Som výnimočný. Na Slovensku chvastanie, vo svete uznanie. Ako sa to nebáť o sebe povedať?

Veď, kto si dokáže svoje nohy zobrať doslova na plecia, však? 😀 Kedy naposledy si sa pozrel na svoj život a povedal si si, že si výnimočný? A kedy naposledy si sa postavil pred niekoho a hovoril mu o tom, že si výnimočný? Pochopil som, že povzbudzovať sám seba je v profesnom a osobnom živote nesmierne dôležité, ale postaviť sa pred niekoho a hovoriť mu o tom, že som výnimočný je úplne iný level.

Ešteže tu rastie iniciatíva, ktorá ťa to naučí o sebe povedať.

Kde som na to prišiel? 

Ako píšem vo svojom predošlom článku, že investovanie do vzdelania bolo to najlepšie rozhodnutie, tak aj toto poznanie na to krásne nadväzuje. Účasť na certifikačnom programe Grow with Google, do ktorého som sa zapojil, ma hneď na prvej hodine nechal zapotiť sa. 

Presne vtedy som sa musel prvýkrát v živote postaviť pred ostatných a otvorene hovoriť o svojej výnimočnosti. Na začiatku prezentácie strach a predsudky, no nakonci uznanie ostatným kolegom za to, čo dokázali. Skvelý pocit a nezabudnuteľná skúsenosť. 

Ale poďme pekne poporiadku.

Dosť bolo predsudkov

Predsudky u podstatnej časti Slovákov sú tak silné a tak hlboko zakorenené, že stačí čo i len predstava toho, že niekomu máš hovoriť o tom, že si výnimočný a okamžite si paralyzovaný. Nepredstaviteľné. Ja sa mám pred niekým chváliť? Prečo by som to robil? Nechcem vyzerať namyslene. Čo si o mne budú myslieť?

Pritom sa na to stačí pozrieť z opačného konca a pochopili by sme, že naozaj každý z nás je výnimočný. Každý z nás má pre niečo talent a možno si to ani neuvedomujeme, ale každý z nás dosiahol desiatky malých víťazstiev v bežnom, študentskom a pracovnom živote.

Predstavme si, že by sa ľudia nebáli svoje dosiahnuté ‘’maličkosti“ otvorene a bez ostychu vymenovať. Podstatne by sa utlmila miera závisti medzi nami a zvýšila by sa podpora a pochopenie pre úspech. Nebudem idealista, táto vec sa nevytratí, preto som sa ja aj mnohí iní rozhodli šíriť osvetu, ktorá keby zasiahla čo i len jedného človeka, tak to stojí za to. 

História je za nami, pozerajme vpred 

Nepôjdem do hĺbky, ale nesieme si to historicky. Veď problémy a rozdelenie spoločnosti ovplyvňujú naše charakterové vlastnosti odjakživa. Prečo by sme ale na sebe nemohli pracovať a zlepšovať svoje kvality? Žijeme modernú dobu, poznáme techniky a metodiky ako to urobiť. Jediné, čo nám bráni začať, sme my sami. 

A prepáč mi to, no nadpisom článku som trochu zavádzal. Neplatí, že len Slovensko je také a všade inde je to ideálne. Svet s tým bojuje rovnako, no mnohé krajiny majú výhodu v tom, že v tomto boji proti predsudkom a za podporu schopností jedinca sú omnoho ďalej a my ešte len začíname. Nevadí, podstatné je, že sa hýbeme.

Zamestnávatelia a zamestnanci na to prichádzajú

Firemné kultúry vyspelých spoločností, našťastie už aj tých Slovenských, si uvedomujú, že musia nabehnúť na nový spôsob prístupu k ľuďom. A aj ľudia si uvedomujú, že sa potrebujú prestať báť otvorene hovoriť o sebe a svojich schopnostiach.

Inšpirácia prišla so zahraničia, kde firemno-kultúrne zmeny a zmeny v budovaní seba, ako značky priniesli skvelé výsledky. Vďačiť za to môžu najmä iniciatívam, ktoré začali nové spôsoby sebarozvoja a budovania osobnosti edukovať, šíriť ich medzi zamestnávateľov, zamestnancov a medzi znevýhodnenými skupinami. 

Práve tieto iniciatívy sa už nevydržali pozerať na to, ako sa diferencujú priebojní, od tých menej priebojných. A aj na to, aký dvojaký meter sa používa v prípade rovnosti šancí v pracovnom prostredí medzi ženami a mužmi, ľudí s nejakým typom postihnutia a rozdielnej rasy.

Chcem sa zmeniť, ako začať?

Povzbudzujem ťa, nauč sa povedať, že si výnimočný. Je to naozaj úplne jednoduché, no ak budeš mať problém o tom hovoriť s druhými, minimálne ti to pomôže zreflektovať a povzbudiť tvoj život.

  • Napíš to

Napíš na papier aspoň 10 výsledkov alebo životných momentov, ktoré označuješ za výnimočné a ktoré označuješ za úspech. Malé aj veľké, všetko, čo má pre teba hodnotu, nemá to hranice.

