Roadtrip po západe USA – itinerár. 21-dňový podrobný cestopis│rozpočet│mapy

Ak ste sa rozhodli prejsť západné pobrežie USA po vlastných, urobili ste to najlepšie rozhodnutie, pretože obísť cestovnú agentúru znamená viac slobody a ušetrenie tisícov eur. To aj napriek tomu, že za 21 dní prejdete 4 štáty a neuveriteľných 7000 kilometrov, navštívite 4 veľkomestá a 11 národných parkov! Vopred pripravené skupinové cestovanie je super efektívne na čas aj peniaze. Vy už nič pripravovať nemusíte, tu je návod.

Koľko sme ušetrili?

Väčšinu z vás bude v prvom rade zaujímať koľko stojí rodtrip po západe Ameriky a ako sa dá ušetriť tým, že obídete cestovnú agentúru. Tu je príklad:

 • Cestovka Bubo ponúka 15 dňový zájazd za 3150 € / os. bez stravy, víz a vstupu do parkov !
 • V tomto itinerári dostaneš 21 dňový trip za 2100 € / os. a je v tom absolútne všetko !

Pýtate sa, či to je možné? Ak pôjdete podľa tohto článku, tak na 100%.

Prečo to vyšlo tak lacno?

Keď sa niekto čuduje, že dva roky plánovania je dlhá doba, tak ja hovorím, že práve plánovanie bolo kľúčovým faktorom, ktoré ušetrilo peniaze.

 1. Aboslútne jasná predstava o tom, kam ideme a odsúhlasenie plánu každého z nás ešte pred odchodom. Tým pádom na mieste nevzniklo zbytočné naťahovanie času. A čas sú peniaze.
 2. Rozpočet som dopredu pripravil, vedeli sme koľko stojí obed, tankovanie, ceny potravín, parkovanie, vstup do parku a ubytovanie, kde sú uzávierky ciest a čo sa oplatí vidieť, aby to bolo pestré a vyvážené.
 3. Cestovanie v skupine, čo znamená minimálne 4 ľudia na auto je najvýhodnejší spôsob ako ušetriť. Položky ako benzín, motel, požičanie auta a vstup do parkov sa delia medzi štyroch.

Prečo ísť na roadtrip?

Druhá vec, ktorá vás bude zaujímať je, prečo vlastne zvoliť roadtrip ako dovolenku. 

 • Ak sa zamyslíte nad tým, koľko miniete za bežnú dovolenku na pláži a na jednom mieste pochopíte, že stačí iba trochu viac hodiť do kasičky a prežijete neporovnateľné dobrodružstvo. Uvidíte miesta, ktoré by ste inak nikdy nevideli, s ľuďmi, o ktorých by ste povedali, že sa to nikdy nemôže stať.
 • Aj napriek tomu, že množstvo času budete tráviť v aute, táto cesta rozhodne nebude typickou cestou v aute. Každých 150 míľ, zhliadnete rozmanitosť prírody, o akej sa vám ani nesníva, zdolávate problémy, ktoré by ste inak nezdolali a zároveň konečne vystúpite zo svojej komfortnej zóny.

Akú trasu roadtripu zvoliť? 

Existuje niekoľko trás po západnom pobreží USA. Na internete nájdete 6-dňové a 10-dňové itineráre, no myslím, že trip na 6 alebo 10 dní nestačí. Vidíte minimum a ani sa výlet poriadne nerozbehne a už musíte ísť domov. My sme si povedali, ideme tam raz, tak buď poriadne alebo vôbec. 

Okruh, ktorý sme stihli za 21 dní.

Kedy sa na roadtrip vybrať? 

Ak môžete vyhnite sa hlavnej sezóne júl-august. Ceny všetkého sú rapídne vyššie a všade je kopec turistov. My sme cestovali na začiatku septembra. Vyhli sme sa dňu sviatku práce-vyhnite sa mu aj vy (je to prvý septembrový pondelok), neboli také extrémne horúčavy (ale ani raz nám nezapršalo), ľudí bolo na jednotlivých miestach menej a ceny boli prijateľné. Odporúčané sú teda mesiace máj, jún a september, október.

 Čo v článku nájdete?

 • Itinerár – deň za dňom presného popisu našej cesty
 • Itinerár do mobilu – cestovný plán na stiahnutie pre iOS a Android
 • Mapy – vzdialenosti, adresy a gps súradnice a označenia medzi jednotlivými miestami
 • Rozpočet – strava, požičanie áut, ubytovanie, benzín, parkovanie, vstupy atď. 
 • Odkazy – ubytovanie, nákupné centrá, pomocné články a zdroje, z ktorých som čerpal
 • Appky – najdôležitejšie aplikácie do telefónu, ktoré nám pomohli
 • Zoznam – čo sme si zbalili, čo sme potrebovali a čo naopak vôbec
 • Tipy – praktické rady a zhrnutie dôležitých bodov, ktoré treba vedieť
 • Fotografie – môžete nahliadnuť do jednotlivých miest, z nášho pohľadu

POZOR

Množstvo užitočných informácií o jednotlivých zastávkach, odkazy na mapy, zdroje a ďalšie tipy nájdete v textoch itineráru pri jednotlivých dňoch a miestach.


OBSAH ČLÁNKU

 1. Predslov
 2. Ako som začal plánovať ja
 3. Ty začni napríklad takto
 4. Itinerár
  Deň 0 – prílet, požičanie áut, Ventura
  Deň 1 – Santa Barbara, Pacific Highway
  Deň 2 – San Francisco
  Deň 3 – Yosemite
  Deň 4 – Sequoia
  Deň 5 – Death Valley
  Deň 6 – Las Vegas
  Deň 7 – Las Vegas, Hoover Dam, Nelson Ghost Town
  Deň 8 – Premium Outlet, presun do Utahu
  Deň 9 – Zion
  Deň 10 – Bryce Canyon, Capitol Reef
  Deň 11 – Canyonsland, Arches
  Deň 12 – Goosenecks, Monument Valley, Horsheshoe Bend
  Deň 13 – Grand Canyon, Kingman, Route 66
  Deň 14 – Joshua Tree, Pioneertown, San Diego
  Deň 15 – San Diego, Coronado Island
  Deň 16 – Black’s Beach, Hollywood, Beverly Hills
  Deň 17 – Santa Monica
  Deň 18 – Venice Beach
  Deň 19 – Universal Studio
  Deň 20 – Los Angeles, vrátenie áut, odlet
 5. Itinerár na stiahnutie
 6. Rozpočet
 7. Aplikácie do mobilu
 8. SIM karta a dáta
 9. Užitočné odkazy a zdroje
 10. Ako si požičať auto v USA
 11. Stravovanie
 12. Čo si zbaliť
 13. Praktické tipy
 14. Záver

Predslov

Prečítal som si desiatky blogov a vlákien cestovateľských fór. Pýtal som sa v diskusiách. Sledoval som pohyb cien leteniek, ubytovaní a prenájmov áut, precestoval som myškou po google maps každý kút miest, na ktoré sme mali ísť. Hľadal som parkovania, odporúčania a miesta, ktorým sa treba vyvarovať. Cestu som niekoľkokrát zmenil a poznal som ju spredu aj zozadu. Mesiace práce a stovky mikroúkolov, no jeden bol obzvlášť ťažký. Udržať do poslednej chvíle 7 ľudí po dobu dvoch rokov rovnako nažhavených, ako som bol ja.

Ako som začal plánovať ja a čo tomu predchádzalo?

V júni 2017 som dostal strelený nápad, ale najskôr sa musíme presunúť do roku 2015. Vtedy sme navštívili Ameriku, v rámci Work and Travel a krajina sa nám tak zapáčila, že som v decembri 2016 začal vôbec prvýkrát plánovať roadtrip po západe USA. Ten mal byť najprv akýmsi výletom v nedohľadne. Len tak som si kreslil trasu, riešil predbežné náklady, sníval a obzeral sa po dobrodružstve. Vtedy mi ani nenapadlo, že v septembri 2019 budem s priateľmi skutočne brázdiť nekonečné cesty divokého západu. 

Práve v spomínanom júni 2017 som prvý nástrel cesty len tak predostrel priateľom a povedal im, že ja s Katkou o dva roky ideme, tak či sa pridajú. Rozhodnutie padlo, hoc si asi vážnosť vtipu partia spočiatku veľmi dobre neuvedomovala. 

No ich chyba, alebo teda šťastie, že toto rozhodnutie urobili. Prišli by o možnosť piť Coronu na slávnej Coronado Beach, užiť si jazdu v Cable Car po San Franciscu, stretnúť kojota uprostred púšte, alebo jesť tú najlepšiu pizzu v Los Angeles v legendárnej štvrti Venice. 

route 66 roadtrip

ZAČNITE

1. Aký nákladný chcete roadtrip? 

Je na každom z vás pre aký typ roadtripu sa rozhodnete. Či to bude lowcost, pri ktorom budete prespávať v autách a variť si na prenosnom variči, alebo budete spať v drahých hoteloch a míňať hlava-nehlava, alebo pôjdete takou normálnou strednou cestou, podobne, ako my a teda:

 • Vidieť čo najviac za cenu, že budeme tráviť veľa času v aute a vstávať skoro ráno
 • Dopriať si minimálne 1 teplé jedlo denne
 • Povinný nocľah v moteli s posteľou a sprchou, aby sme všetci boli fresh

2. Šetrenie 

Nad týmto určite nemávnite rukou, asi viete, že počas roka vyvstane mnoho situácií, kedy budete nútení míňat peniaze. Ak skutočne chcete ísť a zároveň sa chcete vyhnúť stresom, či niečo naškrabete tesne pred odchodom, rozhodne si začnite pravidelne šetriť.

U nás si takmer každý po dobu 24 mesiacov mesačne odkladal aspoň 90 €

3. Facebook skupina 

Koordinácia a vzájomné podporovanie sa je veľmi dôležíté. Dva roky sú dlhá doba, každý má svoj život a pri množstve starostí sa môže stať, že sa jednoducho zabudnete tešiť na to, čo vás čaká. Presne od toho je priestor sociálnej siete, ktorý vám to má pripomínať. V poslednej fáze tesne pred odchodom je to aj jeden z najdôležitejších komunikačných kanálov vôbec.

Pre mňa to bol nástroj, do ktorého som zapojil svoje marketingové schopnosti, dva roky masíroval mozočky partie a udržiaval tak atmosféru tripu fotkami, videami a informáciami.

ITINERÁR

Roadtrip po západe USA za 21 dní

Takto vyzerala naša cesta po Spojených štátoch. Môžete to prežívať inak, môžete sa zastaviť na iných miestach, každopádne, hocijako pôjdete, čaká vás niečo podobné. Amerika je nádherná krajina a či je to východ alebo západ, sever alebo juh, stále má čo ponúkať. 

0. Deň – prílet, požičanie áut, Ventura

Rozhodol som sa, že prvé hodiny po prílete do USA strávime vybavením potrebných záležitostí okolo požičania áut a okamžite sa vydáme na cestu na prvý motel do mesta Ventura. V našom prípade som celý roadtrip nastavil na spiatočnú letenku do a z Los Angeles. Z tohto dôvodu plynie rozhodnutie, čo najskôr z mesta vypadnúť, pretože celý náš roadtrip v tomto meste aj uzavrieme, takže čas užiť si a vidieť LA ešte bude. 

Keďže Los Angeles sa vyznačuje najhustejšou premávkou na svete, odísť čím skôr z mesta po náročnej 14 hodinovej ceste bolo super rozhodnutie. Unavení by sme si večerné mesto aj tak neužili a aspoň sme sa zbavili prvotného šoku z megapreplnených diaľnic (keďže sme cestovali za tmy) a dostali sa na miesto, v ktorom naša cesta v celej svojej paráde začala. 

Mesto Ventura som si vybral preto, lebo je iba hodinu cesty z LA a nachádza sa presne na trase ikonickej Pacific Highway, na ktorej začína naša tour. Toto mesto zároveň ponúka nádherný východ slnka. Zobudiť sa vo Venture s takýmto výhľadom bude stáť za to. Ja o tom viem a našťastie partia zatiaľ nie…

 • 17:00 Prílet do Los Angeles 

Letisko v LA je trošku staršie, ale nemali by ste mať problém s orientáciou. Čas nášho príletu (17:00) nás hnal vybaviť všetko potrebné, aby sme sa, čo najskôr dostali na miesto motela. Malo to strategický dôvod: vyspať sa a ráno v kľude podľa plánu naštartovať celý roadtrip.

 • 18:00 Vybavenie imigračného pohovoru a vyzdvihnutie batožiny

Po vystúpení z lietadla vás chodby zavedú do haly, kde sa takmer okamžite zaradíte do rady a postupujete ku kioskom, u ktorých si vybavíte tzv. ,,custom declaration form,, český návod, ako na to, nájdete na tejto stránke. Po vybavení colnej deklarácie si vezmete svoj lístok, ktorý vám vydá stroj a prejdete na imigračný pohovor, z ktorého má takmer každý obavu. Jedná sa ale o bežné zdokladovanie svojho pasu, zanechanie odtlačkov prstov a otázky typu: ,,Prečo ste v USA’‘ , ,,Aké sú vaše plány’‘ a ,,Kedy odchádzate’’. Ak vám dá policajt do pasu pečiatku a popraje krásny pobyt, gratulujem, vyzdvihnite si batožinu a užívajte si oficiálne povolenie na pobyt v USA. 

 • 18:30 Príchod do požičovne áut

Po vidaní batožiny sa presuňte von pred letiskovú halu a sledujte autobus, ktorý má nálepku vašej spoločnosti, od ktorej si požičiavate auto. V našom prípade to bola spoločnosť Alamo a tak sme aj s kuframi nasadli a zadarmo sa zviezli 15 minút od letiska priamo do požičovne. Viac o téme požičania auta píšem nižšie. Vedzte ale, že my sme autá vyzdvihovali na mieste v podvečer asi hodinu a pol (podpisovanie zmlúv, výber áut, naloženie kufrov a skonsolidovanie myšlienok na vydanie sa na cestu). Cez deň a pri nápore zákazníkov to môže trvať aj 2-3 hodiny. 

