Preplatili mi dva rekvalifikačné kurzy v hodnote 2500 €. Ako je to možné?

Znie to neuveriteľne, ale vďaka REPAS kurzom a úradu práce som si prešiel 5-mesačným profesionálnym školením, ktoré mi úplne zmenilo život. Mám v ruke dva certifikáty akreditované ministerstvom školstva a chcem, aby túto príležitosť dostal každý. Každý kto je v podobnej situácií, ako som bol ja. Bez príjmu a bez práce. Preplatili mi dva rekvalifikačné kurzy, čo nie je bežné, ale dá sa to. Poradím vám ako!

Tento článok je pokračovaním predošlého, v ktorom vysvetľujem detailný postup, ako si vybaviť prvý rekvalifikačný kurz. Nájdete v ňom aj základné podmienky, ktoré treba splniť, ak oň chcete požiadať. Odporúčam prečítať si spomínaný článok, aby vám problematika rekvalifikačných kurzov REPAS do seba zapadla.


Pýtate sa, čo mi rekvalifikačné kurzy priniesli a či sú vôbec potrebné?

Rekvalifikačné kurzy ma obohatili vedomostne natoľko, že hneď pri prvom klientovi, pre ktorého som pracoval sa mi podarilo zvýšiť obraty jeho e-shopu o 130% a návštevnosť jeho webovej stránky o 70%. Bez týchto rekvalifikačný kurzov by som to zaručene nedal.


Po prvom článku, ktorý videlo tisíce ľudí sa ku mne dostali desiatky reakcií. Prevládali žiaľ negatívne podnety. Našťastie nemierili na mňa, ale na samotné úrady, ktoré väčšine ľuďom kurzy preplácať nechceli. Nemôžem však súdiť úrady práce, pretože neviem, či títo ľudia spĺňali všetky stanovené podmienky. Viem však jedno.

Keď sa to podarilo mne, môže sa to podariť aj vám. 


5 PODMIENOK NA PREPLATENIE DVOCH REPAS KURZOV

#1 Ukončiť prvý rekvalifikačný kurz

Najprv je dôležité úspešne ukončiť prvý rekvalifikačný kurz. To znamená, priniesť potvrdenie o ukončení kurzu v podobe certifikátu na úrad práce. Spolu s týmto certifikátom odovzdať faktúru za štúdium, ktorú vám v posledný deň kurzov vystaví školiaca agentúra. Úrad práce od vás faktúru preberie a uhradí ju.

#2 Komunikácia s kontaktnou osobou

Nasleduje azda najdôležitejší bod, ktorý sa týka vašej komunikácie s osobou, ktorá má na starosti vybavovanie rekvalifikačných kurzov na vašom úrade práce. S touto osobou ste pravdepodobne riešili aj váš prvý kurz.

Podstatné je si to celé premyslieť a následne rozumne vysvetliť vašu situáciu. Snažte sa zoznámiť ju s vašim úprimným záujmom o štúdium. Kontaktná osoba musí vidieť, že máte jasný cieľ a viete, čo robíte.

Nižšie vám rozpoviem, reálny príklad toho, ako som to riešil s kontaktnou osobou ja.

3# Požiadanie o druhý rekvalifikačný kurz

Ak ste ukončili prvý repas kurz, všetko ste úradu práce odovzdali a už ste sa informovali u vašej kontaktnej osoby o možnosti preplatenia druhého rekvalifikačného kurzu, začína sa odznova rovnaký postup požiadania o rekvalifikačný kurz. Ten je zložený z 11 bodov a keďže v tomto článku sa venujem trochu inej téme, pozrieť si ich môžete v predchádzajúcom článku.

4# Priniesť potvrdenie o prísľube k práci 

Ak žiadate o prvý rekvalifikačný kurz, nemali by ste potrebovať prísľub od zamestnávateľa (formulár C v žiadosti o rekvalifikačný kurz). Pri druhom kurze to už neplatí a je nutné nájsť zamestnávateľa, ktorý bude mať záujem zamestnať vás po dokončení repas kurzu. Tento prísľub zo strany zamestnávateľa nie je záväzný. To znamená, že vás po dokončení kurzu nakoniec vôbec nemusí zamestnať.

Dôvodom, prečo úrad práce vyžaduje toto potvrdenie je, že po absolvovaní dvoch rekvalifikačných kurzov by ste už mali byť natoľko kvalifikovaný, že nie je možné byť nezamestnaný. Veď predsa na to tie rekvalifikačné kurzy slúžia.

Dopomôcť nezamestnanému zamestnať sa. 

5# Kurz sa nesmie opakovať s predchádzajúcim 

To znamená, že je povinné vybrať si iný kurz alebo kurz, ktorý logicky nadväzuje na ten predošlý, ale nie je rovnaký. Kurz, ktorý nadväzuje na predošlý sa dá veľmi dobre obhájiť a vaše šance na nájdenie si práce to rapídne zvyšuje, pretože týmto spôsobom dokážete nadobudnúť široký okruh vedomostí z jedného odvetvia.

AKO TO CELÉ VYZERÁ V PRAXI ? 

Rozpoviem vám, ako som to vybavoval ja, pretože najlepšie sa veci dajú pochopiť na základe reálneho príkladu.