  • Tréning a zasa tréning

Vyber si blízku osobu, pred ktorou nemáš zábrany. Dohodnite sa, že si navzájom odprezentujete, čím ste výnimoční. Ak máš takýchto ľudí okolo seba viac, super, čím viac tréningu, tým lepšie pre teba.

  • Zapisuj si 

Založ si napríklad bullet journal, do ktorého si začneš zapisovať svoje úspechy, úlohy, ciele. Začni reflektovať svoj deň, aby si v budúcnosti na nič nezabudol, poučil sa z chýb a pripomínal si, čo všetko si už dosiahol.

  • Skús to

Ak dodržíš prvé tri body, tak pri vhodnej príležitosti, pri pohovore do novej práce alebo aj v pracovnom kolektíve odprezentuj, čo sa ti podarilo a kľudne podpor výsledky práce aj u svojich kolegov.

  • Ambícia

Svoje skúsenosti sebapropagácie, trénovania komunikácie a budovania osobnostného rastu využi. Stanov si ambiciózny cieľ a dosiahni ho. Pochopíš, že to celé naozaj funguje.

Poď ďalej – skús sebapropagáciu

Chceš skutočne vyjsť zo svojej svojej komfortnej zóny? Začni premýšlať nad self-promom. Jeho zlepšenie ťa bude formovať a posilní tvoju vieru v samého seba. Začneš tým búrať predsudky v spoločnosti, pretože človek, ktorý sa nebojí postaviť sám za seba, sa nebojí postaviť ani za schopnosti druhých. Ten človek vie, čo stojí úpenlivé a trpezlivé budovanie seba samého, preto má pochopenie pre úspech toho druhého. 

Predstav si modelovú situáciu. Ocitneš sa v kruhu osôb, ktorí spochybňujú úspech niekoho iného a ty sa zrazu za ten úspech postavíš. Ako výrazne narušíš atmosféru a zaužívané spôsoby. Tí ľudia budú zaskočení a v lepšom prípade sa začnú seba samých pýtať: ,,Bolo by mi príjemné, ak by takto rozprávali o mne?’’

Sám to poznám

Od začiatku tvorby tohto blogu bojujem pri každom článku s tým, ako to zoberie čitateľ a moje okolie. Predsa len naše témy s Katkou nie sú primárne o cestovaní, jedle a o fashion už vôbec nie. Hovoríme o reálnych a autentických prežitkoch bežného života. Preto sa vždy pri zverejnení článku pýtam staré známe: 

Čo o mne asi tak hovoria? Zverejním tento článok vôbec? Nevyzerá to príliš, že si ulietavam? Robím zo seba niečo, čo niesom? Nezmažem radšej tento článok?

Ísť takto s kožou na trh nie je žiadna sranda. Vynárajú sa mnohé otázky a pochybnosti a to aj napriek tomu, že mi chodia pozitívne ohlasy a viem, že veľká časť článkov výrazne pomohla už niekoľkým čitateľom. 

Nehovoriac o tom, ako som zápasil so zverejnením internetovej stránky www.matuskasicky.com, ktorá má hovoriť o mojich pracovných schopnostiach a dosiahnutých výsledkoch. 

Takže ak sa ti budú zdať moje staré alebo nové články ako dokazovanie si niečoho, nie je to tak. Ja som iba prekonal strach hovoriť otvorene o svojich úspechoch, ale aj o neúspechoch s cieľom pomôcť a inšpirovať .

Ide o postoj

Toto je zásadná vec prístupu k pochopeniu iniciatívy ,,Som výnimočný“. Keďže na tento spôsob sebaprezentácie nie sme zvyknutí, treba to trénovať. Tak, aby keď príde k situácii, že potrebuješ odprezentovať svoju výnimočnosť, budeš vedieť, čo máš povedať a bude to v úprimnom postoji, pokorne, no založené na faktoch. 

Lebo ak je to založené na faktoch, nie je to vychvaľovanie sa. Je to proste tak. Ty si to skutočne dokázal a tento postoj sa nerozporuje so skromnosťou. Človek môže byť skromný, no zároveň hrdý na to, čo dokázal. 

Prečo to vôbec robiť?

V kontexte článku by si mal pochopiť prečo, ale ak by som to mal zrhnúť tak poviem: 

  • Uvedomenie si seba samého 
  • Pochopenie svojich schopností a hodnôt
  • Zlepšenie sebapropagácie
  • Búranie predsudkov v spoločnosti
  • Viac príležitostí pre svoj život

,,Bez aktívnej snahy sebapropagácie samého seba máme tendenciu zaostávať za ľuďmi, ktorí sami seba propagovať vedia.’‘

Zdroj: Mass-Racusin, Corinne A. and Laure A. Rudman. ‘’Disruptions in women’s self-promotion, the backlash avoidance model’’Psychlogy of women quarterly 342 (2010) 186-202


Pripoj sa aj ty do #iamremarkable, veď dôvody na to vidíme všade okolo seba a dôverne ich poznáme aj vo svojom vnútri. 

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.