 • 21:00 Príchod do obchodu Walmart

Keďže náš trip spočíval v tom, že pravidelne (každý druhý alebo tretí deň) sme zašli na nákup vôd, snackov do auta a jedla na raňajky a večere, chceli sme tento nákup urobiť v deň príchodu, aby sme všetky tieto “formality“ mali z krku a ráno začali s čistou hlavou a žiadnymi povinnosťami. Prvotné šoky po príchode do obchodu nad tým, čo vlastne kúpiť si nevšímajte, časom zistíte, čo skutočne potrebujete a čo nie. Dôležité je nejaký nákup urobiť.

O tomto moteli ešte budete počuť veľakrát. Spali sme v ňom v Orlande v roku 2015 a zistili sme, že pomer cena a kvalita sú super a odporúčame ho z dôvodu, že jeho sieť sa nachádza na takmer všetkých strategických miestach. Niekde je cítiť, že motel je v trochu zlom stave, ale na tú jednu noc sa to dá prežiť všade. Konkrétne tento vo Venture bol úplne fajn. 

0.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 72 míľ
Čas šoférovania 1,5 hod.


1.Deň – Pacific Highway

Cesta je cieľ. To zaručene platí pre jednu z najlegendárnejších ciest s ikonickým výhľadom. Na tejto ceste by ste mohli tráviť dni a týždne a nedokázali by ste sa nasýtiť tým, čo táto oblasť ponúka. Odvážne serpentíny, cez ktoré zdolávate pobrežie Tichého oceánu, zapnite si hudbu, otvorte okná a nechajte sa unášať jazdou snov.

 • 06:30 Father Serra Cross

Iba päť minút cesty od motela sa pekne autíčkom vyveziete na výhľad, ktorého východ Slnka odštartuje silne zmiešané pocity, pretože nebudete vedieť, či snívate alebo je to naozaj. Výhľad ako z americkej idylky, pohľad na Malibu, Santa Barbaru a zátoku Pierpont s nekonečným výhľadom na Tichý oceán. Áno, tu to začína a niekto vás bude musieť poriadne štípnuť, aby ste pochopili, že sa to naozaj deje.

 • 7:30 Santa Barbara

Raňajky sme sa rozhodli mať na pláži v centre mestečka Santa Barbara, priamo na pláži, ktorá sa tiahne popri celej hlavnej promenáde. Dostupné parkovisko (2$/hod.), málo ľudí a pohodička na deke, príležitosť dotknúť sa oceána a nabrať vietor do plachiet na to, čo nás čaká v tento deň. 

 • 10:30 Morro Rock 

Skalisko, ktoré sa týči pri pobreží oceánu neprehliadne snáď nikto. Iba ak by ho zahaľovala hmla, ktorá ho zahaľovala práve v deň, keď sme tam prišli my. Keďže sa však hmla v týchto miestach pohybuje rýchlo, podarilo sa a Morro Rock pred nami na istý okamih vykukol v plnej svoje kráse. Nech sa toto autom ľahko dostupné miesto, s parkovaním zadarmo stane jednou z vašich zastávok. 

 • 13:00 Elephant Vista Point

Každý kto má rád zvieratká si toto miesto určite zamiluje. Zaparkujete na parkovisku a po 20 metroch chôdze uvidíte desiatky a možno aj stovky tuleňov, ktoré si len tak vo voľnej prírode leňošia na pláži, opaľujú svoje obrovské telá, občas vydajú neidentifikovateľný zvuk alebo sa schladia pieskom, ktorý na seba nahádžu. Hodiny a hodiny, ktoré tam trávia sú bežnou súčasťou ich života a odporúčame po pár minútach odtiaľ odísť, pretože ich pohoda vás zhypnotizuje natoľko, že budete mať chuť sa niekde vykvačiť rovnako ako oni.

 • 15:30 Bixby Creek Bridge

Most, ktorý je na titulkách väčšiny pohľadníc z pacifického pobrežia sa niekedy pýšil najdlhším betónovým oblúkom v Kalifornii a dodnes je to jeden z najvyšších betónových mostov s jedným rozpätím na svete. Zaparkujete pri ňom zadarmo. Očakávajte množstvo turistov, no nedajte sa odradiť a zastávku nevynechajte.

Za mostom vás čaká dlhšia cesta autom na motel, no rozhodne nie nudná. Prechádzať budete cez mesto Santa Cruz, ktoré je známe svojím mólom a zábavným parkom priamo pri pobreží a na západ slnka sa zastavte napríklad na mieste Davenport. Nezabudnite natankovať ! Nasledujúci deň trávime v San Franciscu, preto som zvolil ubytovanie iba pol hodinku od tohto mesta. Výhodou je, že budete blízko, viete sa pokojne vyspať a najmä ušetríte, keďže San Francisco sa vyznačuje práve jednou z najdrahších cien za nocľah v Kalifornii.

1.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 370 míľ
Čas šoférovania 7,5 hod.

ventura father cross
Východ slnka v meste Ventura pri pacifickom pobreží.

2. Deň – San Francisco

Pre San Francisco sme zvolili jednodňovú zastávku. Rozhodli sme sa tak najmä preto, lebo sme vedeli, že chceme tráviť viac času naprieč parkami a myslím, že sme sa rozhodli správne. Nebyť hmly, ktorá je typická pre toto mesto stihli by sme všetko, čo sa za jeden deň dá stihnúť. 

 • 06:30 – Marina Yacht Harbor

Parkovanie ZADARMO

Počas príprav som natrafil na blog, ktorý hovoril o mieste, kde je možné parkovať v San Franciscu zadarmo. Takáto informácia poteší, keď hovoríme o meste, v ktorom parkovanie na hodinu stojí aj 15 $. Voľné miesto na tomto rozľahlom parkovisku, ktoré sa tiahne naprieč celou ulicou Marina Boulevard sme skoro ráno našli. Úprimne, neboli sme si úplne istí, či to auto tam nájdeme aj poobede, ale našťastie sme ho tam našli a celé. 

Som si však na 100% istý, že na tomto parkovisku určite neparkujte na miestach, ktoré si vyznačené modrou alebo červenou farbou, tie neoznačené by mali byť pre verejnosť. 

 • 08:00 Palace of Fine Arts

Po odparkovaní áut sme sa naraňajkovali a po 5 minútach chôdze dostali k veľkému komplexu, ktoré je miestom umeleckých podujatí a výstav a ktorého architektúra celkom nesedela do tohto mesta. Aj keď sa tam takto ráno nič nedialo, bolo zaujímave tam chvíľu postáť a nakŕmiť labute. 

 • 08:30 Hyde Street

Z paláca umenia sme asi po 20 minútach dorazili k jednej z najstrmších ulíc San Francisca. Vybrať sa smerom hore po ulici, bol naozaj zvláštny pocit neprirodzenosti, na ktorý si trebalo zvyknúť. 

 • 08:45 Lombard Street

Po vyšlapaní tohto ‘’kopčeka“ sme sa dostali na vrch Lombard Street, najkľukatejšej cesty na svete. Tvorí ju 8 zákrut a ak máte možnosť, určite po nej nechoďte autom. Pešo máte viac času obzrieť si ju, pofotiť sa. Je to pekné miesto s pekným výhľadom na typické kopcovité ulice mesta. 

 • 09:30 Pier 39

Rušné turistické miesto, ktoré je naplnené rôznymi reštauráciami, stánkami, obchodmi so suvenírmi, múzeami a atrakciami. Ak plánujete cestu na Alcatraz, navštíviť múzem vojenských lodí alebo pri dobrej káve nasať typickú atmosféru mesta, toto je to miesto, kam treba zájsť.

 • 11:00 Cable Car

Powell Mason je miesto, kde sa nachádza obrátisko a východzia stanica svetoznámej mestskej dopravy tzv. ,,cable cars,,. Jednoducho iba nastúpite, či už dovnútra alebo po stojačky, zaplatíte 6 $ za jednu jazdu a frčíte si to mestom tam kam potrebujete.

 • 11:30 Dragons Gate

Jednu z najznámejších čínskych štvrtí na svete sme nemohli vynechať. China Town začína pri Dragon’s Gate, za ktorou sa nachádzajú rušné uličky s tradičnou čínskou atmosférou, obchodíkmi, trhmi a reštauráciami. 

 • 12:30 Capital Restaurant

Ak máte ísť niekde na obed, tak nech to je v Capital restaurant uprostred China Town na ulici 839 Clay Street. Skvelé jedlo, s bohatými porciami a okrúhlym točiacim sa stolom, pri ktorom si navzájom zdieľate jedlo a bavíte sa super atmosférou. Po obedíku si zájdite na typický tradičný vajičkový koláčik do AA Bakery na 1068 Stockton Street.

 • 14:00 Downtown

Ak máte chuť na selfie s mrakodrapom, pár stovák metrov od čínskej štvrti sa nachádza downtown mesta a jeho najvyššia budova Transamerica Pyramid. 

 • 15:30 Golden Gate

Žiaľ povinná zastávka sa v našom prípade nekonala. Golden Gate bol po celý deň zahalený v hustej hmle. Ak sa to vám podarí, nezabudnite si zakúpiť mýto za 7 $ na auto na tomto linku online a vyhnete sa tak zbytočnej pokute, ktorú by ste dostali, ak by ste uhradené nemali a vracali by ste sa späť do mesta.

 • 16:00 Twin Peaks

Jedinečný výhľad na celé San Francisco s parkovaním zadarmo, ktoré nesmiete vynechať. Nebyť silného vetra a oparu, ktorý sa valil naokolo, mali by sme dokonalý výhľad. Verím však, že vám sa to podarí za jasnej oblohy a užijete si jeden z posledných nezabudnuteľných pohľadov na toto mesto.

 • 18:30 Príchod do obchodu Walmart

Tento nákup sme zvolili najmä preto, že pred nami sú dva dni, kedy sa už dostaneme do hôr. Čakajú nás celodenné túry, počas ktorých bude potrebná dostatočná zásoba vody a suchý obed. 

Blízko motela je čerpacia stanica, nezabudnite natankovať, pretože vás čakajú národné parky, v ktorých pri zdolávaní serpentínov, kopcov a údolí autíčko veľmi rado papá. Čerpacie stanice by ste tu hľadali márne a aj keď sa nejaká nájde, ceny sú násobne vyššie, ako na miestach mimo parku.

2.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 150 míľ
Čas šoférovania 3,5 hod.

san francisco roadtrip
Jedna z najstrmších ulíc v San Franciscu

3. Deň – Yosemite National Park

Po príchode do Ameriky zažívate zvláštny šok. Prilietate do megalomanského mesta Los Angeles, následne brázdite cesty pacifického pobrežia s nekonečnými plážami, sledujete surferov a vlny tichého oceánu, ako sa rozbíjajú o pieskové pláže, až sa objavíte v meste San Francisco, ktoré žije svojim typickým pôvabným životom. To však netušíte, že čoskoro sa objavíte uprostred niečoho, pri čom sa zmôžete iba na jedno veľké UAU.

 • 07:00 Arch Rock Entrance

Do Yosemitského národného parku odporúčam vstúpiť po ceste El Portal, ktoré je najbližšie k mestu Modesto, v ktorom sme mali nocľah. Každý vstup do národného parku sa podobá tomu ďalšiemu. Zastavíte pri okienku, kde vás správca vrúcne privíta, usmeje sa na vás, vy mu predložíte vstupnú kartu, dá vám mapu a frčíte do parku. 

Nezabudnite si pri vstupe do prvého parku kúpiť Annual Pass. Je to karta, ktorá vás oprávňuje vstúpiť do každého národného parku (zoznam parkov), stojí 80 $ na auto a má platnosť 1 rok. Oplatí sa omnoho viac, ako keby ste v každom parku mali kupovať samostantné vstupné. Po návrate z USA kartu môžete streliť niekomu ďalšiemu, napríklad cez facebook skupinu.

 • 08:00 Curry Village

Roadtrip sa stupňuje a vy nerozumiete kam ste sa to dostali. Po parku idete max. povolenou rýchlosťou 25 mph., čo je na jednej strane pomaly, ale na druhej našťastie tak pomaly, lebo váš zrak behá z ľavej strany, na pravú a s otvorenými ústami sa dívate na masívne žulové skalné útesy. Plán je jasný, posnažiť sa odparkovať auto na veľkom bezplatnom parkovisku v Curry Village, dať rýchle raňajky a vydať sa na prvú túru. 

 • 10:30 Vernal Fall

Dobre, že tak skoro ráno. Vraví sa, že do Yosemitov sa cez víkend po 9tej hodine ráno ani neoplatí ísť. My sme našťastie došli v čase, kedy sa to pomaly začínalo plniť a príroda sa prebúdzala. Prvá zastávka nás čakala asi po hodine a pol chôdze. Zdolávate prvé stŕme kopce, kamenné schodiská, až sa pred vami objaví 97 metrový vodopád, ktorého dopadajúci vodný prach vám ovlažuje tvár. Výstup na jeho vrchol vám dá zabrať, ale kto by to nedal, keď túžba vidieť túto nádheru z hora vás ženie vpred.

 • 13:00 Nevada Fall

Rozhodovali sme sa, že či ísť, najmä kvôli času, ale rozhodli sme sa. Nevadský vodopád sa nachádza nad Vernalským vodopádom, ďalšiu hodinku a pol výšľapu vo výške 1820 metrov a jeho spád je vysoký 180 metrov. Dychvyrážajúce prostredie, kde vás na vrchole čaká výhľad na celé údolie, rieka tak číra, že sa z nej dá piť a nad vami sa týčiaci vrchol Liberty Cap. Celá túra má dĺžku 7 km a trvá aj s prestávkami 6 hodín tam aj späť dokopy.

 • 16:00 Glacier Point

Po návrate z túry sme nasadli do auta, opúšťali Yosemite Valley a počas zápchy, s ktorou treba počitať vychutnávali pohľady. V aute to po tej túre postupne pozaspávalo a predo mnou, ako šoférom, bola hodinová cesta na vrchol, ktorý je len čerešničkou na tortičke po tej celej nádhere. Z výšky 2199 metrov vidíte celú ponorámu parku, Yosemite Valley a tie najznámejšie vrcholy, medzi ktorými nesmie chýbať slávny Half Dome.

 • 20:00 Príchod do motela 6 v meste Fresno

Civilizácia, v ktorej odporúčame natankovať, aby ste sa ráno nemuseli zdržiavať. Čaká vás ďalšia z ciest, pri ktorej bude nutné zdolávať ťažšie úseky s vysokým prevýšením. 

