Našiel si si zamestnanie? Reštart pre mladých je program, ktorý ťa podporí 1100 €.

Okolo nás je pomerne veľa možností, o ktorých možno vôbec nevieme a pritom nám bez nejakých väčších starostí dokážu príjemne pomôcť navýšiť náš mesačný rozpočet a základnú životnú úroveň. Príspevok pre mladých alebo oficiálne nazvaný program Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie je jedným z nich. Viac ako 1000 € ti postupne príde na účet a ty môžeš v kľude pracovať ďalej na svojich veciach. Čo treba robiť ak chceš o príspevok požiadať a aké sú tvoje povinnosti si rozpovieme nižšie.

Hoc som už po vysokej škole v júni mala dohodnutú prácu, potrebovala som nejako preklenúť obdobie letných prázdnin, pretože pracovnú zmluvu som podpisovala až v septembri. Takto nejak som sa ocitla na pár týždňov na úrade práce.  Ten som počas obdobia evidencie navštívila asi iba dva krát, takže mi to neprišlo ako žiadna príťaž. Naopak, neskôr sa ukázalo, že vďaka tomu, že som evidovaná bola, môžem si pekne prilepšiť.

INFORMÁCIE K TEBE NEPRÍDU SAMÉ 

Keďže som informácie o tejto možnosti priamo od úradu vôbec nedostala, všetko sa to začalo až po pár týždňoch v práci. Dá sa povedať, že na poslednú chvíľu. Kolegyňa, ktorá prešla rovnakým procesom ako ja mi spomínala, že existuje program Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie, vďaka ktorému môžem dostávať 12 mesiacov príspevok v celkovej hodnote niečo cez 1000 €. Zaujalo má to a tak som sa inicitívne o to začala zaujímať.


TIP PRE TEBA

Buďte obozretní, informácie o možných príspevkoch a podporách vám nemusia byť na úrade poskytnuté (aj keby mali). Všetky podobné výzvy a programy si sami odsledujte na stránke Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.


ČO JE REŠTART PRE MLADÝCH?

Je to ďalší z národných projektov financovaný Európskou Úniou, podobný projektu na preplatenie rekvalifikačných kurzov REPAS alebo Príspevku na podnikanie. Program má pomôcť mladým uchádzačom o zamestnanie, ktorí si už ale našli prácu a zamestnali sa. Je to také vreckové, ktoré ti bude 12 mesiacov vyplácané z fondov na to určených.

POSTUP NA ZÍSKANIE PRÍSPEVKU

REŠTART PRE MLADÝCH UCHÁDZAČOV O ZAMESTNANIE

 • KONTAKTNÁ OSOBA

V prvom rade by si sa mal/a spojiť so svojou kontaktnou osobou na úrade práce, u ktorej si bol/a evidovaná  a požiadať ju o informácie.

 • ŽIADOSŤ O POSKYTNUTIE PRÍSPEVKU PRE AKTÍVNYCH MLADÝCH UoZ

Vyplníš žiadosť, ktorá obsahuje základné údaje o tebe a kontaktné informácie.

 • KÓPIA PRACOVNEJ ZMLUVY

Prefotíš si pracovnú zmluvu, ktorú si podpísal u nového zamestnávateľa.

 • KÓPIA KARTIČKY VYDANEJ BANKOU 

Oskenuješ si kartičku, ktorú si pravdepodobne dostal/a od banky a na ktorej je uvedený IBAN a tvoje identifikačné údaje

 • VYHLÁSENIE

V tomto vyhlásení len deklaruješ to, že si pred evidovaním sa na úrade práce neprevádzkoval/a podnikateľskú činnosť. V ďalšom vyhlásení potvrdzuješ, že nemáš žiadne záväzky voči úradu, sociálnej a zdravotnej poisťovni, máš splnené daňové povinnosti a neporušil/a si zákaz nelegálneho zamestnávania.

ČO ĎALEJ?

Ako vidíš nie je toho veľa. Ja som to celé odkomunikovala cez telefón a všetky potrebné dokumenty doručila na príslušný úrad práce poštou. Na úrad práce som musela ísť jediný raz a to pri podpise karty účastníka a dohody o schválení a pridelení príspevku. Dokonca som na úrade nebola ani ja, keďže som musela byť v práci. Podpísať to šiel manžel na základe plnej moci, ktorú sme notársky overili.

PODMIENKY UCHÁDZANIA SA O PRÍSPEVOK PRE MLADÝCH 

 • Vek do 29 rokov
 • Minimálna evidencia na Úrade práce 1 mesiac
 • Preukázanie pracovnej zmluv u nového zamestnávateľa
 • Žiadosť zaslať do 1 mesiaca od dátumu odevidovania sa z Úradu práce

POVINNOSTI PO SCHVÁLENÍ PRÍSPEVKU PRE MLADÝCH 

Každý mesiac, po dobu 12 mesiacov musíš úradu práce zaslať potvrdenie o trvaní pracovného pomeru a to v papierovej podobe. Toto potvrdenie ti potvrdí zamestnávateľ.


