Výstup na Kriváň. Populárna turistická atrakcia, ktorú nesmieš vynechať.

Poznáme mnoho symbolov Slovenska, ale tento je obzvlášť národný. Spomínaný v mnohých básňach, razený na minciach, či dominanta na starom štátnom znaku. Naše veľhory nie sú na zahodenie, preto sme sa rozhodli prekonať seba a zdolávať štíty. Na výber sú desiatky, no na rozcvičku sme si dali výstup na Kriváň. Milovaný a nenávidený. Len pohľad naň vzbudzuje rešpekt. To, ako sme nakoniec zvládli cestu nahor, zbúralo všetky predsudky z výstupu.

Letné obdobie nie je úplne tým najideálnejším časom pre vysokohorskú turistiku. Dôvodom sú buď vysoké teploty, alebo z ničoho nič búrky. Ak sa predsa len vyberiete na Kriváň, zoberte si dostatok vody a poriadne sa predtým vyspite. Čaká vás nasledovné:

Nadmorská výška: 2494 m
Prevýšenie: 1353 m
Čas výstupu z Troch studničiek: 3,5 hodiny
Kondičná náročnosť: 2/3
Technická náročnosť: 1/3
Doprava: na Tri studničky autom, na Štrbské pleso autom, autobusom alebo vlakom

Z TROCH STUDNIČIEK

My sme sa rozhodli pre výstup z Troch studničiek. Štrbské pleso nám prišlo príliš mestoidné a obkukané. Ak sa aj vy rozhodnete pre Tri studničky, rozhodne si privstaňte. Na naše počudovanie sme po príchode museli parkovať niekoľko desiatok metrov od parkoviska, ktoré bolo úplne plné. Všimli sme si, že každý kto sa naň nezmestil, odstavil auto na kraji cesty. Tak šup ho tam, odstavili sme sa na kraji aj my. Všetko zabalené, zobrali sme nohy na plecia a vybrali sa k prvej smerovej tabuli.

Mimochodom, nepoviem vám koľko presne stálo parkovné, ale ak sa vám podarí zaparkovať na parkovisku, počítajte s nejakými drobnými.

POVINNÁ VÝBAVA

  • Voda, veľa vody
  • Hygienické vreckovky
  • Taška na odpadky
  • Nepremokavá bunda
  • Náhradné ponožky
  • Pršiplášť
  • Svačinka
  • Vreckový ďalekohľad

TIP PRE TEBA

Veľmi podrobnú a celkom spoľahlivú predpoveď počasia sa dozvieš na stránkach meteoblue.


PRVÁ SMEROVÁ

Prichádzame k orientačnému bodu. Na vrchol píše 3 a pol hodiny. Pekne, najvyšší čas vyraziť, keďže naše hodinky ukazovali niečo pred deviatou ráno. Zchádzame z civilizácie a ruchu ciest a pred nami hneď prvá trištvrť hodinka kvalitného kardio výstupu cez les. Človek by nečakal, že výstup na Kriváň pôjde na nás takto zhurta.

Po tejto polhodinke začína vykukovať slniečko a z lesa sa stáva kosodrevina. Po pár desiatkách minút sme sa dostali k rázcestiu, pri ktorom nás informačná šípka upozorňuje na pamätné miesto partizánskych bojov. Keďže sme nechceli prerušiť nahodené tempo, pokračovali sme ďalej a do pár desiatok minút sa už pred našimi očami majestátne týčil vrchol Kriváňa.

Avšak voľajako sa aj zahustila premávka.

MEDZIZASTÁVKA A ŠOK

Dostávame sa na medzizastávku tzv. Vyšnú Priehybu, na ktorej si doprajeme zaslúženého 15 minútového šlofíka. Krásny výhľad na nepriechodné strmé krivánske steny a popadané skaliská až do Kôprovej doliny jemne narúša pocit ruchu a hlasná vrava davu ľudí. Tá pred nami, ani za nami nemá konca. Takéto plné Tatry som videl naposledny tesne po rozdelení Československa.

Kriváň sa stal originálnou turistickou atrakciou. Dokázal by som si živo predstaviť, aby dopravu na rázcestí pod Malým Kriváňom, tam kde sa spájajú chodníčky z Troch Studničiek a Štrbského Plesa, riadila zodpovedná osoba, vyberalo sa mýto a vstup bol povolený len pre niekoľko desiatok ľudí denne. Tak, ako to majú určité miesta v Amerických národných parkoch.

JAZYK VON

Začína sa najťažší úsek, kde už nepomôžu len nohy, ale aj ruky. Čisto skalnatý terén je naozaj náročný, ale nehecli by ste sa, keby okolo vás bez problémov prešiel starček plný života? Samotný výstup sťažovala aj spomínaná hustá premávka, no my sa po pol hodinke šplhania á la pavúk blížime k vytúženému cieľu.

Čas zdolania vrchu ukázal 2 hodiny 50 minút. 

Poviem vám, byť hore je krásny pocit. Škoda len, že na to, aby ste sa odfotili pri slávnom Krivánskom kríži potrebujete vystáť ďalšiu radu a na to, aby ste si niekde sadli, potrebujete počkať kým sa niekto rozhodne k návratu dole.

AKO NA DLANI

Nevadí, pri pohľade zo štítu sa na to všetko zabudlo. Užili sme si krásy Nefcerskej, Kôprovej a Važeckej doliny, údolie Liptova, ale aj ostatné dominanty Vysokých Tatier ako Hrubô, Svinica, Ľadové štíty, Lomnický štít a Kasprov Vrch. Nakoniec sme si cez ďalekohľad zamaváli s turistami, ktorí boli niekoľko kilometrov oproti, na ďalšom známom vrchole Rysy.

Pri zostupe sme si dopriali ešte malý oddych na Malom Kriváni, kde bol podstatne väčší pokoj. A po tom, čo sa mraky roztrhali sme sa rozložili aj nižšie na Vyšnom Priehybe. Tu sa ľudia opaľovali, užívali si domáce lakocinky a pocit zo zdolaného vrchola. Odtiaľ bol krásny výhľad na Liptovské kopy, ktoré môžete vidieť aj na titulnej fotke k článku.

RADA NA ZÁVER

Výstup na Kriváň určite odporúčam. Sú to pohľady, ktoré sa vám hlboko vryjú do pamäte. Porozmýšlajte len nad obdobím výstupu. Počas sezóny sa to tam dá porovnať k výpredajom v obchodných centrách. Na jednej strane je úžasné, že záujem o Tatry takto narástol, dúfam len, že aj my ľudia ostaneme k našim krásnym horám úctiví.

Rozcvička je teda za nami a vy by ste nám mohli poradiť, aké ďalšie miesto sa oplatí navštíviť.

Nebojte sa komentára, radi pokecáme.