3.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom. Cestu na Glacier Point google maps zamieta ukázať, keďže táto cesta je pre autá v období zimy uzavretá.
Prejdená vzdialenosť 260 míľ
Čas šoférovania 7 hod.

glacier point vyhlad yosemite
Ponaráma na celé Yosemite z výhľadu Glacier Point

4. Deň – Sequoia National Park

Myslieť si, že už som videl všetko je pri ceste do USA odvážnym tvrdením. Ani sme sa nestihli spamätať z očarujúcich Yosemitov a už sme skoro ráno preháňali autíčka po kopcoch do sekvojského lesa. Najprv nič, potom tráva, neskôr malé stromčeky, potom väčšie stromčeky a nakoniec? 

 • 08:00 Tokopah Falls

Na začiatok návštevy národného parku som zvolil jednoduchú túru lesom, ktorá začína na parkovisku pri kempe Lodgepole Campground Upper Loop a prechádzka ústi na konci údolia pri malom vodopáde vyvierajúcom z jednej z mohutných skalísk. Obklopení horami si priamo pri vodopáde môžete oddýchnuť a v tichosti užívať prítomný okamih. Ak budete hľadať nenáročnú prechádzku a pokojné miesto, trošku ďalej od všetkého, odporúčam túto zastávku nevynechať. Cesta tam a späť trvá približne 2 hodiny. 

 • 11:00 General Sherman Tree

Sekvojský park nie je plne posiaty stromami, po ktorých je tento park aj pomenovaný. Ako sa však začínate blížiť k oblasti, ktorá posiata nimi je, je nemožné nediviť sa, čoho je príroda schopná. Začína to nevinne, vykukujú na vás také normálne ihličnany, i keď trošku väčšie a vyššie, z ničoho nič sa sporadicky objavujú zvláštne veľké stromy s oranžovo-hnedou kôrou, až sa dostanete na miesta, na ktorých neveríte vlastným očiam. Ako je toto možné, pýtate sa, ale konkrétnu odpoveď nedostanete. Iba sa dívajte a divte.

Parkovanie v časti parku, uprostred, ktorého sa nachádza General Sherman, objemom najväčší strom parku s priemerom kmeňa 32 metrov a ďalšie desiatky mamutích stromov je zadarmo. Očakávajte nával áut aj turistov, ale dá sa to zvládnuť a aj zaparkovať. Choďte tam, garantujem vám, že ste nikdy nič podobné nevideli. 

 • 13:00 Moro Rock

Z celého tripu ma pohľad na názov Moro Rock mrzí asi najviac. Jedná sa totiž o výhľad z vysunutého skaliska na celé údolie a na vrcholy pohoria Great Western Divide. Problém, ale hrozil už na začiatku. Nám to totiž inak nevychádzalo a Sekvojský park sme museli navštíviť v nedeľu. Víkendy sú na tieto miesta naozaj riskantné a to sa potvrdilo, keď nás ranger odklonil a cesta bola pre naplnenú kapacitu turistov uzavretá. Ak sa vy na toto miesto dostanete, myslite na to.

 • 15:00 Lake Kaweah

Z krátkej zastávky, ktorá sa na tomto mieste mala udiať sa stalo trojhodinové kempovanie a chillovanie pri jazere pod kopcami sekvojských lesov. Nieže by to bolo zlé, veď nikto z partie nevedel o čo prišiel, no ak vám počas tripu niečo nevyjde, nezúfajte, pred vami sú desiatky ďalších krásnych miest, ako napríklad toto. Parkovanie autom zadarmo, jazierko, slniečko a relax. 

 • 20:00 Príchod do motela 6 v meste Ridgecrest

Trochu dlhšie šoférovanie smerom do vnútrozemia, počas ktorého míňate obrovské plantáže vrtov ropných ložísk, potom tisíce veterných turbín a neskôr už nič, len holá planina. Po takmer 4 hodinách vás víta mesto Ridgecrest, ktoré malo žiaľ najhorší a zároveň najlacnejší motel 6, v zmysle opotrebovania izieb. Ale sme tu a prežili sme. Nezabudnite natankovať, pred vami je cesta, na ktorej určite nechcete uviaznuť. 

4.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 310 míľ
Čas šoférovania 6 hod.

general sherman sequoia park

5. Deň – Death Valley

Na skoré ranné vstavanie sme si zvykli, každý už má svoju rutinu balenia, vybalovania a stravovania a všetci už sa hravo orientujú v itinerári, ktorý majú v telefónoch a vedia kedy sa stretávame pri autách a vyrážame. Prebudenie v meste Ridgecrest je trochu iné, ako tie predošlé. Vo vzduchu cítite aj takto nadránom výrazne oteplenie a niekde v zadnom mozočku tušíte, že najbližšie dni vás čaká jedna z najteplejších oblastí v celej Severnej Amerike. Pred odchodom preto skontrolujte dostatok vody a paliva!

 • 08:00 Mesquite Flat Sand Dunes

Všetko, čo ste doposiaľ počas roadtripu videli je absolútnym opakom toho, čo na ceste vypriahnutou Kaliforniou uvidíte teraz. Ak by mi niekto povedal, že vypriahnuta zem sa mu páči, tak ho pred touto cestou vysmejem. Ale ona tá vypriahnuta zem mala niečo do seba a výsledok toho naakumulovaného pocitu sa prejavil tak, že sme počas jazdy mali dokorán otvorené okná a vystrčení von z auta sme ako blázni kričali na plné hrdlo a pritom sme vôbec nevedeli prečo. Teraz, keď si na to spomeniem, tak už viem.

Azda nemôže existovať iný výsledok, ako keď sa po ceste takouto krajinou, kde po civilizácii nie je široko-ďaleko ani stopy, zrazu ocitnete pri pieskových dunách rozprestierajúcich sa na míle ďaleko. Stačí odparkovať na parkovisku, vyzuť sa a začať sa prechádzať. Dokonalé.

 • 09:30 Harmony Borax Works

Ak budete mať chuť, dajte si mini-zastávku pri tomto historickom mini múzeu. Zdržíte sa tu len niekoľko minút, no uvidíte historické miesto z 19 storočia, ktoré slúžilo ako ťažisko minerálu borax.

 • 10:30 Badwater Basin

Nižšie sa ísť už nedá. Áno, miesto, ktoré je -85 metrov pod morom je najnižšie položené miesto v Severnej Amerike a je to aj cítiť. Či už tlakom alebo teplotami. V našom prípade sme tu po vystúpení z auta vydržali 20 minút. Je zbytočné sa trápiť, no aj napriek tomu to bol zážitok. Rozpálená zem so soľným podložím a malými nepitnými pramienkami slanej vody. Zvláštne miesto a zvláštny zážitok. 

 • 12:00 Zabriskie Point

Tu už sa dýchalo lepšie a aj vetrík nám pofukoval. Že je ale Death Valley zvláštne miesto potvrdzuje Zabrieskie Point. Stačí prejsť iba pol hodinku cesty ďalej od Badwater a trochu do kopcov a zrazu sa ocitnete na mieste, ktoré je ževraj 5 miliónov rokov staré a vzniklo zo sedimentov jazera, ktoré tu kedysi bolo. Zvláštne farby, čudné zvrstvenie krajiny, človek nevie, čo si má myslieť, keď nikdy nič podobné predtým nevidel. 

 • 13:00 Dante’s View

Death Valley nám uzatvára posledná zastávka a po ceste k nej sa nedajte odradiť ani tým, ak budete cítiť, že sa vám asfalt lepí na pneumatiky. Ak si chcete vychutnať pohľad na celé údolie smrti z výšky 1669 metrov, poďte na toto miesto. Tešiť sa môžete na pohodlné parkovanie a jedinečný pohľad široko-ďaleko. 

 • 15:00 Príchod do obchodu Walmart

V okolí Walmartu v meste Pahrump sú rôzne chutné fast-foody, ale podstatou je doplniť zásoby, natankovať, nakúpiť vodu, snacky do auta, nejaké jedlo podľa vlastného uváženia a odporúčam aj pivečko. Keďže pred nami boli 2 plné dni absolútneho oddychu, nechceli sme sa vo Vegas zapodievať žiadnymi nákupmi a strácať čas takou zbytočnosťou ako je behanie po obchode. 

Akýkoľvek si zvolíte hotel je to na vás. My sme vychytali apartmánový komplex Rita Suite’s kde sme za skvelú cenu mali úplne v pohode raňajky a na hlavnú Strip ulicu to bolo 20 minút chôdze, čo je po piatich intenzívnych dňoch šoférovania ideálne riešenie. Hotelový komplex bol čistý, izby boli absolútne v poriadku a priestranné. Komplex mal svoj bazén, práčovňu a bar. Dôležité je, aby vám pobyt v Las Vegas vyšiel počas týždňa, keďže ceny ubytovania sú tu na minime a naopak cez víkend ceny vzrastú niekoľko násobne.

Po príchode sa ubytujte a ďalej vám už rozkazovať nebudem, Las Vegas sa už o vás postará.

5.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 300 míľ
Čas šoférovania 6 hod.

mesquite flat sand dunes death valley roadtrip
Relax pri pohľade na nekonečné duny púšti Mesquite Flat

6. Deň – Las Vegas

Aj keď sme na tento deň mali naplánovaný program, realita nakoniec vyzerala inak. Posledných 6 dní spolu s cestovaním do USA nás stálo mnoho síl a keďže pred nami bolo ďalších 15, rozhodli sme sa nerobiť vôbec nič. Celý deň sme ležali na hotelovom bazéne, popíjali pivko a relaxovali. Padlo to vhod a bolo to dobré rozhodnutie. Vo Vegas vlastne cez deň nemáte čo robiť. Okej, máte, ale ten pravý život začína po zotmení. Cez deň sú ulice poloprázdne, vonku je horúco a tak vám neostáva nič iné iba ísť mimo Vegas, navštíviť nejaké atrakcie alebo ostaň pri bazéne. 

Za zmienku určite stojí, ževraj veľmi pekný a neďaleký národný park Red Rock Canyon, kde sa môžete vybrať napríklad na ľahšiu túru Calico Trail Park a zoznam atrakcií, koncertov a udalostí, ktoré sa dejú vo Vegas je dosť dlhý, tak sa pozrite na oficiálnej stránke Visit Vegas.7. Deň – Las Vegas

Druhý deň sme už neposedeli a program bol úplne jednoznačný, vidieť ikonický nápis, technický dokonalú stavbu priehrady, mesto duchov a potom nočný život hriešneho mesta. 

 • 09:00 Fabulous Sign 

Vybrať si toto miesto ako prvú zastávku ráno bolo správne rozhodnutie. Parkovisko pri nápise je bezplatné, situované pri letisku a ľahko dostupné. O tomto čase by ste mali mať šancu nájsť si tam aj svoje miesto. Rada turistov pri nápise Welcome to Fabulous Las Vegas sa hýbe celkom rýchlo. Nenechajte sa zmiasť nejakými vyberačmi dolárov za fotku, je to zadarmo, odfoťte sa, zabavte sa a pokračujte ďalej. 

 • 10:00 Hoover Dam

Na hranici medzi Arizonou a Nevadou leží betónová priehrada, ktorej hmota by sa dala použiť na vybetónovanie dvojprúdovej cesty naprieč Amerikou. Priehrada bola postavená v roku 1935 a aj vďaka nej dnes poznáme Las Vegas v podobe, v akej je. Práve robotníci priehrady bolí tí, ktorí začali svoje peniaze míňať v prvých malých kasínach v tomto meste. 

Hoover Dam stojí za návštevu, je to kolos a technická stavba, ktorá sa len tak nevidí. Pred vstupom k priehrade vám nahliadnu do auta a aj keď parkovacích miest je dosť, pozor na nával turistov, ktorých tu je neúrekom. Za parkovanie sme neplatili a do vnútra priehrady sa dá vojsť, no za poplatok. My sme sa len poprechádzali a dovnútra sme nešli, keďže sme mali iný program.

 • 12:30 Nelson Ghost Town

Je to extrémne ťažké, ale keby som mal zostaviť pomyselný rebríček miest, ktoré ma dostali z celého tripu najviac, tak toto miesto sa dostane do TOP 5. Často to tak býva, že veci, na ktoré by ste to vôbec nepovedali, vás zasiahnu tak silno, že tomu nerozumiete. Opustené mesto Nelson uprostred ničoho, bolo tak autenticky naaranžované, že som mal pocit, akoby som sa vrátil späť v čase. A ak som niekedy sníval o tom, vidieť takú tú pravú historickú Ameriku, tu som ju našiel.

Nelson Ghost Town v nás zanechal silný dojem, dalo sa tu prechádzať, dotýkať sa vecí, nasadať do áut a to úplne zadarmo. Autentické, živé miesto so zvláštnou atmosférou. Ukrátiť sa o to, by veľmi bolelo. Tu sa vo mne zhmotnila celá prítomnosť Spojených štátov.

 • 19:00 Las Vegas

Po návrate z opusteného mesta sme si dali večeru, nahodili sa do gala a vybrali sa brázdiť ulice Vegas. Individuá, kasína, eskortné služby, veľa svetiel, hluku a ruchu. Vyzeralo to tak, že toto mesto nemá hraníc. Všade davy ľudí a drahé autá. Bolo fajn to vidieť a zažiť, ale mne to stačilo. 

7.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 120 míľ
Čas šoférovania 2,5 hod.

Nelson Ghost Town – autentické historické mesto uprostred ničoho

8. Deň – presun do Utahu

Lúčime sa s Las Vegas, vieme však, že dnešný deň je pohodovou presúvačkou, čiže žiadna panika s ponáhľaním sa a v nás teda stále doznieva to trojdňové ‘’voľno’‘. Voľnom myslím, že to boli dni, keď sme prerušili to hektické ranné vstávanie a nepresúvali sa denne stovky míľ. Za chvíľu však tým dňom bude koniec a nás čaká ďaleká, no o to viac zaujimáva cesta do stredozeme. 

 • 11:00 North Premium Outlet

Súčasťou roadtripu musí byť aj zastávka v nákupnom outlet centre. Amerika je predsa známa megalomanskými výpredajmi a tak som našiel Nort Premium Outlet, ktorý bol po ceste smerom na Utah a zároveň pár minút od nášho hotela. Vyhraďte si aspoň 3 hodiny, pretože vás čaká cca. 100 obchodov. My sme sa tomuto outletu, ale nejako extra nepotešili. Ceny neohúrili, dokonca by som to vôbec nenazval outlet centrom. Nevadí, pár z nás si radosť urobilo a to je dôležité. 