TIP PRE TEBA

Detailné informácie o programe nájdeš na oficiálnych stránkach a v dokumentoch programu Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie.


Dúfame, že ťa práca, ktorú si si našiel bude baviť a že možno aj práve vďaka tomuto článku si najbližších 12 mesiacov o čosi prilepšíš. Fondy Európskej únie sú predsa peniaze, ktoré tento štát a ľudia v ňom pravidelne únií odvádzajú, tak využime to, aby sa nám vrátili späť aj prostredníctvom takejto formy.

51 comments Add yours
 1. Dobrý deň, rada by som sa vás opýtala, či je tento reštart pre mladých ešte stále aktuálny. Pretože na úrade práce mi povedali že nové žiadosti zamietajú z dôvodu nedostatočných fin. prostriedkov. ďakujem za odpoved.

  1. Dobrý deň želám, ak vám bolo na úrade povedané, že nie sú prostriedky tak pravdepodobne sú vyčerpané, deje sa to aj v prípade rekvalifikačných kurzov. Na webovej stránke ÚPSVaR sú tieto projekty stále zavesené takže ja by som len počkal kým sa balík prostriedkov opäť naplní.

 2. Dobrý deň,

  ihneď po ukončení VŠ som sa zamestnala, avšak po roku som PP ukončila a hľadam si novu pracu v inom kraji. Do tej doby však budem evidovaná na UPSVaR. Mám nárok na nejaký príspevok/podporu, resp. na čo mám nárok od štátu kým si nájdem nové zamestnanie (na dávku v nezamestnanosti podľa info ktoré som získala na internete nárok nemám)?
  Viem, že tieto info si môžem zistiť na úrade práce, avšak chcem si overiť, či tam nie sú nejaké „zapeklitosti“, keďže ako vieme, tam nám všetko nepoveia – viď možnosť získania príspevku pre mladých.

  Za odpoveď Vám vopre ďakujem

  1. Zdravíčko Katka, v soc. poistovni by vám mali vypočítať, či vám vychádza nejaká podpora v nezamestnanosti. Ak máte čas a chuť dajú sa využiť rekvalifikačné kurzy cez UPSVaR, ktoré vám plne uhradia. Ja som takto študoval pol roka a dalo mi to strašne veľa a vedomosti dodnes využívam, dokonca sa nimi živím. Viac o tom píšem v mojich článkoch: https://www.kickstart.sk/preplatili-mi-dva-rekvalifikacne-kurzy/ . Tých foriem podpôr je viac, treba si pozrieť na oficiálnej stránke UPSVaR a informovať sa o možnostiach aj osobne: http://www.upsvr.gov.sk/narodne-projekty-oznamenia-o-moznosti-predkladania-ziadosti-o-poskytnutie-financneho-prispevku.html?page_id=525142 . Želám všetko dobré, nech natrafíte na ochotného človeka na UPSVaRe a nech následne nájdete prácu, ktorá vás bude napĺňať.

 3. Mam otazku, vacsinu podmienok splnujem ALE pracu som si po vysokej skole nasiel v Ceskej republike, mam pravo na tento restart ?

 4. Dobrý deň mám pracovnú zmluvu od roku 2016 som bola nezamestnaná našla som vsi prácu no mám pracovnú zmluvu len na 10,. Hodín týždenne nemám na upsvar mi povedali nemám nárok na reštart ani na príspevok je to pravda? ďakujem

  1. Zdravíčko, peniažky chodia na účet do 15. dňa v mesiaci, neviem však či to platí pre každého, viem však, že podmienkou je odoslať na úrad potvrdenie o zamestnaní za predchádzajúci mesiac orazítkované zamestnávateľom.

 5. Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi bude tento príspevok z projektu poskytnutý, keď momentálne som na úrade práce a v rámci tohto projektu máme rôzne sedenia, kde sú nám aj poskytované rekvalifikačné kurzy a náhodou by som sa zamestnala po absolvovaní kurzu. Budem mat nárok na príspevok alebo tým, že som bola zaradená do tohto projektu a využila som možnosť kurzu už nie ? Ďakujem za odpoveď

  1. Zdravíčko Zuzka, podľa môjho názoru vám príspevok poskytnutý bude. Určite by som využil rekvalifikačné kurzy, následne sa zamestnal a nakoniec požiadal o reštart pre mladých. Človek na obdobných príspevkoch a grantoch môže prečerpať za tri roka 300 tis. €. Takže obmedzenie v tom nevidím. Ja som takto využil dva rekvalifikačné kurzy + príspevok na podnikanie a teraz čerpám niekoľko grantov pre začínajúcich podnikateľov a malé podniky. Podrobne píšem o tom v mojich článkoch. Možností je kopa, využite ich 🙂 Všetko dobré želám.

