Prečo som využil rekvalifikačný kurz a ako mi to pomohlo? Nezamestnaný, dávaj pozor!

Počuli ste už o vzdelávacom kurze v hodnote 1200 €, ktorý vám kompletne preplatí úrad práce a štát z fondov EÚ? Chcete vedieť čo je REPAS a prečo som využil rekvalifikačný kurz? V článku nájdete podrobný návod na to, ako o kurz požiadať a na čo si pri podávaní žiadosti dávať pozor. Sám som kurzom prešiel, takže všetky uvedené informácie sú na základe osobnej skúsenosti.

Ešte predtým, než sa pustíte do čítania vás chcem upozorniť na to, že tento článok by mal okrem vás vidieť každý, kto je evidovaný na úrade práce! Ak niekoho takého vo svojom okolí máte, dostaňte tento text aj k nemu.

ČO JE TO REPAS

Počas obdobia evidencie na úrade práce som sa obzeral po možnostiach, ktoré mám. Takto nejako sa mi dostalo do povedomia slovné spojenie ,,rekvalifikačný kurz,, alebo REPAS. Keďže som zvedavý a aktívny človek, okamžite som sa toho chytil a začal hľadať na internete.

Zistil som, že sa jedná o kopec kurzov z rôznych oblastí IT sektora, remesla, služieb a iné. Dočítal som sa o možnosti preplatenia tohto vzdelávacieho kurzu a aj to, že niektoré kurzy sú akreditované ministerstvom školstva. Po zhliadnutí názorov mnohých ľudí som pochopil, že to nie je len taký nejaký krúžok, ale považuje sa to za seriózne a hodnotné štúdium.

Absolvovanie kurzu má vraj podstatnú váhu nie len pri pracovných pohovoroch, ale aj v rámci nadobudnutia nových vedomostí, praxe, čí začínajúceho podnikania.

Znie to super, povedal som si, prečo nie?

NAJPRV POROZMÝŠĽAJ

Ešte predtým, ako sa pustíte do potrebných vybavovačiek porozmýšľajte nad tým, čo chcete robiť, čo vás baví a kam sa chcete dostať. Nie je podstatné, či chcete začať podnikať alebo máte vyhliadnutého zamestnávateľa, u ktorého sa chcete zamestnať. Dôležité je, zvoliť si správny kurz, ktorý vás bude baviť a dovedie vás presne tam, kam sa chcete dostať.

AKO NA TO, KROK PO KROKU

 1. Kontaktná osoba – obráťte sa na odbor služieb zamestnanosti – oddelenie poradenstva a vzdelávania, ktoré je súčasťou každého úradu práce a vyhľadajte kontaktnú osobu.
 2. Evidencia – kontaktnej osobe predstavíte svoje vízie a chuť k vzdelávaniu, ona si vás zaeviduje a vyhodnotí, či spĺňate podmienky.
 3. Požiadavka na rekvalifikáciu – dokument, ktorý by ste mali dostať od kontaktnej osoby. Je zložený z častí /A,B,C/, ktoré musíte vyplniť a priniesť späť kontaktnej osobe.
 4. Odôvodnenie – ďalší dokument, ktorý dostanete je zložený z niekoľkých strán. Musíte v ňom odôvodniť, prečo o kurz žiadate a akým spôsobom vám kurz pomôže.
 5. Výber agentúry – nastáva samostatný proces hľadania kurzu a vzdelávacej agentúry, u ktorej chcete svoje vzdelanie rozšíriť. Môžete tak urobiť prostredníctvom internetu.
 6. Kontaktovanie agentúry – ak ste si vybrali kurz, kontaktujete agentúru, že máte záujem o štúdium a oni vám na vašu adresu zašlú vyplnenú časť B požiadavky o rekvalifikačný kurz.
 7. Vyplnenie požiadavky na rekvalifikáciu – vyplňte časť A požiadavky o rekvalifikáciu, ktorá sa skladá z vašich základných osobných údajov. V prípade, že nemáte žiaden prísľub od zamestnávateľa alebo plánujete otvoriť živnosť, tak časť C môžete nechať prázdnu, pre tentokrát ju nepotrebujete.
 8. Potvrdenie požiadavky o rekvalifikáciu – vyplnenú požiadavku je nutné priniesť kontaktnej osobe, ktorá ju zaeviduje a vyhodnotí jej správnosť.
 9. Čakacia doba – počas tohto obdobia úrad práce komunikuje so sociálnou poisťovňou a zdravotnými poisťovňami, či nie sú z vašej strany žiadne záväzky voči nim.
 10. Zmluva – ak ste vyhoveli, úrad práce vás kontaktuje a dochádza k podpisu zmluvy medzi vami a úradom práce, v ktorom sa zaväzujete rekvalifikačný kurz absolvovať.
 11. Štúdium – gratulujem, začínate študovať na vami vybranom rekvalifikačnom kurze

Tip pre Vás 

Dôležité informácie som čerpal z rôznych diskusných fór, komunikáciou so vzdelávacími agentúrami a z oficiálnej stránky ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tejto stránke nájdete aj presné cenové limity a dokumenty na stiahnutie. 


NAČO SI DÁVAŤ POZOR

Aj v tomto prípade vás čaká niekoľko povinností, na ktoré nesmiete zabudnúť pred, popri a po ukončení kurzu. Tie najdôležitejšie sú:

 • požiadať o rekvalifikačný kurz môžete najneskôr 14 dní pred začiatkom kurzu
 • preplatenie kurzu je väčšinou závislé od toho, či je kurz akreditovaný ministerstvom školstva
 • kurz sa musí zmestiť do cenového limitu, ten sa vypočíta ako Cena : Počet vyučovacích hodín
 • počas kurzu vás nesmú vyradiť z evidencie úradu práce
 • do troch dní od začiatku štúdia musíte oznámiť úradu práce, že študujete
 • ak doštudujete, nezabudnite úradu práce odovzdať papier o absolvovaní kurzu a faktúru

Tip pre Vás 

Balík peňazí poskytovaný z  fondov určených na tento účel sa míňa. Časovo je tento program teda limitovaný. Preto neváhajte a využite túto možnosť čo najskôr.