Mapa outlet centra vo Vegas 

 • 15:30 Príchod do obchodu Walmart

Ak ste náhodou zjedli a vypili všetko, odporúčam zastaviť sa vo Walmarte. Najbližšie dni sa budú tráviť opäť v prírode, takže svačinka sa zíde a rovnako tak pitný režim. 

Mestečko Hurricane bolo malebné a pokojné. Sieť motelov Super 8 mala celkom rozpačité hodnotenia, no musím povedať, že tento bol veľmi pekný a komfortný. Veľké izby, super lokalita, žiaden problém, bazénik, ráno kava alebo čaj, gofri s medom alebo toast s maslom a vajíčkom, super.

Nezabudnite, že ste prekročili časové pásmo a preto si prestavte hodinky o hodinu dopredu.

8.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 150 míľ
Čas šoférovania 3 hod.


9. Deň – Zion National Park

Po niekoľkých dňoch uprostred svetiel, ruchu mesta a vizuálneho smogu sa ocitáme opäť uprostred prírody. Raj s názvom Zion National Park v sebe nesie obrovské čaro. Týčia sa tam totiž skalné veže do výšky viac ako 2000 metrov, rozmanité farby pieskových skalísk a 300 druhov živočíchov. Zion je zmes kopcov, kaňonov, púšte, ihličnanov a riek. 

Pripravte sa na tradičný príchod do parku, kde vám pred vstupom skontrolujú, či máte annual pass a poprajú krásny deň, nasleduje nájdenie parkovacieho miesta a keďže je piatok, tak to vyzerá na poriadnu plnku. Po vystúpení z auta nás prekvapil celkom studený vzduch, takže sa pripravte na svieže rána, ktoré sa ale na obed v tomto období môžu kľudne zmeniť na poriadne peklo, preto nezabudnite na vodu a čapicu na hlavu.

 • 08:00 – Angel’s Landing

Nasadáme do shuttle busu, ktorý zadarmo (tak ako v každom parku) jazdí každú chvíľu medzi visitor centrom a zastávkami, ktoré sa nachádzajú uprostred parku. Vystupujeme na The Grotto, kde nás víta tabuľa, ktorá nám okrem popisu panorámy štítov okolo ponúka informáciu, že sme sa práve vybrali na túru, na ktorej zahynulo už niekoľko ľudí. Dávajte si pozor. Dík, dobré vedieť. 

Angel’s Landing za ten risk rozhodne stojí a nebudeme si robiť hanbu, keď sa hore pred nami vybrali aj rodiny s deťmi. Túra začína zľahka, no to, čo nás nakoniec čaká si zjavne musíme zaslúžiť. Prevýšenie 460 metrov na 4 kilometre, pripravte si minimálne pol dňa na cestu tam aj späť a keď už si budete myslieť, že ste sa ocitli hore, tak to si len myslíte. Je to iba polovica, tá druhá začína o pár metrov ďalej. 

Iba kráčajte, pozerajte sa pred seba a poriadne sa držte reťazí – to je pre tých, čo sa boja výšok, vy čo ste s výškami v pohode, užívajte si 360° panorámu na celý kaňon, zábavu, adrenalín a dívajte sa stovky metrov pod seba. Túra totiž v druhej fáze pokračuje úzkym a niekde veľmi, veľmi úzkym hrebeňom. Ak vydržíte, tak na konci cesty vás tento chodníček znamenite ocení.

 • 14:30 Riverside Walk

Po návrate naspäť k zastávke autobusu sme sa rozhodli zájsť ešte na krátku prechádzku Riverside Walk. Tá sa nachádzala na konci národného parku, respektíve vystúpite na poslednej zastávke Temple of Sinawava a z nej kráčate s davom asi pol hodinku, až prídete na koniec, kde končí tento turistický chodník. Tu ale začína ďalší, veľmi pekný, pod názvom The Narrows. Na ten, ale potrebujete ďalších 8 hodín a obuv do vody.  

My sme sa rozhodli ostať pri rieke, kde sme sa už len vykvasili, vyzuli a ponorili nohy do osviežujúcej rieky Virgin River. Naše nohy si to po tej makačke zaslúžili a viac by už ani nezvládli. 

Keďže sa motel v Hurricane nenachádza tak ďaleko od parku a najbližší motel, ktorý sa nachádza smerom, ktorým potrebujeme nasledujúci deň ísť je ďaleko, bolo by rizikové po tak náročnom dni šoférovať. Uvážil som preto, že bude lepšie ak tu ostaneme dve noci. Pri príchode do motela odporúčam natankovať na benzínke, ktorá je hneď vedľa motela. Nasledujúci deň bude dlhý a náročný.

9.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 50 míľ
Čas šoférovania 1 hod.

angels landing zion park slovenska vyprava
Na vrchole Angel’s landing v Zion parku

10. Deň – Bryce Canyon National Park a Capitol Reef National Park

Pred nami je veľmi zaujímavý deň. Čaká nás takmer 400 míľ smerom na východ a stačilo by ešte trochu a ocitli by sme sa v štáte Colorado. My však máme po ceste dva významné národné parky, čiže na Colorado už neostáva čas. Ak sa pýtate ako je možné stihnúť v jeden deň dva parky, tak konkrétne tieto parky ponúkajú takzvanú Scenic Drive. 

Scenic Drive je prehliadka národného parku z vopred vytýčených vyhliadkových miest, na ktoré sa dostanete aj vlastným autom. V praxi to vyzerá tak, že dostanete pri vstupe do parku mapu, na nej uvidíte všetky body, kde je možné zastaviť, rozhodnete sa na ktoré vyhliadky idete, každé z týchto miest má parkovisko, odparkujete, prejdete pár desiatok metrov a ocitnete sa na vyhliadkovom mieste. Stratiť sa nemôžete, keďže Scenic Drive má len cestu na jeden koniec parku alebo naspäť na začiatok parku. Ak sa vám nechce chodiť autom, môžete sa voziť aj shuttle busom zadarmo, počítajte s tým, že pri shuttle buse ste limitovaní a obmedzovaní. 

Samozrejme v týchto parkoch sa dajú tráviť aj dni a týždne a zdolávať rôzne miesta pešo. My však máme jasne nastavený itinerár a rozhodli sme sa parky vidieť, zažiť a presunúť sa na iné miesta.

 • 7:30 Canyon Trail Overlook 

Na ráno som si pre skupinku pripravil malé prekvapenie. Totiž, cestou z mesta Hurricane prechádzate autom opäť cez Zion park. Je to nádherná cesta, kde jeden úsek dokonca prechádzate cez kamenný tunel, priamo popod jednu z hôr a okamžite za vyústením tunela sa nachádza parkovisko. Je tam síce málo parkovacích miest, ale takto ráno by ste mali zaparkovať. 

Po asi 20 minutách prechádzky sa dostanete na miesto kde cesta končí, ale kam by pokračovala, keď pred vami sa objaví výhľad na ďalšiu časť údolia Zion a pod vami niekoľko sto metrový zráz. Dobré ránko prajem.

 • 9:30 Bryce Canyon National Park

Park tvorí 31 kilometrová Scenic Drive s 13 zástavkami a keď sa budete chcieť dostať vyššie ako náš Gerlach, tak stačí autom zájsť na tú poslednú, ktorá je vo výške 2775 metrov. My sme navštívili 5 zastávok, keďže sa pohľady opakujú, akurát sa na to pozeráte z iného uhla. Ušetrili sme vďaka tomu čas na to, aby sme sa presunuli a stihli vidieť ďalší park. 

Ak ste predtým o Bryce parku nečítali, nevideli a nepočuli, príchod do parku vyzerá veľmi nevinne. To najmä preto, lebo na samotný park sa budete pozerať zhora a teda to najväčšie prekvapenie príde, až keď sa dostanete na jeden z výhľadov. 

Konkrétne odporúčam výhľady Sunrise Point, Inspiration Point a Bryce Point, odkiaľ krásne vidíte celý amfiteáter, čo je názov pre veľmi zvláštne oranžovo-biele špicaté skalné útvary, ktoré tvoria identitu tohto parku a odlišujú ho od všetkých ostatných národných parkov. 

Zastavili sme sa aj na Natural Bridge, čo je prírodný skalný most a cestu sme zavŕšili na spomínanom najvyššie položenom výhľade s názvom Yovimpa Point, z ktorého vidíte na míle ďaleko do vnútrozemia.

 • 15:00 Capitol Reef National Park

Človek by neveril, ako sa dokáže krajina zásadne zmeniť a to stačí prejsť iba 100 míľ od Bryce parku a pred vami sa začnú postupne týčiť nekonečne dlhé skalné útesy národného parku Capitol Reef, ktoré sú ostro rezané vďaka rieke, ktorá tu tiekla pred pár miliónmi rokov. Za návštevníckym centrom začína 160 kilometrovú skalná stena, s názvom Waterpocket Fold, ktorá definuje tento národný park a popri ktorej si môžete vychutnať Scenic Drive s dĺžkou 16 kilometrov. 

Scenic Drive tvorí niekoľko zastávok, my sme nezastali ani na jednej, no vychutnávali sme si pomalú jazdu a pohľady z auta. Keďže sme mali terénne auto, náš cieľ bol jasný, Capitol Gorge. Je to vzrušujúca 20 minútová terénna jazda cez úzky kaňon, kde obe strany cesty lemujú desiatky-možno stovky metrov vysoké skalné steny, až sa ocitnete hlboko v kaňone, kde auto odparkujete, dáte si piknik a máte absolútny pokoj od okolia.

Náročny deň pre šoférov sa končí v malom mestečku pomenovanom po rieke, ktorá sa vlieva do známeho koryta rieky Colorado a formuje viac ako 800 míľovú oblasť. Motel 6 v meste Green River je v poriadku a blízko neho sa nachádza čerpacia stanica, tak nezabudnite natankovať. Pri ubytovaní sme nemali žiaden problém a aj keby bol, po tak náročnom dni dáte sprchu, pivko a ste v posteli.

10.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 400 míľ
Čas šoférovania 8 hod.

bryce_canyon_yovimpa_point
Yovimpa Point v národnom parku Bryce Canyon

11. Deň – Canyonsland a Arches National Park

11. deň znamená, že sa preklápame do druhej polovice roadtripu. Ono sa to nezdá, ale tak, ako je to celé krásne je to aj prekvapivo náročné. Zvykli sme si už na Ameriku, stravovanie, presuny, na rozmanitosť krajiny a po tom, čo sme videli aj na to, že nás už takmer nič nemôže prekvapiť. A ono to zo sebou nesie aj krehkosť celej situácie. Potrebujeme sa sústrediť nato, že je nutné udržiavať pozornosť na všetko ďalšie, čo je pred nami a vychutnávať si to rovnako, ako keby to bol náš prvý deň. 

Tento deň nás čakajú ďalšie dva parky, ktoré už našťastie nie sú od seba tak vzdialené, ako v predošlý deň. 

 • 07:00 Canyonsland National Park

Skoro ráno prichádzame pred návštevnícke centrum národného parku Canyonsland pomenované aj ako Island In The Sky. O 7:30 prichádza zamestnanec informačného centra a na stožiar vztyčuje americkú vlajku. Sledujeme to so zatajeným dychom, pretože málokedy také niečo vidíte u nás, no aj toto je súčasť tejto krajiny. Vlajka Spojených štátov tu veje na každom kroku a určite to o niečom svedčí. 

Aj tento park ponúka nádhernú Scenic Drive. Naša cesta vedie k prvej zastávke, ktorou je Mesa Arch. Nič netušiac zaparkujeme a vyberieme sa smer Mesa Arch, po asi 10 minutách sa počas východu slnka ocitáme nad prepadliskom, ktoré je tak ohromujúce, až je to nemožné popísať. A aby toho nebolo málo, toto prepadlisko sa nachádzalo za obrím kamenným oblúkom, ktorý sa týčil ako brána nad tým všetkým. 

Po spamätaní sa nasadáme do auta a vedomí si toho, kam sme sa to zasa dostali sa blížime na Grand View Overlook. Stačilo vysloviť tento názov a my sme už matne tušili, čo nás tam čaká. A čakalo. Mega výhľad na kaňony, kde je jasne vidieť niekoľko levelov obrovských prepadlísk zemskej pôdy.

Pokračovali sme ku Green River Overlook. Ďalší nádherný pohľad na kaňony, odkiaľ je možné vidieť rieku Green River a vyzerá to tak, že v tejto pustej oblasti je pravdepodobne jediným zdrojom vody široko ďaleko. 

A na záver tohto parku sme si nechali miesto, ktorého história sa dátuje zpred 170. miliónov rokov a pôvod jeho vzniku je dodnes neznámy. Upheavel Dome je kráter, ku ktorému vedie chodník z parkoviska Syncline Loop. Je to asi 30 minút chôdze a ak budete mať chuť pri návrate naspäť, v okolí parkoviska je množstvo piknikových miest, kde si môžete porelaxovať alebo dať svačinku. 

 • 13:00 – Arches National Park

Nestíhame spracovať jedno a zrazu prichádzame do druhého. Národný park s najvyšším počtom prírodných pieskovcovo-kamenných oblúkov na Zemi, skalné steny rôznych tvarov, zreteľne pohybom posunuté kilometrové zemské dosky, do toho nádherné počasie a to všetko dokopy nás doslova šokuje. 

Scenic Drive má asi 20 zastávok a ďalšie pešie túry. My si ako prvú vyberáme Double Arch. Oblúkov je v parku viac ako 2000 a my sa práve blížime ku gigantickej dvojici, ktorú je vidno už z diaľky. Veľké parkovisko znamená, že sme našli miesto a po 10 minutách chôdze prichádzame k dvojici spojených oblúkov, ktoré majú rozpätie 45 a 32 metrov. Stojíme pod nimi a chápeme aký malý je človek a ako dlho sa to tu muselo formovať. 

Hneď naproti Double Arch sa nachádza North a South Windows, preto sme sa rozhodli ísť tam pozrieť a pokochať sa ďalšími prírodnými oknami. Z tohto miesta sme sa chceli vybrať na ikonickú a najnavštevovanejšiu Delicate Arch, ktorá je dokonca tak známa, že sa stala symbolom na špz-kách áut alebo poštových známok štátu Utah. Keď sme si to ale spočítali, zistili sme, že je to pár hodinová túra pešo, preto sme zvolili variantu, že pôjdeme na parkovisko Delicate Arch Viewpoint a odtiaľ pešo asi 15 minút na Upper Delicate Arch Viewpoint, odkiaľ je Delicate Arch z diaľky vidieť. 