 6. Zdravím, po 2,5 mesiaci evidencie na úrade práce som od 1. septembra zamestnaná. Chcela som požiadať o príspevok v rámci projektu Reštart, ale dozvedela som sa, že o príspevok nemajú možnosť žiadať mladí z BSK, teda zo všetkých krajov áno, s výnimkou BSK. Viete mi vysvetliť toto obmedzenie? Má to byť z dôvodu vyššej priemernej mzdy a väčších pracovných príležitostí v BSK? Ďakujem pekne.

  1. Ahoj Veronika, osobne si myslím, že je to presne preto, čo píšeš. Je množstvo projektov, výziev a podpôr, ktoré sa týkajú v zásade len ,,hladových,, dolín. Ja napríklad spadám pod Kežmarok a je to pár km od Popradu, kde už niektoré podporné programy, ktoré platia v Kežmarku už v Poprade neplatia. Želám všetko dobré a držím palce

 7. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či mám na tento príspevok nárok aj v prípade, že som bola v evidencii mesiac a pol, potom ma vyradili na základe toho že počas toho času som pracovala na dohodu a prekročila som povolený príjem. Avšak vyradili ma spätne ku dňu podpísaniu dohody. Následne mi umožnili sa znovu evidovať. Čo znamená že som bola evidovaná od 28.05. do 03.06.2018 a teraz som v evidencii od 21.07. do súčastnosti. Do práce by som mala nastúpiť k 1.10.2018 . Ďakujem veľmi pekne

 8. Chcel by som sa ešte spýtať ak som odniesol na mestský úrad za 7mesiace potvrdenia a čakám už 3 týždne za peniazmi či viete mi poradiť kedy asi prídu

 9. Zdravim, fakt to funguje? Dnes mi dali na urade žiadosť že mám vyplniť, vyplacaju sa tie peniaze alebo len zavadzaju ľudi?

  1. Zdravíčko malo by fungovať, manželka práve čerpá poslednú z 12tich splátok tohto podporného programu. Žiaľ netuším, či v každom z dotovaných regiónov sú k dispozícií prostriedky, keďže ono to funguju veľmi triviálne: Je k dispozícií balík fondov, po naplnení žiadateľov a minutí prostriedkov sa podporný program zastaví a čaká sa na ďalšiu dotáciu, aby sa mohli prijímať ďalší žiadatelia. V akom je to štádiu teraz však netuším.

   1. Koľko eur by to malo byť mesačne? na papiery píše že prvých 6 mesiacov 126eur….. dalších 6 mesiacov 63eur…. schvaľuju toľko? či menej?

     1. Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa príspevok vyplatí aj v prípade že sa po mesiaci na úrade zamestnám na polovičný úväzok

      1. Zdravíčko, v podmienkach sa píše, že musí byť uzavretý pracovný pomer, ktorý nemôže byť ukončený skôr ako po dobu 12 mesiacov, počas ktorých je vyplácaný príspevok. Ak pomer bude ukončený, si povinná to úradu nahlásiť, príspevok ti bude zastavený. Neviem konkrétne či sa pod pracovný pomerom myslí aj polovičný úväzok, odporúčam, opýtať sa referentky na úrade praće a naštudovať si podklady k tomuto programu: https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs/KGR/narodne_projekty/Restart_pre_mladych_UoZ_2/Oznamenie_NP_Restart_RM2_Aktualizacia_5A.pdf

 10. Dobrý deň, pred troma rokmi som bola pár mesiacov zapísaná v NBS ako finančný agent – poskytovanie produktov nemenovanej poisťovne. Bolo mi pridelené ak DIČ. V praxi som túto činnosť nevykonávala a nemala ziadne príjmy. Mám nárok na prispevok? Aký je postup?

 11. Dobry den prajem. Chcela by som sa len spytat ak mi schvalia tento prispevok, som zamestnana a nahodou ma o pol roka vyhodia z prace tak co bude potom? Zastavi sa prispevok?

 12. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať kde na webe môžem nájsť žiadosť na tento projekt, kedže ste napísali, že ste to posielali poštou. hľadám a hľadám, no nikde ho nemôžem nájsť. Ďakujem 😉

 13. Dobrý deň prajem.. Zamestnala som sa, prácu som si našla sama a pri vyradení z úradu práce mi NEBOLA poskytnutá informácia o tomto projekte. Som veľmi sklamaná, prosím Vás, nedá sa spätne poslať žiadosť? Za odpoveď ďakujem.