Po doštudovaní prvého kurzu a odovzdaní všetkých potrebných papierov, ktoré spomínam vyššie som sa bol informovať o možnosti preplatenia dvoch rekvalifikačných kurzov. Čítal som na webe, že sa to dá a keďže som stále nemal prácu, tak prečo sa neopýtať.

Kontaktnej osobe som povedal, že v prípade, ak to je možné, mám záujem pokračovať vo vzdelávaní a zvýšiť tým moje šance zamestnať sa. Dávalo jej to zmysel a taktiež som jej vysvetlil, že by som chcel nadviazať na predošlý kurz a študovať v oblasti, ktorá nie je rovnaká, ale na druhej strane mi rozšíri odvetvie, ktoré som študoval v prvom kurze.

Po ukončení kurzu ,,Tvorba webových stránok a online marketing,, som sa rozhodol o kurzy ,,Grafické práce a internetová grafika,,.


TEORETICKÝ PRÍKLAD

Aj ty teda môžeš doštudovať rekvalifikačný kurz ,,Murár,, v hodnote 1800 € a potom požiadať o ,,Kachliara,, v hodnote 1600 €. Kurzy nie sú rovnaké, ale logicky spolu súvisia. Takéto vzdelanie síce zaberie čas, ale môže ti výrazne pomôcť v uplatnení sa na trhu práce.


Po odsúhlasení druhého kurzu som sa pustil opäť do procesu vyplňovania žiadostí a všetkého čo potrebovali, aby to papierovo bolo vybavené.

Ešte predtým ma upozornili, že tentokrát si už musím zabezpečiť prísľub od zamestnávateľa, ktorý garantuje, že po doštudovaní nastupujem v čo najkratšom čase do práce. Podarilo sa mi napokon nájsť firmičku, ktorá mala záujem zamestnať ma na zaujímavej pozícií v marketingovom oddelení.

A tak som vyplnil všetky potrebné dokumenty a po schválení kurzu a podpísaní zmluvy som začal študovať druhé kolo rekvalifikačných kurzov s pocitom, že po doštudovaní nastupujem do práce. Školiacu agentúru, s ktorou som bol nadmieru spokojný som samozrejme nemenil.

To som ešte netušil, že nastanú dve veci:

Záujem

  • počas štúdia druhého kurzu a po otvorení tohto blogu ma začali kontaktovať klienti o zákazkovú prácu

Príležitosť

  • úrad práce mi navrhol otvorenie si živnosti s podnikateľským príspevkom

RADA NA ZÁVER

Ako môžete vidieť, existujú šance, ktoré sa oplatí využiť. A v prípade, že ich využijete vám môžu otvoriť dvere do úplne nových vecí. Mňa táto skúsenosť naučila vytrvať a byť v náročných chvíľach trpezlivý.

Veril som, že ak obetujem obdobie hľadania akejkoľvek práce pred takýmto systematickým vzdelávaním, výsledky sa musia dostaviť.

Rozhodol som sa preto otvoriť si vlastné podnikanie a tak ma v najbližších dňoch čaká písanie podnikateľského plánu a jeho obhajoba. Príspevok mi dokáže výrazne pomôcť na začiatok podnikania, čo poviete?

V prípade, že je odpoveď áno, prečo to teda nevyužiť. 🙂

A tak sa aj stalo, štát mi dal nenavratný príspevok vo výške 5600 € a vďaka tomuto návodu sa k nemu dopracujete aj vy.


Post Scriptum: pretože ostávam žiť na Slovensku , tak peniažky sa budem snažiť vrátiť prácou späť do štátnej kasičky.

10 comments Add yours
  1. Dobry den
    precitala som si vas clanok a chcem len napisat postreh z mojej strany, ohladne rekvalifikacie. Zalezi aj na urade,kde je , v akom okrese. Bratislava ma asi najmemej penazi,nakolko uz som 4 mesiac na UP a stale su zastavene kurzy.Hm ..Nik nevie kedy budu .dali mi sancu ze zaciatkom roka ,no nie ..nie kazdy ma to stastie .

    1. Dobrý deň, určite súhlasím. Záleži od úradu práce. Podmienené to však je v prvom rade podľa miery výšky nezamestnanosti. Pre oblasti s vysokou mierou nezamestnanosti je uvoľnených viac prostriedkov na podporu nezamestnaných a tam kde je nezamestnanosť menšia je aj prostriedkov menej. Verím, že sa vám v najbližšej dobe podarí využiť príležitosť na rekvalifikáciu. Pozdravujem.

  2. Konštatujem bez akejkoľvek regionálnej neznášanlivosti, či závistlivosti (veď každý región má svoje radosti a strasti), ale nezamestnaní v BSK nemajú reálne veľmi šancu na preplatenie rekvalifikačného kurzu. Rozpočet je veľmi obmedzený a na úrade mi bolo povedané, že len dva krát do roka dostanú dotáciu a do mesiaca je vyčerpaná.

    1. Žial áno, komunikoval som s mmnohými ľuďmi z BSK, ktorí sa k Repasu nedostali práve pre to, čo spomínate. Zas na druhej strane je to príležitosť pre ,,hladové,, doliny, aby sa aspoň nejakým spôsobom tí ľudia tam nakopli. I keď ja som zástanca určitej rovnováhy, aby každý mal príležitosť, no neurčujem tieto pravidlá rozdeľovania ja 🙂 Želám všetko dobré

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.