Našou poslednou zastávkou v Arches bola Devil’s Garden Trailhead, ktorá je zároveň aj poslednou zastávkou celej scenic drive. Odtiaľto sa dá ísť na niekoľko hodinovú túru, no ja som zvolil asi 30 minútovú prechádzku k oblúku Landscape Arch. Je to najdlhší pieskový oblúk na svete s rozpätím 88 metrov. Približovať sa k nemu už nedá, pretože jasne vidieť, že hrúbka oblúka v strednej časti tohto frajera visí na vlásku a kvôli erózii hrozí jeho padnutie. Sme radi, že sme ho stihli, tak ak to chcete stihnúť aj vy, ponáhľajte sa.

Jeden z najlepších motelov 6 doposiaľ, ktorý sa už podobal na hotel, keďže sa jednalo o niekoľko poschodovú budovu. Mestečko bolo čarovné a prispôsobené tomu, že sa nachádzalo medzi dvomi národnými parkami, takže ak budete mať čas, choďte sa poprechádzať a nasať energiu tohto turistického miesta.

11.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 170 míľ
Čas šoférovania 4 hod.

canyonsland grand view point roadtrip
Nekonečný výhľad z Grand View Point v Canyonsland

12. Deň – Gooseneck State Park, Monument Valley a Horseshoe Bend

Nadišiel deň, kedy sa postupne vraciame späť na západ. Aj keď je to jasný signál, že roadtrip sa prehupuje do predposlednej fázy, stále je dostatok miest, ktoré sú pred nami. Dnešný deň sa ocitneme v indiánskej rezervácií a vrátime sa naspäť do Arizony. 

 • 07:15 Wilson Arch

Za Moab-om, asi po hodinke cesty sme si oddýchli na kratučkej zastávke pri Wilson Arch. Už z diaľky sme videli tento veľký kamenný oblúk, ktorý sa týči vo vysokej výške. Až potom nám došlo, že to bola posledná rozlúčka s týmto typom prírodných monumentov. Ak sa vám podarí tak na parkovisku pred Wilson Arch vzhliadnete aj postávajúce, typicky americké truck kamióny. 

 • 09:30 Goosenecks State Park

Po ďalších sto míľach sa krajina zásadne zmenila a my prichádzame k štátnemu parku štátu Utah, ktorý nepatrí pod národné parky USA. Preto tu neplatí náš Annual Pass, no vstupné tu stojí iba 10$ na auto. Odparkovali sme hneď za vstupom, kde sa nachádza otvorené parkovisko a niekoľko piknikových prístreškov, v ktorých sme si vychutnali raňajky. Miesto malo svoju atmosféru aj vďaka tomu, že na parkovisku si rozkladali svoje stánky s hand made výrobkami domorodí predajcovia. Dalo sa tak s nimi pokecať, alebo si niečo kúpiť. 

Samotný park tvorí samozrejme niekoľko turistických trás. Kvôli času sme ostali iba na veľkom parkovisku, odkiaľ bol ale perfektný výhľad na obrovské meandre a vyformovaný kaňon rieky San Juan, ktorý sa ťahal pod vami ako nekonečný had. 

 • 10:30 Forrest Gump Point

Miesto, kde sa Forrest po 3 rokoch, 2 mesiacoch, 14 dňoch a 6 hodinách rozhodol prestať bežať. A bolo vidno, že ľudia tento film super poznajú. Stálo tam niekoľko áut a desiatky ľudí sa snažili napodobniť túto absurdnú scénu. My sme sa pripojili tiež a nahrali sme tú svoju. Neskutočne sme sa pri tom zabavili. Toto miesto ponúka aj skvelý panoramatický pohľad na v diaľke sa rysujúci Monument Valley. 

 • 11:15 Monument Valley 

Ďalší z parkov, ktorý nepatrí pod národné parky USA, ale do správy kmeňa Navajo, ako indiánska rezervácia (aspoň niečo im chudákom nechali). Neplatí tu teda Annual Pass a vstupné do parku je 20 $ na auto. Rozhodne sa ale jedná o zastávku, ktorú si nemôžete dovoliť vynechať. Niektorí kritici hovoria, že tu dokopy nič nie je, iba skaly uprostred ničoho. Podľa nás sa kritici veľmi mýlia. Ak ste milovníkom prírodných monumentov, tak toto je jedno z najfotogenickejších miest v celých Spojených štátoch.  

Po odparkovaní auta sme sa prešli po turistickom centre odkiaľ sú okrem iného nádherné výhľady na celé údolie, obchody so suvenírmi, síce s trochu prestrelenými cenami, no v zásade primerané, ak sa jedná o kvalitnú hand made výrobu, taktiež tu nájdete mini múzem histórie a hotel, ktorý je zasadený do prostredia tak, že ho ani nezbadáte. 

Pre terénne autá (videli sme aj neterénne) je tu k dispozícii 27 kilometrová scenic drive. Môžete si aj zaplatiť prehliadku a nechať sa viesť ich terénnym autom. O čo v krátkosti ide? Brodíte sa červenou púšťou a sledujete stovky metrov vysoké, hnedo-červené kamenné monumenty a podľa mapy, ktorú dostanete si prispôsobujete ich tvar na rôzne zvieratá, veci či postavy. East and West Mitten Buttes má byť ruka v palcových rukaviciach, Elephant Butte má byť obrý slon, The Three Sisters sú tri katolícke mníšky atď. 

Náhorná plošina Monument Valley je pozostatkom pohoria Rocky Mountains a pôsobením erózie je možné sledovať postupný rozpad útvarov. Je to proces stoviek miliónov rokov, takže neobávajte sa, ešte to stíhate. 

 • 17:00 Horseshoe Bend

Čakala nás dlhšia cesta do civilizácie a ubytovanie sa v meste Page, ktoré je strategickým miestom medzi jednotlivými národnými parkami Utahu a Arizony. Ešte predtým však dotankujeme a vyberáme sa k veľmi známemu a obľúbenému miestu v tvare konskej podkovy.

Dlhý deň teda zakončujeme pri Horseshoe Bend a všetky moje bádania pri plánovaní roadtripu nenasvedčovali tomu, že by sa na tomto mieste malo platiť vstupné. Opak však bol pravdou, keďže toto miesto bolo vysoko frekventovaným, v máji roku 2019 tu vystavali oficiálne parkovisko aj s bránou, pri ktorej uhradíte 10 $ za auto. Po asi 15 minútovej prechádzke sa dostanete na ikonické miesto, ktoré vyformovala rieka Colorado a tá ďalej pokračuje až do Grand Canyonu.

Ak by ste mali síl, tak odporúčam ešte navštíviť neďaleký Wahweap Overlook a Glen Canyon Overlook, my sme to mali v pláne, ale síl už nebolo.

 • 18:30 Príchod do obchodu Walmart

Najvyšší čas doplniť zásoby. Pred nami je posledný týždeň a rozsiahla presúvačka opäť k Tichému oceánu. 

Keďže mesto Page je pre turistiku strategické, premieta sa to aj do cien ubytovania. Ja som našiel asi najlacnejšie v sieti motelov America’s Best Value, dnes sa to volá Antelope Canyon Inn. Hodnotenia na bookingu boli pod 7 hviezdičkami, tak som s celkom malou dušičkou vstupoval na izbu. S veľkým prekvapením sa ale jednalo o priestrannú a čistú izbu, bez vážnych problémov. Za nás super postačujúce. 

12.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 300 míľ
Čas šoférovania 5 hod.

monument_valley_roadtrip
Posádka roadtripu pri Forrest Gump point s výhľadom na Monument Valley

13. Deň – Grand Canyon, Kingman, Route 66

Čaká nás zdolanie najdlhšieho úseku, počas ktorého to majú hlavne šoféri ťažké. Starosti však treba hodiť za chrbát, bola by hanba nadávať na to, že musíte šoférovať uprostred dovolenky, ktorá nemá obdobu. Z dôvodu, aby sme všetko stihli, museli sme skoro ráno vyraziť smer Grand Canyon. 

 • 08:00 Grand Canyon

Park, v ktorom by ste mohli tráviť týždne a stále by bolo čo robiť a čo vidieť. Dá sa zdolávať pešo, autom, člnom alebo vrtuľníkom, môžete tam nocovať, ísť do múzea, alebo navštíviť viac ako 20 dostupných vyhliadkových miest. My prichádzame na miesto zvané Desert View Watchtower skoro ráno a vyzerá to naokolo pomerne pokojne, bez návalu turistov. Po vystúpení z auta nás však šokuje silný chladný vietor, preto po niekoľkých dňoch vyberáme bundy a mikiny. 

Nie je tajomstvom, že Grand Canyon, ako kultúrne dedičstvo zapísané v UNESCO by malo byť staré okolo 2 miliárd rokov, s dĺžkou takmer 500 kilometrov a na jeho dno sa niekedy dívate z výšky aj okolo 2000 metrov. Pri prvom pohľade sa len zastavíte a kocháte. Slová sú zbytočné a najlepšie na tom je, že z ktoréhokoľvek miesta sa naň pozriete, vždy ho vidíte gigantický a vždy ho vidíte inak. 

Desert View sa nachádza vo výške 2267 metrov a doslova vás ochromí. V rámci vyhliadky sa nachádza aj kamenná veža, ktorej vrchol bol v čase našej návštevy uzavretý. Do vnútra sa nám podarilo zájsť a bolo to skutočne zaujímavo nadizajnovaný interiér, ktorý nás vtiahol do minulosti. Maľby na stene, starý nábytok, úzke točité schodisko a možnosť vyjsť po ňom tri poschodia. Nechýbal obchod suvenírov a terasa, z ktorej bol ešte krajší výhľad na celý kaňon. 

Ďalšou zastávkou bol Grand View Point a ako som spomínal vyššie, bol to ďalší šokujúci výhľad, len z iného uhlu. No a nakoniec sme sa boli pozrieť aj na Yavapai Point, ktorý sa nachádza za Mather Point – hlavným turistickým strediskom celého parku. Takže mali sme trochu väčší pokoj od dosť rušného miesta. 

 • 14:00 Mr D’z Route 66 Diner

Po zdolaní takmer 200 míľ som pre skupinku pripravil nečakané prekvapenie, obed v typickej americkej reštaurácií z 50-tych rokov. Typická v zmysle scén kultových filmov a videoklipov, ktoré zobrazovali raňajkárne a večerné reštaurácie so zapamätateľným, farebne prevedeným interiérom, s typickým retro sedením, okrúhlymi barovými stoličkami, poličkami, vešiakmi, obrazmi a jukeboxom. 

Super atmosféra a veľký zážitok, do toho perfektné jedlo a hneď vedľa baru stará Route 66. Toto je druhé miesto, ktoré by som zaradil do mojich TOP 5 zážitkov celého roadtripu. 

 • 16:00 Route 66

Kvalitne najedení a pofotení, sme sa vybrali smer Joshua Tree a teda nebezpečne blízko k Los Angeles. Pred nami bolo ďalších 200 míľ, preto sme v meste Kingman ešte dotankovali (najlacnejší benzín vôbec 2,2 $ / 1 galón) a vybrali sa na cestu Route 66, čo znamenalo nekonečný šoférsky zážitok. Cesty v USA neboli zlé, ale toto bolo niečo extra. Cesta, ktorá nemala koniec a nekonečné planiny s krásnym západom slnka.

V tento deň sme prešli aj časové pásmo, preto si nezabudnite aj vy hodiny posunúť o hodinu dopredu. 

Väčší motelový komplex s ubytovaním za skvelú cenu a úplne v poriadku izbami. Ubytovanie má super strategickú polohu, keďže len pár minút jazdy a ste v národnom parku, ktorý na nás čaká nasledujúci deň. 

13.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 500 míľ
Čas šoférovania 8,5 hod.

kingman mr dz dine roadtrip route 66
Pred gýčovou americkou diner reštikou Mr D’z

14. Deň – Joshua Tree National Park, Pioneertown, San Diego

Ranné vstávanie s vedomím, že toto je posledný národný park, ktorý navštívime a od ktorého sa presunieme už ‘’len“ naspať k oceánu, kde náš trip aj zakončíme dá zabrať. Dni plynú rýchlo a tie dobré dni sa zdá, že ešte rýchlejšie. Zatiaľ nám počasie praje, dá sa povedať, že je dokonalo rozprávkové, každý sme bez zranenia, zdravý a autá sú v poriadku. Takéto zhodnotenie situácie je zásadné pre uvedomenie si vecí.

 • 07:30 Joshua Tree National Park

Joshua Tree a celá jeho oblasť má svoj špecifický pôvab, zvláštny pokoj, do toho tyrkysová obloha a domčeky, so záhradami paliem, kaktusov, baldachýnmi a farebnými kvetmi.

Do parku prichádzame tak skoro, že pri vstupe nebol nikto. Nikomu sme sa nemuseli preukazovať a aj keby, Annual Pass tu platí. Národný park ponúka množstvo krátkych turistických trás, zaujímavé výhľady, prechádzky, stovky druhov kaktusov, od najmenších po veľké stromiská, auto preháňate popod kaktusové aleje, všade piesok a do toho zasadené typicky oblé kameňe, ktoré už len dotvárajú celú atmosféru. 

Zaujímavosťou je, že tento park najviac spropagoval album hudobnej skupiny U2 z roku 1987 pod názvom Joshua Tree. Od tohto obdobia park navštívi takmer 1,5 milióna návštevníkov každoročne.

Nás tu čakali tri krátke zastávky. Prvou bola Cholla Cactus Garden, kde sme dorazili skoro ráno a na naše šťastie nebolo nikde ani nohy. Dalo sa tu prechádzať pomedzi kaktusovú záhradu, trochu robili problém včielky, no keďže človek doposiaľ nič podobné nevidel, bol to veľký zážitok. Neskôr sme sa presunuli k Barker Dam Nature Trail. Asi hodinová prechádzka k malej, umelo vytvorenej priehrade. Počas našej návštevy nejavila známky vody, no niekedy slúžila na jej zachýtavanie pre zvieratá a pracovníkov, ktorí pracovali v neďalekých baniach. A poslednou zastávkou bol výhľad Key’s View, na ktorom sa z výšky 1580 metrov pozeráte na celé údolie Coachella Valley a pri dobrej viditeľnosti vidíte až do Mexika na horu Mount Signal.