PREČO SOM VYUŽIL REKVALIFIKAČNÝ KURZ

Môj príbeh je dôkazom toho, prečo využiť rekvalifikačný kurz a ako správne vybraný rekvalifikačný kurz funguje v praxi. Práve vďaka balíku kurzov z prostredia online marketingu a tvorby web stránok môžete čítať tieto riadky a vidieť túto stránku.

Hlavné dôvody prečo som využil rekvalifikačný kurz tohto typu sú:

 1. Dostali sme s manželkou nápad. Chceli sme si vytvoriť stránku, v ktorej budeme môcť prezentovať seba a našu prácu.
 2. Zároveň sme túžili prostredníctvom článkov pomáhať ostatným a robiť to, čo máme radi. Teda písať, diskutovať a zdieľať sa.
 3. Vedel som, že si chcem založiť vlastné podnikanie. Chcel som sa preto vzdelať v oblastiach, ktoré sú pre podnikanie kľúčové.

Niektoré praktiky som ovládal už z predošlej práce, ale keď trávite čas intenzívnym štúdiom a radia vám odborníci, na ktorých sa môžete kedykoľvek obrátiť, začne to byť úplne iná reč.

Nadobudol som čerstvé vedomosti a úplne nové videnie vecí, ako správne nastaviť podnikanie, marketingovú komunikáciu a obsah webu. Našiel som tú správnu vzdelávaciu agentúru, ktorá mi bola počas 5 mesiacov neustále nápomocná. Vyučovanie prebiehalo odborne a vecne. Opieralo sa o reálne prípadové štúdie a po celý čas bolo dostatok priestoru na diskusiu a osobnú pomoc.

AKO MI REKVALIFIKAČNÝ KURZ POMOHOL

 1. Pochopil som, že online marketing musí byť súčasťou každej spoločnosti, ktorá chce pôsobiť v online prostredí. Bez starostlivosti o túto oblasť je zbytočné byť na internete.
 2. Kurz ma nakopol v prípravách vlastného podnikania a pomohol mi pochopiť, ako ho spravovať. Naučil som sa nie len to, ako majú veci vyzerať, ale aj ako majú fungovať.
 3. Zistil som, aké je dôležité neustále sa vzdelávať. Nedokážem si predstaviť, že by som sa ukrátil o možnosť byť súčasťou tohto vzdelávania. Prísť o tieto informácie a následne sa o niečo snažiť by bolo veľkou nevýhodou.

Želám úspech každému, kto využije možnosť vzdelávania cez rekvalifikačné kurzy, nech už to je v akejkoľvek inej oblasti vzdelávania a akejkoľvek inej vzdelávacej agentúre.

PREPLATENIE DVOCH KURZOV V CELKOVEJ HODNOTE 2400 € ?

Zdá sa vám to nemožné? Mne sa to podarilo! S návodom ako na to, som sa podelil v tomto článku.

6 comments Add yours
 1. Ahoj, super clanok. Skoda ze nikde na internete nepisu o online kurzoch ktore preplacane vraj niesu. Trosku som dufala ze sa nieco o tom dozviem tu. Mas skusenost?

  1. Ahoj Veronika, ďakujem za pochvalu. Nemám informáciu, že by boli preplácané nejaké online kurzy. Mám skúsenosť len s kurzami, na ktoré sa chodí osobne 🙂 Ak by si však na niečo natrafila budem veľmi rád ak ma tu budeš informovať a podelíš sa.

   1. Ahoj, tak moje zistenie je take, ze online kurzy preplacane su, niesu vynate ako vynimka. Avsak, kurz som uz absolvovala ale na svoje naklady, kedze urad prace moju ziadost uviedol ako “ neucelnu a nehospodarnu“. Vdaka kurzu som sa zamestnala, no ostala som s dlzobou na krku. Mas skusenost s tym, ci je mozne dozadovat sa( nie pravne, pravny narok nieje) preplatenia kurzu ak mi schvaleny nebol , ale vdaka nemu som zamestnana na TPP? Urady so mnou uz prestali komunikovat, zamietnutie mojej ziadosti o kurz mi bolo vysvetlene s velkym zahmlievanim, a dokonca neoficialnou cestou.
    Ps. V BA stopuju repasy a kompasy od septembra do decembra,januara kazdy rok.

 2. Vsetko pekne zhrnute v jednom clanku. Skoda ze som nan nenatrafila hned a musela si precitat tych 40 predchadzajucich. Ja sa o Re-PAS pokusam teraz len mam ten problem ze tieto agentury rusia pripravene kurzy ani nie kvoli malemu zaujmu ale kvoli tomu ze urady neschvaluju ziadosti z dovodu nedostatku penaznych pristriedkov, o com nakoniec aj pises v clanku. A dalsie kurzy planuju az od buduceho roku. Ja sa len bojim ze ma dovtedy silou mocou bidu chciet vievidovat z uradu lebo pani z uradu sa mi tym stale vyhraza. A nakolko nemam uz 29 odo mna pracovnicka dopredu uz pyta prislub pracovneho pomeru. Tak drzte palce

  1. Ďakujeme. No áno, prostriedky sa míňajú, v každom z podporných programov je to tak, treba zabojovať, nenechať sa vyhodiť, využiť príležitosť a potom odísť z úradu obohatená o rekvalifikačný kurz. Držíme palce.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.