  1. Dobrý deň, ja som bola rovnaký prípad. Bola som na úrade, zamestnala som sa a až kamarátka mi o tom povedala. Čím skôr kontaktujte svoju kontaktnú osobu na úrade a požiadajte o informácie. Je tam nejaká lehota, do ktorej sa o to dá požiadať, aj keď už nie ste na úrade. Držím palce

 14. nevies nahodou kedy pridu peniaze?ja som sa od 15oktobra v praci a o tyzden nato som zaniesol tlaciva ale nejako nic neprislo :D…kolko trvalo kym ti prisli peniaze? 🙂

 15. Pekný deň, ja mám vyštudovanú veľmi úzku špecializáciu, s ktorou ma na Slovensku nechceli zamestnať. Našla som si prácu v Čechách, no pani na úrade práce mi oznámila, že na mňa sa Reštar pre mladých nevzťahuje, lebo som neostala v SR i keď v poučení nikde nie je napísanie takéto obmedzenie. To skutočne záleží len na vzájomných sympatiách, či známostiach, komu budú tieto peniaze poskytnuté? Veď sa nejedná o malú sumu a každému začínajúcemu mladému človeku len pomôžu. Na koho je možné sa obrátiť, aby človek dostal pravdivú informáciu. Veď pani pri okienku mi ozaj môže povedať, čo chce. Ďakujem za informáciu.

  1. Ďakujeme za komentár, žiaľ býva to aj tak ako píšete, potrebujete natrafiť na ochotnú úradničku, i keď informovať vás je jej povinnosť, no nie vždy to platí. Ja by som sa skúšal ešte dobíjať k informáciám priamo na úrade, možno u inej úradničky. To či pre Vás reštart platí vám však garantovať neviem, keďže nemám vedomosti o tom, čo v prípade ak sa zamestnáte v inej krajine. Budem rád ak nám tu dáte potom definitívne stanovisko zo strany úradu, myslím, že tým pomôžete aj ďalším. Želáme nech to vyjde 🙂

 16. Chcem sa opýtať kedy by mi mohlí prisť peniaze ked som tu žiadosť podal minulí mesiac ?? Povedali mi ze v Januári ich budem mať len chcel by aom vediet v ktory deň ďakujem zaodpoveď

 17. Dobrý deň pred mesiacom aj niečo som si dala žiadosť na tento príspevok a ešte mi neprišlo žiadne potvrdenie ani peniaze tak som sa chcela spýtať ako to funguje ci dajú aspoň vedieť ze schválili alebo zamietli ďakujem za odpoveď

  1. Zdravíčko, ja som tiež istý čas čakala, ale pre istotu som radšej zavolala referentke na úrad. Lepšie je sa informovať osobne alebo telefonicky a trochu na tom úrade pootravovať. Je to ich práca odpovedať 🙂 Verím, že príspevok bude schváleny a prilepšíte si mesačne 🙂

 18. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či príspevok dostane aj ten, kto podpíše zmluvu s firmou, ktorá ho zamestná na živnosť.

 19. Dobrý deň, chcel by som sa spytať, či mám nárok na príspevok, ak som mal pred tým so zamestnávateľom dohodu o brigádnickej práci študenta. Konkrétne narážam na obmedzenie: Finančný príspevok sa nebude poskytovať zamestnancom (predtým mladí UoZ), ktorí si nájdu zamestnanie u zamestnávateľa u ktorého bezprostredne pred zaradením UoZ boli v pracovnom pomere, alebo obdobnom pracovnom vzťahu.

  Je brigáda chápaná ako pracovný pomer/obdobný pracovný vzťah?

   1. Zdravíčko Samuel, ja vždy odporúčam pri podobných otázkach čitateľom, aby sa obrátili na úrad práce. Kontaktná osoba, ktorá tam pracuje je povinná poskytnúť pravdivé a detailné informácie, takže určite sa informujte a verím, že to dopadne pre Váš prospech 🙂 Držím palce, všetko dobré

 20. Dobrý deň, môžem sa spýtať, keby som sa odhlásil z úradu práce kvôli brigáde v zahraničí a opäť by som sa prihlásila na úrad práce, mohla by som žiadať o príspevok?? Za odpoveď ďakujem

  1. Zdravíčko, pri obdobných otázkach radím čitateľom sa radšej obrátiť priamo na kontaktnú osobu na úrade práce. Tá je povinná vám dať pravdivú a detailnú odpoveď na všetky Vaše otázky. Derím však, že to dopadne pre Vás dobre a budete mať ku príspevku prístup. Želám nech sa darí 🙂

 21. Dobry deň, chcel by som sa spýtať, mam nárok na príspevok aj vtedy keď som nebol evidovaný na úrade práce, ale hneď po ukončení školy som si našiel pracu?

 22. Zdravím, Vraj sú už finančné prostriedky na túto „podporu pre mladých“ vyčerpané. Buď sa tej pani na urade nechce pracovať, alebo sa miuli peniaze…

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.