Toto mestečko som si na návštevu vybral najmä preto, lebo sa nachádza blízko národného parku Joshua Tree a teda, prečo nespojiť príjemné s užitočným. Do mesta je vstup zadarmo a ľahká dostupnosť, mimochodom, je to regulérne mesto, kde žije okolo 600 obyvateľov. Pôvodne sa však jednalo o miesto, ktoré bolo postavené v roku 1946 na popud potreby westernových filmových kulís. Natočilo sa tu viac ako 200 filmov a seriálov.

Autenticita mi však pripomínala mesto duchov Nelson Ghost Town, ktoré sme navštívili v piaty deň. Dokonca toto bolo ešte živšie, keďže tu skutočne ľudia žijú. Osobne som nevedel, čo si mám myslieť. Na jednej strane vidíte westernovú banku, oproti obchod so zbraňami, o kus ďalej väzenie, pohodené TNT zariadenia, sudy, sliepky, kaktusy, všetko dokonalo naaranžované a zasadené do púštneho prostredia, ktoré bolo skutočné a hodilo sa presne pre tento účel.

Bizarná situácia, v ktorej bojujete s pocitom, že toto musí byť sranda, no na druhej strane vidíte, ako si ľudia žijúci tam opravujú veci na záhradke. Pioneertown je dokonalý, odporúčam navštíviť všetkými desiatimi.

 • 14:00 Príchod do obchodu Walmart

Zastavili sme sa vo Walmarte, v ktorom sme urobili predposledný nákup a doplnili zásoby. Bola to krátka zastávka, keďže sme potrebovali iba vodu a nejaký chutný snack. Tak nechávam na vás, či vy tu budete potrebovať zastaviť alebo nie. 

 • 16:00 San Diego

Uf, ubehlá dlhá doba, kedy sme naposledny boli vo veľkomeste. Po týždňoch strávených uprostred planiny, prírody a malých mestečiek sa ocitáme na päť prúdovej diaľnici smer San Diego a je nutné zapájať omnoho viac zmyslov a reflexov, keďže na m2 vzrástol aj počet vplyvov na ceste a v okolí. 

Ako prvú som zvolil zastávku nedaľeko San Diega v bohatej štvrti La Jolla, kde sa nachádza monument Mount Soledad Cross, čo je pamätník venovaný vojnovým veteránom stojaci na hore Mount Soledad, odkiaľ je krásny výhľad na celé San Diego a ďaleké okolie. 

Mimochodom celé San Diego je opriahnuté armádou, keďže po útoku na Pearl Harbor sa americká flotila presunula práve do tohto mesta, stalo sa strategickým bodom pre sústredenie bojových jednotiek. Nečudujte sa, keď nad hlavami uvidíte stíhačky a vojenské vrtuľníky, alebo na každom kroku stretnete vojaka.

Po výhľade sme sa presunuli na poloostrov Point Loma, kde okrem vojenských základní sa na cípe poloostrova nachádza aj maják Old Point Loma Lighthouse. Ten sme žiaľ nestihli, keďže prístup naň je otvorený do 17:00, o čom sme nevedeli. Tak sme zašli na poslednú zo zastávok, ktorá sa nachádzala neďaleko. Bude to znieť trochu morbídne, ale jedná sa o vojnový cintorín Fort Rosencrast National Cemetary. V našom zaújme tam nebolo zabávať sa, no aj napriek tomu sa jednalo o silný zážitok. Pomníky tisícov a tisícov padlých vojakov z rôznych vojen, pri pohľade na západ slnka a nekonečný oceán to v nás vyvolalo silné dojmy. 

Strategicky dobre položený motel v super cene a asi 10 minút chôdze od prístavu a hlavnej promenády centra mesta. Jedinou nevýhodou bolo, že v jeho blízkosti sa nachádzalo letisko a preto každých pár minút vám niekoľko desiatok metrov nad hlavou preletelo pristávajúce lietadlo. V izbách to tak našťastie počuť nebolo a po dvoch pivkách už vôbec nie. 

14.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 270 míľ
Čas šoférovania 5,5 hod.

pioneertown roaedtrip
Westernové hollywoodske mestečko Pioneertown

15. Deň San Diego

Posledných 5 dní som zvolil režim maximálneho komfortu. Vedel som, že po tých 15 dňoch budeme vyčerpaní, ale že až tak, to som netušil. Naozaj, cestovanie dá zabrať a aj napriek všetkým zážitkom a kráse to bolo vyčerpávajúce. Pochopil som, že stratégia, ktorú som zvolil bude fungovať. Posledné dni teda, žiadne veľké presúvačky, iba oddych, vylihovanie a prechádzky. 

 • 10:00 Coronado Island

Ráno, sme si trochu dlhšie pospali a potom sa vybrali ku prístavu, konkrétne na Broadway Pier, odkiaľ pravidelne premáva Coronado Ferry, teda loď spájajúca San Diego a ostrov Coronado. Plavba trvá približne 10 minút a jedna jazda stojí 5 $. Lístky sa dajú kupiť pred Pierom, v jednom z informačných stánkov. 

Akonáhle vystúpite z lode, stačí sa vybrať západne naprieč celým ostrovom, chôdzou je to niečo cez pol hodinku a dostanete sa na známu Coronado Beach. Prechádzku ostrovom určite odporúčam. Čisté ulice, nádherné domčeky, na prvý pohľad dokonalé bývanie, kde si viem predstaviť tráviť dôchodok a veľká frekvencia vojakov spôsobená tým, že na severnej časti ostrova je obrovské sídlo armády. 

Coronado Beach sa označuje prívlastkom jednej z najkrajších pláži v Kalifornii a bola to pravda, človek sa do nej skutočne zamiluje. Biely piesok, nie až tak veľa ľudí a niekoľko metrov od nás najväčši drevený hotel na svete, známy aj z filmu Niekto to rád horúce s Marilyn Monroe. Stačí už len vytiahnuť vychladenú Coronu z ruksaku a dokonalá dovolenková idylka je na svete. 

 • 17:00 San Diego 

Ak budete vládať, tak v prístave môžete navštíviť ešte múzem námornej lode USS Midway, odfotiť sa pri známej soche Unconditional Surrender Statue alebo sa prejsť do nádherného parku Embarcadero Marina. Nám sa to už nepodarilo, pretože sme sa na pláži tak slnkom spálili, že po príchode na motel sme sa zmohli už len na oddych a spánok.

V prípade, že nebudete chcieť ísť na Coronado Island alebo sa rozhodnete v San Diegu ostať ešte jeden deň, odporúčam známe a osvedčené turistické miesta starého a pôvodného San Diega pod názvom Old Town, nevynechajte svetoznámy Balboa park s krásnymi záhradami a sú tu aj super vodné atrakcie, kde sa dokážete poriadne vyblázniť, ako napríklad SeaWorld San Diego.

san diego roadtrip
Panoráma mesta San Diego z ostrova Coronado

16. Deň – Los Angeles

Posledná zastávka celého road tripu je mesto anjelov odkiaľ aj odlietame. Mesto plné prekvapení, príjemných, aj tých menej príjemných. To, ako sme nastavili celý roadtrip sa ukazuje ako skvelé riešenie a to najmä z pohľadu síl, ktoré postupne dochádzali. 

 • 07:30 Black’s Beach 

Cestou zo San Diega sme sa vybrali na jeden kopec, aby sme si vychutnali raňajky a posledný takýto pohľad na širý oceán z výšky útesu. Black’s Beach je obľúbená pláž s vysokými vlnami a je súčasťou oblasti La Jolla. Ak máte chuť na kávu s vip výhľadom, toto miesto ráno bude stáť za to. 

 • 09:00 Príchod do obchodu Walmart

Posledný nákup. Nakúpte si, čo potrebujete na posledné 4 dni v Los Angeles. My sme tento nákup využili aj na darčeky domov, keďže v LA nebude čas chodiť po obchode. Nakúpili sme veci ako zubnú pastu Crest, kávu Dunkin Donuts, sladkosti alebo korenia. Určite to odporúčam urobiť tu a teraz, pretože my sme si potom porovnali ceny v duty free obchodoch na letiskách a je to neporovnateľne drahšie.

 • 11:30 Griffith Observatory

Vstup do Los Angeles si ani nevšimnete, toľko dialníc, toľko áut, ono to hustne už dávno pred vstupom do mesta a vy tým pádom ani neviete, kde LA začína. Osobne si nedokážem predstaviť koľko tí ľudia strávia v autách, ak idú z alebo do práce, no musí to byť o držku. 

Po preplnenej ceste sa konečne dostávame k planetáriu, ktoré je 400 metrov nad mestom. Jedná sa o stavbu v dizajne Art-deco s pekným výhľadom na LA. Rozmer LA je ale tak obrovský, že taký mrakodrapový downtown vidíte poskromne a v prípade smogového oparu, ktorý sa nad LA nesie často, neuvidíte ani to. Pri príchode na parkovisko sme zistili, že sa platí 10 $ a keďže automat na platbu kartou nefungoval, uvážili sme, že je čas odísť. 

 • 12:30 Hollywood Sign

Pri hľadaní miesta, odkiaľ je najlepšie vidieť nápis Hollywood, v pôvodnom znení z roku 1923 to bol Hollywood Land a dnes, pre jeho záujem je to aj chránena pamiatka, som na internete narazil na niekoľko odporúčaní. Čo je isté, úplne k nápisu sa nedostanete, je to tam oplotené a pod kamerami. Môžete riskovať a ísť na súkromné cesty a medzi domy, no to zas nie je celkom slušné.

Ako najlepšiu alternatívu sme teda našli miesto v parku Lake Hollywood Park na ulici Canyon Lake Dr., kde sa dalo pohodlne zadarmo odparkovať a vychutnať si výhľad z pomerne blízkej vzdialenosti.

 • 14:00 Beverly Hills a Rodeo Drive

Los Angeles je naozaj veľké, len prechod medzi dvomi štvrťami Hollywood a Beverly Hills trval pár desiatok minút. Štvrť Beverly Hills však bola naozaj krásna a presne ako z filmov. Chalani, ktorí nasádzali palmi v tejto oblasti, aby jej zvýšili ceny pozemkov a nehnuteľností vedeli presne, čo robia. Dokonalé bývanie, ktoré trochu narušila atmosféra v rozdiele nedostatku, niekoľko metrov za hranicami Beverly Hills. 

Ak sa chcete vyfotiť pri nápise Beverly Hills Sign odporúčam dostať sa na ulicu N Beverly Dr. , na ktorej môžete kdekoľvek pri krajnici zadarmo na tých pár desiatok minút odparkovať. Do určitej hodiny tam môže parkovať ktokoľvek. Táto ulica je zároveň aj tou slávnou ulicou, ktorá sa tiahne pod alejou vysokých paliem.

A už keď ste zaparkovali na tejto ulici, je to odtiaľ pár krokov na najdrahšiu obchodnú ulicu vôbec. Rodeo Drive plné svetových posh značiek a drahých áut. Ak máte chuť míňať, tu je to miesto. 

V Los Angeles som hľadal ubytovanie, ktoré je na strategicky dobrom mieste. Strategicky dobré miesto znamená blízko metra. Nechceli sme už jazdiť autami, tých niekoľko tisíc kilometrov nám bohate stačilo. Ubytovali sme sa teda v moteli 6, ktorý ponúkal za poplatok aj podzemné parkovanie. Toto parkovanie ale bolo po našom príchode plné tak sme zašli o ulicu ďalej do stráženého parkovacieho domu Cherokee Ave Garage, ktorý nás vyšiel omnoho lepšie. 

 • 17:00 Voľný program

Keďže máte motel hneď vedľa slávnej ulice Hollywood Boulevard, kde sa nachádza chodník slávy so všetkými atrakciami, ako Wax Múzeum, Theatre Hollywood, Madame Tussauds a desiatky barov, obchodov a pouličných umelcov, iba choďte na ulicu a program si určite nájdete.

16.DEŇ NA MAPE
Na mape sú vyznačené len miesta, ktoré zdolávate autom.
Prejdená vzdialenosť 160 míľ
Čas šoférovania 4 hod.

beverly hills boulevard
Ikonická ulica v Beverly Hills

17. Deň – Los Angeles – Santa Monica

Na pláž Santa Monica sa dostanete zo zastávky Hollywood Highland červenou linkou na 7th Street, kde prestúpite na tyrkysovo modrú linku a pôjdete na konečnú zastávku Downtown Santa Monica. Vystúpite a o pár desiatok metrov ďalej uvidíte pred sebou ikonický Santa Monica Pier, na ktorom je kopec atrakcií, umelci, show program a aj malá horská dráha.

Jazda Metrom

Metro v Los Angeles funguje tak, že si v automate za 2$ kúpite tzv. Tap Card, ktorú si potom nabíjate buď celodenným lístkom za 7 $ alebo jednou jazdou za 1,75 $. Kartu si stále pred vstupom do metra označujete. 18. Deň – Los Angeles – Venice Beach

Na pláž Venice Beach sa dostanete rovnako ako Santa Monicu, teda zo zastávky Hollywood Highland červenou linkou na 7th Street, kde prestúpite na tyrkysovo modrú linku a pôjdete na konečnú zastávku Downtown Santa Monica. Tu budete mať na výber, či sa prejdete popri oceáne, je to tak 30 minút pešo alebo nasadnete na bus a zveziete sa linkou do Venice. My sme sa prešli. 

Venice bolo úplne iné ako som očakával. Prišlo mi to tu ako organizovaná anarchia, i keď v dobrom slova zmysle. Množstvo pouličných predajcov všemožných hand made vecí, hudobníci, veľké množstvo bezdomovcov, gift shopov a umelcov. Prejdite sa k skate parku, ktorý poznáte z rôznych filmov a seriálov a potom nevynechajte pláž s veľkými vlnami, surfermi a tradične známou pobrežnou hliadkou. 

Abbot’s Pizza Company

No a ak si chcete urobiť pravý americký gurmánsky zážitok, rozhodne navštívte Abbot’s Pizzeriu, ktorá sa nachádza 1407 Abbot Kinney Blvd vo Venice. Asi 15 minút pešo od ikonického nápisu Venice, ktorý visí nad ulicou Windward Ave. Za large pizzu dáte zhruba 30 $, ale garantujem, že takúto pizzu ste nikdy nikde nejedli. 


