VSAĎ NA PRVÝ DOJEM
Hovorí sa, že sa inak posudzujú ľudia na študentské J1 víza a inak ľudia na pracovné H2b víza. V prípade pracovných víz by to malo byť prísnejšie, keďže aj pracovné podmienky sú iné a pravdepodobne aj pracovná náplň je odlišná.
Tému pohovor by sme uzavreli tým, že od prípadu k prípadu je to celé individuálne a závisle od mnohých faktorov. Poznáme ľudí, ktorí mali podobne príjemný pohovor ako my. Poznáme aj takých, ktorí mali obsiahlejší pohovor a vieme aj o prípade, kedy človeka na základe slabej angličtiny vôbec neprijali.
Je dobré sa teda pripraviť a urobiť dobrý dojem, pretože nakoniec nielen vy z toho budete mať fajn pocit, ale aj tá druhá strana.
Koľko podpisov, formulárov, potvrdení a zmlúv sme museli odovzdať po tom, ako nám prišla odpoveď o prijatí do vysnívanej dovolenkopráce?
Dozviete sa v 4. časti nášho detailného itineráru Vo dvojici po Amerike.