19. Deň – Los Angeles – Universal Studio

Posledný deň v spojených štátoch som sa rozhodol venovať maximálnej zábave a Universal Studio do tejto kategórie určite spadá. Z motela 6 a zo zástávky Hollywood/Highland je to iba jednu zastávku metrom do Universal/Studio City. Stačí vyjsť z metra a značky vás budú navigovať k shuttle busu, ktorý vás odvezie zadarmo, až ku bránam zábavného parku. Tento deň si zaručene užijete, čakať vás bude asi desiatka interaktívnych horských dráh a mestečko, ktoré vás doslova vtiahne do života filmov a rozprávok. 

Lístky som nakúpil dopredu, keďže nákup online je výhodnejší, ako na mieste. 

Najväčšie odporúčanie je ísť do Universal Studia počas týždňa. Cez víkend je to plnka a nebude mať možnosť stihnúť všetky atrakcie, čo je škoda. 


20. Deň – vrátenie auta – odlet

Po odchode z motela sa zbavujeme všetkých harabúrd, rozbitých topánok a zničeného šatstva, ktoré už nepotrebujeme, jedla, ktoré nestíhame skonzumovať a neprešlo by letiskovou kontrolou. Nasadáme do auta a vyrážame smer požičovňa áut, odkiaľ sme auto zobrali. Ešte predtým, ale zájdeme auto poriadne vyumývať a dotankovať plnú, aby sme nedostali zbytočnú pokutu. Vrátenie auta prebieha v poriadku, týpek skontroloval okom, či je auto v poriadku, dal mi bloček a rozlúčil sa s nami.

Shuttle bus spoločnosti nás opäť zadarmo hodil na letisko. Takže 100% spoľahlivé služby a spokojnosť. 

Bye Bye America

usa roadtrip west coast route 66

ITINERÁR NA STIAHNUTIE


ROZPOČET 

Ak pôjdete podľa môjho itineráru, mali by ste sa zmestiť do rozpočtu, ktorý popíšem. Dokonca vás to môže vyjsť ešte výrazne lacnejšie. Stačí nájsť lepšiu letenku a dokážete rozpočet znížiť o ďalších pár stovák eur. Uvedené sumy sú náklady na osobu, nie sú to absolútne čísla, keďže každý nakupoval viac, menej, obedoval, neobedoval, nakupoval darčeky, nenakupoval. Kto ako chcel. Tie hrubé náklady by mali byť približne rovnaké.

 • Letenka – Budapešť – Istanbul – Los Angeles – Istanbul – Budapešť = 535 €
 • Presun – Košice – Budapešť – Košice = 20 €
 • Víza – Esta turistické víza = 13 €
 • SIM Karta – medzinárodná sim karta od spoločnosti Three = 5 €
 • Cestovné poistenie – my sme si dávali v slovenskej sporiteľni = 20 €
 • Hotovosť v EU – do Turecka a Maďarska sme mali = 100 €
 • Ubytovanie v USA – platby za motely vyšli = 500 €
 • Obedy v USA – stravovanie vo fast foodoch a reštikách vyšlo = 230 €
 • Nákupy v USA – nakupovanie vôd, raňajok a snackov do auta = 150 €
 • Požičanie auta – na 21 dní vyšlo aj s poistením auto = 222 €
 • Tankovanie v USA – v priemere sa tankovalo každých 400 míľ = 90 €
 • Lístky – vstupy do parkov a universalu = 130 €
 • Iné – parkovania, darčeky atď. = individuálne

SPOLU = 2015 € na osobu pri cestovaní min. 4 ľudí na auto


APLIKÁCIE DO MOBILU

 • Motel 6 – aplikácia motel 6 je efektívny spôsob ako rýchlo nájsť a zabookovať motel
 • Google maps -stiahnite si aj offline verzie jednotlivých štátov. Zíde sa vám ak budete bez signálu
 • Sygic – keď sme nemali signál a nefungoval ani Google Maps offline, zachránil nás Sygic
 • Booking – ak budete chcieť zmeniť motel 6 tak booking je super na výhodné ceny a spoľahlivosť
 • Prvá pomoc – pre každý prípad aplikácia, ktorá vám pomôže v prípade ohrozenia zdravia.
 • Gas Buddy – pomáha vyhľadávať benzínove čerpadlá aj podľa najlepšej ceny. 

SIM KARTA A DÁTA 

My sme mali možnosť kúpiť si za 15 libier v Anglicku dve sim karty od spoločnosti Three, s ktorou sa viete pripojiť aj v Amerike a máte 12 GB dát. Nevýhodou tejto karty je, že ju musíte aktivovať v UK. Mne to tam aktivoval brat a poslal poštou na Slovensko. Ak by ste mali možnosť, určite ju odporúčam, fungovala bezchybne. Viac info o nej na webe Three.

Ak však túto možnosť nebudete mať, zakúpte si v USA simku od T-mobile pre cestovateľov za 25 $, sú tam však obmedzené dáta na 2 GB, čo je málo. Alebo potom využite Lycamobile za 18 € s 5GB dát a kúpte si kartu cez e-bay. Veľa ľudí to už skúšalo a odporúčajú ju, viď debatka na Tour De Svet na facebooku.


UŽITOČNÉ ODKAZY A ZDROJE

Množstvo užitočných odkazov nájdete v itinerári, tu pridávam ďalšie zdroje, ktoré mi pomohli. 


POŽIČANIE AUTA

O požičaní auta v USA by sa dala napísať samostatná kniha, možno by som našiel aj nejakú šedinu z časov, keď som to riešil. Skúsim to zhrnúť do pár základných bodov.

 • Čím bližšie, tým horšie 

Auto som pozeral niekoľko mesiacov dopredu a ak by som neotáľal, mohlo sa poriešiť trochu lacnejšie. Preto vám odporúčam, hneď po kúpe leteniek riešte auto.

 • Na mieste nie

Požičanie auta na mieste stojí o niekoľko stovák viac, ako v časnom predstihu cez internet. Nečakajte a nespoliehajte sa na poslednú chvíľu. Ja by som šiel radšej na istotu.

 • Čo potrebujem

Ak to budete kupovať z domu, stačí vám bankomatová karta. Pri preberaní auta od vás budú pýtať kreditku. Nevadí, keď ste ňou neplatili pri objednávke, dôležité je, aby ste ju pri preberaní auta mali. Preukážete sa aj pasom a vodičákom. Pre istotu si vybavte aj medzinárodný vodičák na príslušnom policajnom úrade. Je to na počkanie a stojí 7 €. 

 • Poistenie

Veľmi dôležitá vec a odporúčam priplatiť si ju aspoň v základnej výbave a uistiť sa, že ju máte. Poďla informácií, ktoré som dostal, na mieste by vám auto bez poistenia ani nepožičali, ak nie ste občan Spojených štátov. Podľa informácií, ktoré som nazbieral by som vám neodporúčal ani poisetnia cez tretie strany. Láka vás to, kvôli dobrej cene, ale keď sa niečo stane, máte prieťahy nielen s požičovňou, ale aj tou treťou stranou, od ktorej budete žiadať, aby vám škody boli preplatené. Dbajte hlavne na to, aby auto malo poistenia s názvom Cover The Car (LDW) a Third Party Liability.

 • Kde bookovať

Stránky a rôzne članky vám budú ponúkať ako najvýhodnejšiu voľbu web rentalcars.com. Najlacnejšie možno áno, otázka je, či aj najvýhodnejšie. Po mnohých hodinách skúmania a čítania som zistil, že síce auto si požičiate lacnejšie, problém môže nastať práve vtedy, ak sa niečo stane a vy si budete myslieť, že máte auto poistené. A tu začnú tie prieťahy s treťou stranou.

 • Oficiálny predaj

Ja odporúčam ísť opäť na istotu, najmä ak sa jedná o takýto dlhý roadtrip. Požičanie si priamo cez stránky spoločností znamená garanciu poistenia (ak to máte v cene) a aj zákaznícky servis v prípade otázok. Tých pár desiatok dolárov naviac nestojí za naťahovanie sa v prípade problému. My sme si vybrali Alamo, ale môžete sa pozrieť aj na Budget, Enterprise, Thrifty, Dollar alebo Hertz

 • SUV

Pre takúto cestu určite odporúčam SUV. Ako ste mohli čítať v itinerári, prechádzali sme po náročných povrchoch. Auto sa stane vašou súčasťou a budete v ňom tráviť hodiny a hodiny. SUV je ideálne riešenie, čo sa týka pohodlia a odkladacieho priestoru.

 • Kontrola auta

Nezabudnite si auto po prevzatí ešte pred odchodom z požičovne dôkladne skontrolovať. Nafotiť z každej strany tak, aby bolo vidno, že ste stále v predajni. Budete tak krytí v prípade, že sa vrátite a budú vás chcieť nachytať na niečom, čo ste neurobili vy. Nezabudnite každú vec, ktorú si všimnete pri prevzatí, nahlásiť predajcovi a on to zapíše do správy o prevzatí. 

 • Druhý vodič

Niekedy som čítal, že je to spoplatnené, v našom prípade sa ma pri check-ine pani iba opýtala, či budeme mať druhého vodiča, povedal som áno, požiadala pas a vodičák dotyčného druhého vodiča a bolo to vybavené, zadarmo a bez problému. Dohodnite sa však už na Slovensku, kto bude šoférovať, aby si aj ten druhý vodič poriešil medzinárodný vodičák. 

 • Šoférovanie po USA

Kto ešte nešoféroval po veľkomestách, bude to šok. Ale ten po čase prejde a užijete si veľké a priehľadné cesty, dobré značenie a aj kvalitný povrch vozovky. Dávajte si pozor na semafory, tie sú za križovatkou, nezľaknite sa na diaľnici, pretože v USA sa predbieha aj z ľava aj z prava. Posledná dôležitá vec, tam, kde to nieje zakázané, môžete na križovatke na červenú odbočiť doprava, ale samozrejme najprv dávate prednosť všetkým, ktorí majú zelenú.


STRAVOVANIE

My sme si počas roadtripu dopriali takmer každý deň teplé jedlo. Či už večera alebo obed, ako sa kedy dalo. Väčšinou sa jednalo o fast food reštaurácie, ale nie je fast food ako fast food. V Amerike je v ponuke množstvo chutných a kvalitných rýchlych občerstvení a dajú sa prirovnať k reštaurácii. Rozdiel je v tom, že to máte naservírované rýchlo (nám to vyhovuje kvôli času) a za dobrú cenu (reštaurácie s obsluhou sú naozaj drahé a musíte nechať dýško).

Odporúčame siete Denny’s s tradičným americkým sortimentom alebo chutnú áziu v Panda Express a nám chutilo aj mexiko v Taco Bell.


ČO SI ZBALIŤ

Nebudem vám samozrejme prikazovať, čo si zabaliť do kufra, chcem vám len dať vedieť, že množstvo vecí, ktoré sme si vzali my sme vôbec nevyužili. Vo vačšine hotelov máte k dispozícii práčovňu aj so sušičkami, tak nie je o čom. 

U nás to bolo tak, že každý si vzal príručnú batožinu (ruksak, malý kufor), najlepšie je však ruksak, keďže ten využijete na turistiku. Každá dvojica sa okrem toho zbalila do jedného veľkého kufra. Takže sme ôsmi ľudia mali dokopy 4 veľké kufre a 8 malých príručných batožín. 

Základné veci, ktoré budete potrebovať: 

Oblečenie

 • Letné oblečenie
 • Oblečenie pri chladnejšom počasí 
 • Slušňácke oblečenie
 • Čapica, okuliare, prišiplášť
 • Turistická obuv, šlapky
 • Uterák
 • Pyžamo

Dokumenty

 • pas
 • medzinárodný vodičák
 • vodičák
 • kreditka
 • asistenčná kartička poistenca
 • letenky
 • sken víz esta

Technika

 • Nabíjačky
 • Adaptéry do áut (hudba, gps)
 • Foťáky a go pro kamery
 • Pamäťové karty

Drogéria

 • Opaľovací krém
 • Antibakteriálne mydlo
 • Lieky na základné bolesti a problémy
 • Očné kvapky pre šoférov
 • Základné veci na hygienu

Iné

 • Fľaša na vodu
 • Slovenská vlajka
 • Chladiaca taška na potraviny skladateľná

PRAKTICKÉ TIPY

 • Na tento rozsah roadtripu buďte minimálne dvaja šoféri na jedno auto
 • Kúpte si vo Walmarte prenosný varič a plynovú bombu, zíde sa vám pri jedení instatných jedál
 • Ak ste kávičkari, zíde sa vám koťogo
 • Ak idete dve autá, držte sa pri sebe a berte na seba ohľad 
 • V parkoch, ktoré majú Scenic Drive, choďte po scenic drive, výrazne ušetrite čas
 • Udržiavané toalety sú na každom frekventovanom mieste národných parkov
 • Každý nech má v mobile tabuľku itineráru, v prípade, že sa autá od seba oddelia
 • Kúpte si do každého auta sim kartu s internetom kvôli gps a bookovaniu ubytovania
 • Na každom moteli sme mali uterák, sprchový gél a šampón
 • Na väčšine motelov bol k dispozícii prístroj na ľad
 • Benzín je najdrahší tam, kde je málo konkurencie – odľahlé miesta, národné parky
 • Deku, ktorú sme dostali v lietadle, sme si vzali a použila sa ako deka na pláž
 • Umývajte a dezinfikujte si ruky po každej možnej príležitosti 
 • Pitnú vodu kupujte v galónoch, nie v 0,5 l. fľašách ušetrite peniaze a šetrite prostredie
 • V národných parkoch sú kohútiky s pitnou vodou, kde si galóny môžte dočerpať
 • Na trvácnosť potravín v aute nám pomohlo vziať si chladiacu tašku a kúpiť si gély na chladenie 

ZÁVER

Ak by som to mal na záver zhrnúť, tak vám chcem povedať, choďte. Nepremýšlajte priveľmi, pretože premýšlanie to celé prekomplikuje a nakoniec ostanete doma. Aj mnohým z nás hrozilo, že ostanú doma, ich život by plynul ďalej, no o čo by si ho ukrátili, keby neboli súčasťou vyššie spomínaného. 

Prajem vám krásne zážitky, bezpečný pobyt a zdravý príchod späť domov.


Ak ak som vám aspoň nejakým spôsobom týmto článkom pomohol alebo máte otázky, na ktoré tento článok nedáva odpovede, dajte mi prosím vedieť. 


san diego mount soledad cross
20 comments Add yours
 1. Ahojte. Mnohokrát som si prečítal článok a je fantastický, plný zážitkov. Chystáme sa absolvovať podobnú trasu a mal by som pár otázok, ktoré mi celkom neboli jasné z kontextu.
  1. Bolo vás celkom osem, izby ste delili ako? 2 x štvorlôžkové, či 4 x dvojlôžkové?
  2. Bookovali ste každé ubytko asi koľko vopred?
  3. Ako je to s „toll“ platbami? Viem, že v štátoch Nevada a Arizona sa neplatí. Ako je to v Californii a Utahu, akým spôsobom sa platí a koľko to vychádza?
  4. V Las Vegas si uvádzal, že ste sa dali do „gala“. Myslel si tým konkrétne aj nejakú kravatu atď, či stačila košeľa? Resp. bolo to povinné, myslím tým, či to nejak pozerali?
  5. Využili ste „refund policy“ pri Walmarte viackrát? Nerobili, žiadne komplikácie?
  6. Mali ste nejaké nepríjemnosti počas tripu, ktoré ste nespomenuli? Problémové štvrte, nepríjemní personál alebo nejaké nebezpečenstvo v prírode, púšti?

  Za odpovede vopred ďakujem.
  Robo

  1. Robo ahoj, veľké DÍK za koment. Teším sa, že článok potešil a teším sa, že idete. Skvelé rozhodnutie 🙂

   1. brali sme stále 2 x 4 lôžka – je to cenovo najlepšie, hoc je menej súkromia (nám to ale nevadilo).
   2. bookovali sme deň/dva vopred cez aplikáciu My6 (appka pre sieť Motelov 6) alebo tradične cez booking.
   3. cesty sú spoplatnené väčšinou na východe USA. Počas tripu nebola spoplatnená ani jedna cesta. (pozor na most Golden Gate, tam sa platí)
   4. vo Vegas sme mali košielky, tričká a do kasína nás pustili, kontrolovali babám iba vek. Takže určite nepotrebuješ oblek ani sako 🙂
   5. refund vo Walmarte sme neriešili (bolo to v pláne, ale nakoniec sme nekupovali nič, na čo by sme to využili) Neviem za akých podmienok a či to ešte platí. Keď sme v USA pracovali v roku 2015, viem, že veľa kolegov to využívalo v rámci bicyklov, stanov, spacákov, gps a pod. a nebol s tým problém.
   6. časté zastávky na wc, pretože čím viac ľudí – tým viac rôznych potrieb. Totiž, každý reaguje inak na jedlo/vodu/prostredie 🙂 Držte sa pokope, málokto si k vám niečo dovolí, keď vidí, že ste skupina (zvláštnych ĺudí, od ktorých nevieš čo máš čakať je najmä vo veľkomestách strašne veľa). Vodiči nech si vždy doprajú spánok, je to zodpovednosť a čaká ich naozaj veľa šoférovania. Ideál je, aby ste sa aj ako autá držali na ceste pokope, v prípade defektu, alebo akejkoľvek inej udalosti je lepšie keď na seba vidíte (vo veľkomestách je to ale pri vyťaženej premávke nemožné). Pite veľa vody, tie teploty a výškové rozdiely dajú organizmu zabrať. Na túry si doprajte kvalitnú obuv. Vždy na konci dňa si dohodnite nasledujúci deň, aby každý vedel – o ktorej sa vyráža, ako dlho bude trvať cesta, či treba tankovať a pod. Nákupy si robte na viac dní dopredu, aby ste nestrácali čas v obchodoch (nezdá sa to, ale aj taký obyčajný nákup sa môže nečakane pretiahnuť, keďže 8 ľudí = 8 rôznych potrieb). Urobte si preventívne prehliadky pred odchodom, nech viete, že ste zdravotne aspoň v základoch OK. Aby ste sa vyhli ponorke dohodnite si aj nejaké bezpečné a naplánované rozchody, kde si prečistíte hlavy a užijete chvíle osamote 🙂

   V globále sme my žiaden závažný problém našťastie riešiť nemuseli.

   Zhrnutie 🙂 Všade extrémne milí ľudia, naprieč všetkými štátmi a miestami. Ochotní pomôcť pri akomkoľvek probléme/otázke. Roadtrip je skvelá vec, no treba sa pripraviť na úplne iný typ dovolenky. Za enormne krátky čas to bol totiž taký extrémny tlak na naše zmysly, že hodnotu toho celého sme si uvedomili, až po príchode domov a doznievala ďalšie mesiace. Doznieva vlastne vždy, keď si otvorím tento článok 🙂

   Držte sa, hlavne opatrne a užívajte si každý moment.
   Keby boli otázky, sem s nimi. Čaves, Matúš.

   1. Ďakujem za odpoveď.
    Tiež som na tom rovnako s článkom a vždy vo mne nechá veľké emócie a motiváciu to plánovať ďalej. Vyzerá to tak, že my budeme len 4, aj to sa nám podarilo len veľmi ťažko nájsť druhý pár.
    Taktiež pracujem na skrátení itinerára, keďže to zatiaľ vyzerá, že sa chystáme na cca 16-17 dní a rozhodol som sa, že vašu trasu s malými úpravami absolvujeme obrátene.
    Ešte by som sa opýtal… ak by si mal vynechať absolvovanie 2-3 národných parkov kvôli nedostatku času, ktoré by to boli?
    Ja som sa rozhodol pre Capitol reef, Canyonsland a Arches National Park (asi kvôli podobnosti s ostatnými NP) – ušetrí nám to 2 dni a taktiež sa nechystáme do San Diega.
    Na druhej strane by som chcel vopchať Antelope canyon (ak už budeme v mestečku Page).
    Chystáme sa podobne ako vy v Septembri, čiže tie podmienky (turisti, počasie…) by mali byť takmer rovnaké.
    Ešte raz ti ďakujem za článok, pozrel som hodne videí a prečítal články od ľudí z rôznych krajín, ten tvôj ma inšpiroval najviac a je asi najviac dopodrobna sformulovaný.
    Dúfam, že nás Covid od nášho tripu nezastaví a budeme ho môcť absolvovať.
    Pekný deň. Robo

    1. Nechcem ti povedať kam máš ísť a kam nie, pretože nechcem, aby si na mňa potom nadával, že prečo som ti odporúčil ten ktorý park a vám sa náhodou páčiť nebude. 🙂 Za nás ti môžem povedať, že každý jeden park bol iný a každý jeden park bol dychvyrážajúci. Nedokážem si dnes ani len predstaviť, že by som nevidel taký Canyonsland. To by som radšej obetoval jeden deň v LA, len aby som ten park videl znova. Ale to som ja, rozhodnutie nakoniec aj tak musíte urobiť vy. Každopádne dajte vedieť, ako bolo. Úprimne držím palce nech vám všetko vyjde. Matúš

 2. Ahojte,
  aj ja sa pripájam k pochvale a veľkej vďake za takýto super článok. Je to perfektný nápad a vďaka tak detailnému opisu si na to trúfame aj my. Tiež sa pripájam s otázkou, ako skrátiť celý výlet na takých 16 dní, pričom by sme radi vynachali niektoré parky. Vieš prosím odporučiť, ktoré by bolo ideálne vynechať, resp. naopak: ktoré z tých parkov boli TOP a určite si ich nenechať újsť? 🙂 Vďaka.

  1. Ahoj, v prvom rade veľmi pekne ďakujem, som rád, keď vás článok navnadil. Keď máte možnosť ísť, určite tak urobte 🙂 Ako som už písal kolegovi vyššie, nechcem vyslovene hovoriť, kde by si mal/nemal ísť, pretože nechcem, aby si na mňa potom nadával, že prečo som ti odporúčil ten ktorý park a vám sa náhodou páčiť nebude. Pre nás bol každý jeden park iný a každý jeden park bol dychvyrážajúci – a to naozaj. Nedokážem si dnes ani len predstaviť, že by som jeden z nich nevidel. To by som radšej obetoval deň v LA, len aby som niektorí park videl znova. Keby boli ďalšie otázky, pokojne sa pýtaj. Pozdravujem.

 3. Ahoj, děkuji za detailní informace o výletě. Vaše cesta je velmi inspirativní.
  Chtěl bych se zeptat na sekci v Yosemite parku. Udělali jste si hiking výlet z Curry Village na Nevada falls a potom jste šli zpět do Curry, kde jste sedli do auta a vyjeli autem na Glacier Point?
  Ptám se protože se mi nedaří najít spojení autem mezi Curry Village a Glacier pointem.
  Děkuji za odpověď.
  Pavel

 4. Ahoj,

  Mysleli sme že sa tvojim itinerarom len inšpirujeme a spravíme si vlastný. Nakoniec sme ho skoro celý okopirovali… Je to perfektné naplánované až do takých detailov ako kde nakupovať 🙂
  Niečo sme si samozrejme upravili podľa našich preferencií. Podcenili sme ale záujem napriklad o antelope canyon, kde sme si nestihli rezervovať sprievodcu. Na taký Angels Landing je už lotéria, snáď sa nám pošťastí a dostaneme sa tam.

  Každopádne, chcem za nás poďakovať, že si sa podelil o skúsenosti, plán a všetky informácie! Neviem si predstaviť, koľko času by sme tomu venovali, keby sme nemali takú predlohu.

  Vďaka!
  Imo

 5. Ahoj tento roadtrip ma zaujal na šupu…fakt pecka a klobuk dolu
  Chcem sa ta ale opýtať vzhľadom na cenu pozičovni áut, ubytovania atď…..myslíš že by sa to dalo zvládnuť len jednej osobe? Dik za odpoveď

  1. Filip ďakujem! Verím, že ti článok pomôže. Dalo by sa to zvládnuť aj v rámci jednej osoby ak miluješ šoférovanie tak veľmi, že ti neprekáža, že si na to sám. A čo sa týka rozpočtu, počítaj s výraznym navýšením nákladov, keďže my sme to všetko delili medzi štyroch. Drž sa

 6. Ahojky, najprv chcem vyjadriť svoj obdiv k úžasnej organizácii celého tripu a neviem si ani predstaviť, koľko práce a hodín na internete to chcelo. O to viac si cením, že sa o to všetko delíte s nami, ostatnými, ktorí majú možno až príliš veľký rešpekt pred takou cestou – hovorím konkrétne o sebe 🙂 Po prečítaní celého článku som ale úplne otvorená to risknúť, aj s mojou feet on the ground and no risk taking personality 🙂 Ešte raz veľká vďaka za naozaj výnimočný itinerár a želám veľa ďalších úžasných ciest. Andrea

  1. Skvelé Andrea 🙂 Ďakujeme za pozitívny komentár a prečítanie článku. Veríme, že si už trip absolvovala a keď ešte nie, tak že už máš termín odletu. Áno, príprava zabrala hodiny a hodiny v období dvoch rokov. Ale stálo to za to! Vôbec nemáme problém tento trip (alebo aspoň podobný) absolvovať ešte raz. Pohrávame sa s tou myšlienkou. :)) Všetko dobré.

 7. Ahoj, perfektny Itinerar, dakujeme velmi pekle. Rada by som sa opytala este na poistenie auta cez Alamo. Nikde na ich stranke neviem najst kolko stoji poistenie ani ziadnu možnost zakupenia poistenia. To sa da vyslovene iba pri preberani auta za ich okienkom? Alebo akym stylom si viem dokupit plne kritie k autu? Radi by sme to mali poriesene uz dopredu. Vas kolko vyslo poistenie? Dakujem velmi pekle za odpoved 🙂

  1. Ahoj Iveta, poistenie auta bolo zahrnuté v celkovej cene prenájmu auta. Takže presné číslo ti nepoviem. Treba sa informovať priamo v Alamo, čo konkrétne je v cene vozidla a aké typy krytia. Držíme palce 🙂

 8. ahojte, absolvovali sme podobnú trasu minulý rok august/september, 16 dní autom, takmer všetko sme naplánovali podľa tohoto vášho blogu. Je fakt super, veľmi pekne ďakujeme! bol to super zážitok, na celý život, neviem, či to niekedy niečo prekoná. jedine, čo nás mrzí, je, že sme nemohli ísť do Death Valey (kvôli tomu hurikánu, čo sa tadial prehnal vlani – pár dní pred naším odletom..). Ale inak výlet na parádu, neviem, ako by sme to zvládli bez vášho itineráru… ešte raz ďakujeme.. 🙂

  1. Ahoj Silvia, ani si nedokážeš predstaviť, ako veľmi nás tvoj komentár potešil. Pre nás to totiž automaticky znamená vrátiť sa myšlienkami späť do zážitku a pripomenúť si ho. A dokonca sa pohrávame s myšlienkou absolvovať to s malými obmenami ešte raz 🙂 Sme radi, že ste si to užili a že sme mohli takto pomôcť. Všetko dobré !

 9. Ahoj, nejdříve děkuji za hezký článek a velkou inspiraci pro moji letošní letní dovolenou. A teď bych se chtěl ještě zeptat na jednu věc: Na začátku článku píšeš, že jste vyrazili na cestu okamžitě, resp. hned druhý den ráno. Jak jste to vyřešili s Jet-lagem? Trochu se bojím vyrazit na cestu hned druhý den. A pak mám ještě dotaz na návštěvu v Universal Studios Hollywood, mohu si vzít sebou skládací sedačku na čekání ve frontách nebo mě s ní nepustí dovnitř (podobně jako při vstupu na sportovní stadion)? A poslední dotaz je na vstupy do národních parků, chci si koupit tu roční kartu pro celé vozidlo za cca 80 dolarů, ale pak nevím zda už budu mít všude vstup zdarma nebo ještě budu muset platit za vstupy zejména pokud se musí udělat rezervace na konkrétní hodinu. Předem děkuji za rady a přeji hezký den. Honza

  1. Ahoj, ďakujeme za spätnú väzbu 🙂 Jet-lag sme neriešili. Mali sme v sebe toľko adrenalínu, že sme proste nasadli do áut a vyrazili. Doľahlo to na nás v Las Vegas. Tam sme si dopriali viac spánku, oddychu a nič nerobenia. Do Universal Studia odporúčam ísť cez pracovný týždeň, tých ľudí by tam malo byť citeľne menej ako cez víkend. Kontrolou sa prechádza, tu nájdeš info ohľadne Policies V národných parkoch sme si nikdy nemuseli kupovať iný vstup okrem tej 80$ karty, takže neviem povedať, či ťa čakajú ďalšie poplatky v aktuálnej dobe. Silno držíme palce, aby roadtrip vyšiel! Enjoy

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.